Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 16 stycznia
...
16.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 16 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
W 2014 roku, według najnowszej prognozy firmy Euromonitor International, e-handel nie obejmujący serwisów aukcyjnych, a tylko wyniki sklepów, ma zyskać 14,3 proc. i osiągnąć wartość 19,2 mld zł. (s.B1)
To był bardzo dobry rok dla rynku autobusów. Sprzedaż w Polsce wzrosła o prawie 9 proc. Eksport może być wyższy o jedną piątą. W produkcji prognozuje się dwucyfrowy wzrost. (s.B2)
Kraje europejskie wyjdą z recesji, rozwijające się tracą impet. USA będą coraz mniej stymulować wzrost - uważają Bank Światowy i MFW. (s.B3)
Mało jest łupkowych odwiertów. W ubiegłym roku drastycznie spadło tempo poszukiwań złóż gazu w Polsce. W tym może być równie źle. (s.B5)
Wydatki na IT będę rosły. 3,8 bln USD sięgną w tym roku na świecie inwestycje firm w usługi, sprzęt i oprogramowanie. (s.B8)
PARKIET
Eksperci zalecają w tym roku selektywne podejście do spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Przekonują, że w każdej niemal branży można znaleźć akcje, które mogą przynieść inwestorom zyski. Głównym motorem zwyżek ma być poprawa zysków wynikająca z polepszenia koniunktury gospodarczej. (s.1,3)
Amica finiszuje z nową strategią. Bardzo mocny spadek kursu w ostatnich dniach zaniepokoił inwestorów. W spółce nie dzieje się nic złego - uspokaja zarząd. Deklaruje, że w tym roku grupa zwiększy przychody i zyski. (s.4)
Zetkama uzależnia wypłatę dywidendy od tego, czy zdecyduje się na akwizycję. Jeśli dojdzie do przejęcia, zarząd będzie rekomendować wypłatę niedużej dywidendy albo jej nieuchwalenie. Decyzji można spodziewać się najwcześniej w kwietniu. (s.4)
W całym 2013 roku Budimex mógł zanotować spadki obrotów większe niż cały rynek w związku z tym, że w przeszłości aż 60 proc. portfela spółki stanowiły kontrakty drogowe, a ten rynek skurczył się aż o 30 proc. - informuje Dariusz Blocher, prezes spółki. Pozytywny wpływ na wyniki Budimeksu za 2013 r. będzie miała sprtzedaż Budimesu Danwoodu. Dzięki temu spółka będzie miałą znacznie lepsze wyniki niż w 2012 r., co - jak mówi prezes - "będzie zapewne zachętą dla akcjonariuszy do oczekiwania jak najwyższej dywidendy". Nie chce jednak na razie przesądzać, jaki będzie jej poziom. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Młodzi kandydaci na pracowników nie mają kompetencji ani umiejętności. Dowód - co trzecia europejska firma przepytana przez agencję McKoncesy ma wakaty. (s.1)
Produkcja samochodów w Polsce spadła do poziomu najniższego od 2004 r., gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej. Wyprzedziły nas Czechy i Słowacja, szykują się do tego Węgrzy. (s.17)
PULS BIZNESU
Rumuńska giełda w Bukareszcie, której szefem od pięciu miesięcy jest Ludwik Sobolewski, były prezes GPW, chce gonić Warszawę. "Myślę, że w tym roku Bukareszt ma szansę stać się drugim po Warszawie rynkiem w regionie pod względem wartości giedlowych debiutów, a jeśli w Warszawie nie dojdzie do kolejnych giełdowych prywatyzacji, to może nawet pierwszym" - ocenia Ludwik Sobolewski. (s.2)
6 mld zł - co najmniej tyle zainwestują PLK w poprawę stanu linii dla transportu towarowego, by usprawnić dostęp do portów i ośrodków przemysłowych. (s.6)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Firmy działające na rynku mieszkaniowym i biurowym szykują się do dużych zakupów. Przyczyny to topniejące banki ziemi, duży popyt na dobre nieruchomości komercyjne i rosnąca konkurencja kupców szukających działek. (s.A10)
Bruksela wymaga, by sens inwestycji w infrastrukturę uzasadnić prognozami ruchu. Kolejarze ich nie mają, więc będą mieli problemy z sięganiem po dotacje z unijnego budżetu na lata 2014-2020. (s.A12)
Pod względem zysku 2014 rok będzie dla towarzystw emerytalnych rekordowy. (s.A15) (PAP)
morb/