Trwa ładowanie...
d59hhsh

Przedsiębiorcy widzą poprawę - NBP (opis)

...

d59hhsh
d59hhsh

27.7.Warszawa(PAP) - Badania koniunktury przeprowadzone przez NBP pokazują, że ankietowani przedsiębiorcy widzą światełko w tunelu kryzysu i symptomy poprawy.

"Po pierwszych słabych oznakach wyhamowania tendencji spadkowych, jakie pojawiły się w prognozach na II kwartał, w III kwartale symptomy nadchodzącego ożywienia wzmocniły się - większość obserwowanych wskaźników zanotowała wzrosty. Mimo tej poprawy, bieżące oceny klimatu koniunktury pozostają jednak nadal słabe" - napisał NBP w prezentacji badań.

Z badania NBP wynika, że poprawa nastąpiła w obszarze ocen sytuacji ekonomicznej, popytu, zatrudnienia, płac oraz w mniejszym stopniu inwestycji i dostępności kredytu.

Poprawę sytuacji zanotowano zarówno w grupie eksporterów, jak i firm oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym.

d59hhsh

Pogorszyła się natomiast, choć nieznacznie, zdolność do spłaty zobowiązań, przestały rosnąć marże ze sprzedaży zagranicznej, ponadto wydłużył się oczekiwany przez ankietowanych czas trwania spowolnienia gospodarczego w kraju.

"Głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostał (mimo wyraźnej poprawy) niski popyt, a następnie wahania kursu walutowego, zatory płatnicze oraz trudności w uzyskaniu kredytu" - napisał NBP.

WYNIK FINANSOWY

Znacząca większość przedsiębiorstw oczekuje, że w 2009 r. uda się im zrealizować zyski. Z badań wynika, że ok. 86 proc. firm spodziewa się dodatniego wyniku ze sprzedaży, a 80 proc. dodatniego wyniku finansowego netto.

d59hhsh

POPYT, ZAMÓWIENIA, PRODUKCJA i EKSPORT

Badania NBP pokazują, że przedsiębiorcy oczekują poprawy sytuacji jeśli chodzi o popyt i zamówienia. Poprawić ma się również produkcja i eksport.

"W ostatnim badaniu odnotowano wzrost wskaźnika prognoz popytu o 8,5 pkt. do poziomu -3,9 pkt. Oznacza to poprawę oczekiwań odnośnie przyszłego zapotrzebowania na produkty oferowane przez ankietowane przedsiębiorstwa" - napisano w badaniu.

d59hhsh

"Analogicznie do wskaźników prognoz popytu, poprawie uległy nastroje w obszarze produkcji. Wskaźnik prognoz produkcji na III kw. 2009 r. wzrósł bowiem o około 11 pkt. i kształtuje się obecnie blisko poziomu 0 pkt., co oznacza, że tyle samo przedsiębiorstw planuje zwiększyć produkcję, co zredukować ilość wytwarzanych dóbr i usług" - napisano.

Odnotowano także wzrost wskaźnika prognoz eksportu na III kw. 2009 r., do poziomu blisko 10 pkt. (z -3,6 pkt. w poprzednim badaniu).

"Dodatnia wartość wskaźnika oznacza, że pomimo utrzymującego się spowolnienia gospodarczego u głównych odbiorców polskiego eksportu, badane podmioty oczekują wzrostu eksportu w najbliższym czasie, czemu sprzyjać powinien relatywnie słaby złoty" - napisano w badaniu.

d59hhsh

ZATRUDNIENIE

Poprawiły się też prognozy zatrudnienia na III kw. 2009 r., po ponad roku ich pogarszania.

"Nadal jednak prognozy spadku zatrudnienia są częstsze niż wzrostu" - napisano.

INWESTYCJE

Z badania NBP wynika, że w III kw. można oczekiwać wyhamowania tendencji spadkowych w obszarze aktywności inwestycyjnej.

"Respondenci rzadziej informują o rezygnacji z dokończenia rozpoczętych projektów. Nieznacznie wzrósł również odsetek nowoplanowanych inwestycji. Skłonność do inwestowania pozostanie jednak niska. W okresie spowolnienia gospodarczego nawet przedsiębiorstwa w dobrej sytuacji ekonomicznej wykazują niewielką aktywność inwestycyjną" - napisano.

d59hhsh

KREDYT

W III kw. ankietowane przedsiębiorstwa, niemal ze wszystkich badanych klas, planują wyraźnie ograniczyć zadłużenie kredytowe. Silny spadek planują zwłaszcza duże przedsiębiorstwa.

PŁYNNOŚĆ

Drugi kwartał z rzędu płynność finansowa respondentów uległa lekkiemu pogorszeniu.

"Spadł również odsetek przedsiębiorstw terminowo obsługujących zobowiązania, a średni czas płatności zobowiązań i ściągania należności handlowych uległ wydłużeniu. Skala pogorszenia ma jednak charakter stopniowy" - napisano.

CENY

Oczekiwania inflacyjne uległy osłabieniu i ankietowane przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej przewidują spadek inflacji w ciągu najbliższego roku niż jej wzrost. (PAP)

map/ gor/

d59hhsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d59hhsh