Przegląd prasy
Warszawa, 22.02.2017 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Dziennik Gazeta Prawna
-- Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt, zgodnie z którym przedsiębiorstwa będą miały obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych szczegółowych informacji o finansach i akcjonariuszach, zaś każda spółka akcyjna, bez wyjątku (łącznie jest ich prawie 10 tys.), będzie musiała posiadać domenę w sieci i na bieżąco ją aktualizować
-- Nowa ustawa o dokumentach publicznych zagwarantuje Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych niezwykle silną pozycję na rynku
--Prace nad przekształceniem OFE w klasyczne fundusze inwestycyjne są na finiszu. Zgodnie z planem projekty stosownych ustaw mają być gotowe do końca marca. 75% aktywów OFE (ulokowanych w akcjach notowanych na warszawskiej giełdzie)
zostanie przeniesione do nowo utworzonych podmiotów i stanie się prywatną własnością ubezpieczonych
--Żywność będzie drożeć szybciej. W maju możemy zapłacić za nią nawet 6% więcej niż rok wcześniej
--Krajowa Rada Radiofonii chce, by na publiczną telewizję i radio płaciły nie gospodarstwa domowe, jak to jest obecnie, ale każdy dorosły obywatel, który zarabia i rozlicza się z fiskusem
Gazeta Wyborcza
--Skutki reformy PiS w oświacie odczują już tegoroczni absolwenci gimnazjów. Licea ograniczają nabór, bo muszą przygotować się na tłok za dwa lata - tzw. podwójny rocznik reformy Zalewskiej.
--Zaskakujący efekt rządów Donalda Tuska: ozusowanie umów-zleceń przynosi trzy razy więcej, niż planowano. Do kasy ZUS wpływa miesięcznie 80 mln zł więcej - aż trzy razy więcej, niż szacował rząd PO-PSL.
Puls Biznesu
--Kolejni giganci rezygnują z pasz z GMO - to zmiana w produkcji wartej miliardy złotych. Do nielicznego dotychczas grona produkujących bez modyfikacji genetycznych dołączą: Mlekpol, oraz Spomlek. Podobny krok rozważa Polmek.
--Już co trzeci Polak żąda paragonów fiskalnych przy zakupie towarów i usług - resort finansów ogłasza sukces akcji ?Weź paragon".
--Przewozy Regionalne coraz agresywniej walczą o rynek z przewoźnikami samorządowymi. Wspierają ich związkowcy.
--Brexit może spowodować, że do Polski wejdą nowi przedsiębiorcy, a wielu polskich pracowników wróci z emigracji.
Rzeczpospolita
--Prawo i Sprawiedliwość wycofuje się z obowiązujących od 1 stycznia przepisów, które pozwalają na usuwanie drzew z prywatnych posesji bez załatwiania jakichkolwiek formalności. Wzbudziły one powszechne oburzenie, gdy właściciele nieruchomości zaczęli ciąć na potęgę.
--Europejczycy częściej wyjeżdżają na kilka dni, najczęściej na weekend. To napędza ruch na lotniskach.
-- 42% użytkowników internetu w Polsce robi zakupy także z jego wykorzystaniem, wynika z najnowszych danych Eurostatu. W 2016 r. aż o 7 pkt proc. wzrósł odsetek Polaków robiących zakupy w sieci. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele może ten trend jeszcze przyspieszyć.
--Rząd zadecydował, że lekarze wystawiający zwolnienia chorobowe będą musieli zrezygnować z papierowych druczków już na początku 2018 r., a nie, jak pierwotnie planowano, rok później.
Parkiet
-- Koniunktura w strefie euro jest w lutym najlepsza od blisko sześciu lat. Kwitną nie tylko Niemcy, ale też Francja, która do niedawna była maruderem
-- Mimo inwestycji realizowanych przez Orange Polska, UPC Polska i Netię w 2016 r. liczba abonentów stacjonarnego dostępu do internetu w Polsce ponownie spadła. Jak wynika z szacunków Orange Polska, w grudniu z usług korzystało 7,21 mln gospodarstw domowych, o około 30 tys. mniej niż w grudniu.
ISBnews
--Ursus podpisał z irańską spółką Iran Tractor Manufacturing Company (ITMCO) z siedzibą w Tabriz, porozumienie (Memorandum of Understanding - MOU) o współpracy handlowo-przemysłowej, podała spółka.
--Murapol Projekt spółka z o.o. 26 sp. k. - spółka zależna Murapolu - zawarła umowę nabycia od firmy Kozielska Project Development nieruchomość zlokalizowaną w Gliwicach przy ul. Kozielskiej o powierzchni 3 ha za cenę 6 mln zł netto, podała spółka.
--Asseco Poland rozpoczęło nowy projekt na rynku afrykańskim. Będzie on wykonywany w Etiopii, we współpracy z tamtejszą agencją Information Network Security Agency (INSA). Jego wartość wynosi 1,3 mln USD netto, a całość prac potrwa dziewięć miesięcy, podała spółka.
--Krzysztof Stupnicki został powołany na stanowisko wiceprezesa MCI Management sp. z o.o. - spółki, która wraz z Tomaszem Czechowiczem kontroluje 54,22% kapitału giełdowego funduszu MCI Capital, podano w komunikacie.
--Selena Bułgaria wprowadza na rynek innowacyjną technologię pokrycia dachu COOL-R, która obniża temperaturę dachu, wpływając jednocześnie na znaczną redukcję temperatury w budynku, poinformowała spółka. Firma jest jedną z najszybciej rozwijających się spółek Grupy Selena - przychody ze sprzedaży w 2016 r. wzrosły o 63% r/r, podano również.
--Fundamental Group został generalnym wykonawcą budowy I etapu Wilno VI na 300 mieszkań dla Dom Development, podała spółka.
--Vistal Gdynia spodziewa się utrzymania wysokiego udziału sprzedaży zagranicznej w 2017 r., co w połączeniu z wykonywaniem zadań jako generalny wykonawca ma sprzyjać rentowności, poinformował prezes Ryszard Matyka. W obecnym backlogu spółki zagranica ma ok. 60% udziału.
--Akcjonariusze T-Bull zdecydują na walnym zgromadzeniu 21 marca o przejściu na GPW z NewConnect oraz ofercie publicznej nie więcej niż 404 tys. akcji (w tym do 100 tys. akcji nowej emisji serii F) oraz nie więcej niż 100 tys. praw do akcji serii F, wynika z projektów uchwał walnego zgromadzenia.
(ISBnews)