Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 14 stycznia
...
14.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 14 stycznia
RZECZPOSPOLITA
W 2009 roku produkcja samochodów w polskich fabrykach spadła o ponad 9 proc. Fiat i Volkswagen skorzystały na premiach do złomowania aut w Niemczech. Sprzedaż Opla i FSO spadła o kilkadziesiąt proc. (s.B2,B3)
Kilkunastoprocentowy pakiet akcji grupy energetycznej Enea Skarb Państwa sprzeda w lutym graczom finansowym ze Stanów Zjednoczonych. (s.B3)
Polski rynek dżemów czeka rewolucja. W tym roku mogą się pojawić na nim dwaj nowi gracze. Jak dowiedziała się "Rz", pierwszym z nich będzie notowany na GPW Bakalland. Jego dżemy pojawią się na rynku w lutym. (s.B6)
GAZETA WYBORCZA
Lawina problemów na autostradzie A1. Stanęła budowa odcinka do Czech, a pod znakiem zapytania jest też budowa A1 ze Śląska do Łodzi. (s.19)
Bez ustaleń zakończyły się kolejne negocjacje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem. (s.20)
Projekt ustawy z odcinaniem od internetu może się pojawić w pierwszej połowie roku - mówi MSWiA. Są pomysły, by ograniczyć dozwolony użytek osobisty. (s.22)
PARKIET
Ruszyły przygotowania do giełdowej sprzedaży maksymalnie 16 procent akcji Enei. Spotkania z inwestorami rozpocząć mogą już pod koniec miesiąca. (s.1)
Bakalland zarobi na dżemach. Dystrybutor bakalii wchodzi na rynek dżemów. Na początek planuje zająć na nim trzecie miejsce. Jeżeli osiągnie cel, nie wyklucza budowy zakładu przetwórczego. (s.5)
W 2010 roku może ruszyć budowa biurowca i centrum handlowego w Rumunii oraz dwóch budynków biurowych w Warszawie - powiedział Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.
Na walne zgromadzenie Optimusa, które ma przegłosować fuzję z grupą CD Projekt, zarejestrowało się 23 proc. kapitału. (s.8)
Jutro mija kolejny termin, w którym Ciech miał się porozumieć z bankami w kwestii restrukturyzacji długu. Do porozumienia najpewniej jednak nie dojdzie. To może opóźnić prywatyzację trzech spółek. (s.9)
PULS BIZNESU
Roszady w Ponarze. Sprzedaż akcji FAM i zmiana na stanowisku prezesa kończą pierwszy etap restrukturyzacji spółki. (s.7)
Niemcy, Katarczycy i Amerykanie grają o chemię. Zakupem Tarnowa i Kędzierzyna zainteresowane są dwie firmy: PCC i fundusz National Qatar Industries Company. Na Ciech ostrzą sobie zęby niemieckie PCC, znów katarski fundusz oraz amerykański fundusz Bain Capital. Jest też czwarty zainteresowany. (s.7)
Action ma pomysły na wzrost. Firma na w kasie dodatkowe 17 mln zł i jest spokojna o przyszłość. Spodziewam się, że koniec 2010 roku przyniesie bardzo dynamiczny wzrost - w ostatnim kwartale nawet o 30 proc. w porównaniu z 2009 rokiem. Będzie to wynik m.in . wzrostu zamówień publicznych - mówi Piotr Bieliński, prezes Actionu. (s.8)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Za gaz będziemy płacić nawet o 30 proc. więcej. Komisja Europejska domaga się liberalizacji rynku gazu w Polsce, a to oznacza, że URE nie będzie już pilnować, byśmy nie płacili zbyt drogo. (s.C1)
Wprowadzenie naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce może kosztować niespełna 2 mld zł - wynika z szacunków branży i Ministerstwa Infrastruktury. (s.C1)
W 2010 roku ACP Pharma pod marką Mediq chce rozwinąć sieć franczyzową aptek. (s.C6) (PAP)
seb/