Trwa ładowanie...

Przegląd instalacji gazowej, wizyta kominiarza. Masz dom? Nie zapomnij o obowiązkach

Prawo budowlane nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek dokonywania regularnych przeglądów instalacji. Wielu o tym nie pamięta, a to błąd.

Share
Przegląd instalacji gazowej, wizyta kominiarza. Masz dom? Nie zapomnij o obowiązkach
Źródło: Pixabay
dyjfi2v

Dom z ogrodem budzi całą masę pozytywnych skojarzeń: kawa na zewnątrz, grill w weekendy, generalnie: oaza spokoju. Dla równowagi trzeba dodać, że własny dom to też cała masa obowiązków. Konieczność przeprowadzania remontów, odśnieżanie chodnika przed posesją, regularne przeglądy instalacji.

O ile jednak o konieczności odgarnięcia śniegu zapomnieć się nie da (inna sprawa, że od dwóch lat w niewielu gminach była taka konieczność), to już o wezwaniu kominiarza czy specjalisty od sieci gazowych, którzy skontrolowaliby nasze instalacje - jak najbardziej. A to błąd, który może sporo kosztować. Nie dość bowiem, że zapominalski ryzykuje życiem i zdrowiem domowników, to również naraża się na to, że w związku z brakiem aktualnych przeglądów ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

dyjfi2v

To nie żart. Obowiązek kontroli i przeglądów wynika z ustawy Prawo budowlane. Jeśli na przykład nie kontrolowaliśmy instalacji elektrycznej, a to ona byłaby przyczyną szkody, ubezpieczyciel może nie chcieć wypłacić odszkodowania.

To o tyle ważne, że do 30 czerwca wielu ubezpieczycieli nie wymagało aktualnych zaświadczeń o sprawności instalacji. Niektórzy ubezpieczyciele od lipca nie będą stosować już taryfy ulgowej, choć są i tacy, którzy w przypadku szkody nie będą z niego rozliczać klientów aż do września. Wcześniej czy później przeglądy jednak będziemy musieli zrobić.

Aby nie zmuszać czytelników do przeglądania dokumentów, poniżej zamieszczamy krótki poradnik.

Obejrzyj: Dom modułowy gotowy <a href="https://ksiazki.wp.pl/we-3-6148716064114305c">w 3</a> dni. Sprawdzamy, ile kosztuje budowa

Kontrola instalacji gazowych

Jeśli korzystasz z gazu, co najmniej raz do roku wykonaj przegląd instalacji gazowej. Zlecić trzeba to osobie posiadającej kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych (podstawa prawna: art. 62 ust. 5 ustawy Prawo budowlane).

dyjfi2v

Kontrola instalacji elektrycznej i piorunochronowej

Raz na pięć lat trzeba przeprowadzić kontrolę zabezpieczeń i instalacji odgromowych, czyli piorunochronów. Stan techniczny instalacji piorunochronowych sprawdzić może osoba, która na kwalifikacje wymagane, by wykonywać dozór nad eksploatacją urządzeń, instalacji, a także sieci energetycznych oraz gazowych.

Kontrola przewodów kominowych

Raz do roku trzeba zaprosić osobę posiadającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Sprawa się komplikuje, jeżeli mamy przewody kominowe, kominy wolno stojące, przemysłowe lub kominy czy przewody kominowe, w których ciąg jest wymuszony dzięki pracy urządzeń mechanicznych. Jakość takich instalacji może sprawdzić jedynie specjalista z uprawnieniami budowlanymi określonej specjalności.

Raz na rok trzeba przeprowadzać czyszczenie przewodów kominowych.

dyjfi2v

Raz na trzy miesiące konieczne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresie ich użytkowania – dotyczy to jednak tylko palenisk opalanych paliwem stałym.

Raz na sześć miesięcy trzeba zlecać usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w okresie ich użytkowania – dotyczy to palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.

W trzech powyższych przypadkach kontrole przeprowadza właściciel lub zarządca nieruchomości lub inna osoba przez niego wskazana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dyjfi2v

Podziel się opinią

Share
dyjfi2v
dyjfi2v