Przedstawiciel prezydenta: kompetencje KNF zbyt uznaniowe (krótka2)
Zapisane w ustawie o SKOK-ach kompetencje KNF mają charakter uznaniowy, arbitralny i niepodlegający kontroli sądowej - takie zastrzeżenia prezydenta do nowelizacji ustawy z 2013 r. przedstawił w środę w TK, reprezentujący prezydenta, mec. Roman Nowosielski.
29.07.2015 11:35
TK rozpatruje w środę skargi prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz posłów i senatorów PiS do ustawy o SKOK-ach.
Zdaniem przedstawiciela prezydenta, nie można zaakceptować rozwiązań, które są i niedookreślone, i pozwalają KNF na zbyt dużą dowolność. "KNF może zrobić, co chce i nikt nie ponosi za to odpowiedzialności" - mówił mec. Roman Nowosielski. "A jeśli będzie to decyzja błędna i będzie roszczenie odszkodowawcze, zapłacimy za to wszyscy" - dodał.
"Pan prezydent podniósł w swojej skardze bardzo ważną kwestię, a mianowicie wolność zrzeszania się ludzi" - mówił przedstawiciel Bronisława Komorowskiego. Przyznał, że w przypadku zakwestionowanych zapisów dochodzi do zderzenia dwóch interesów publicznych - właśnie wolności zrzeszania się, a także bezpieczeństwa gospodarczego.
"Regulacja, która jest zaskarżona przez pana prezydenta, niestety stwarza za dużą dowolność ingerencji państwa w sferę życia obywateli i to ingerencji niekontrolowanej" - mówił mec. Nowosielski.
Prezydent zwrócił się do TK zwłaszcza o rozstrzygnięcie, czy w przypadku tej ustawy o SKOK-ach ważniejsze jest zapewnienie stabilności finansów, czy pewność prawa i gwarancje dla prawa własności. "W szczególności chodzi o przepis, zgodnie z którym od decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o przejęciu kasy nie ma odwołania, a sama decyzja jest prawomocna, nawet jeśli była wydana niezgodnie z prawem" - mówił prezydent w 2013 roku, uzasadniając swój wniosek do TK. "To budzi moje wątpliwości" - podkreślił wówczas.
Chciał też, by TK ocenił konstytucyjność zapisanej w ustawie "procedury przejęcia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej przez bank krajowy, możliwości przejęcia przez bank krajowy wybranych praw lub zobowiązań kasy", a także procedury likwidacji kasy oraz ochrony wierzycieli kasy, w przypadku częściowego jej przejęcia.