17.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 17 czerwca
RZECZPOSPOLITA
Oszczędzanie w bankach jest coraz mniej opłacalne. Trudno dziś znaleźć lokaty oprocentowane na więcej niż 5 proc. Lokaty przestały być atrakcyjne, więc banki stosują nietypowe promocje. (s.B1)
Samochody z kratką przyspieszają - zapowiedź likwidacji kratki zmobilizowała przedsiębiorców do zakupów. Coraz większe powodzenie mają duże i drogie pojazdy prestiżowych marek. Kratka pozwala zaoszczędzić nawet 70 tys. zł. (s.B2-B3)
Nasza ekspozycja w Szanghaju ma kłopoty finansowe. Jak dowiedziała się "Rz", skończyły się pieniądze na funkcjonowanie polskiego pawilonu. (s.B3)
Najwięcej pieniędzy z funduszy UE płynie do firm budowlanych. Realizują one inwestycje infrastrukturalne. Tylko w ramach jednego programu przewidziano na nie w sumie 38 mld euro. (s.B7)
PARKIET
Po raz pierwszy od kilku lat Polkomtel przekaże akcjonariuszom nie cały, ale 60 proc. zysku. To oznacza, że w tym roku dywidenda z Polkomtela sięgnie niecałych 600 mln zł. Prezes Polkomtela Jarosław Bauc zapowiada, że w tym roku wyniki spółki będą podobne do tych z 2009 roku. Bauc ujawnia, że Polomtel ma nową strategię, nie wyklucza też zainteresowania kupnem Playa. (s.1,6)
Wyceny rynkowe największych polskich banków notowanych na GPW są ponaddwukrotnie wyższe niż ich wartość księgowa. Porównywalne banki w Europie są niżej wyceniane. (s.1,9)
Instytucje finansowe mogą być teraz bardziej skłonne, by kupić akcje Tauronu po 70 gr. Niedawno wspominały o 55 gr. (s.1,2-3)
W zeszłym roku o przejęcie Sklejki-Pisz rywalizowały cztery podmioty. Teraz zainteresowanie mkoże być mniejsze. (s.5)
Zarząd NG2 przyznaje, że wyniki II kwartału będą lepsze niż uzyskane przed rokiem. W dużej mierze to efekt bardzo dobrej sprzedaży osiąganej w tym miesiącu. (s.7)
ABS pracuje nad przejęciami. Giełdowa spółka chce poszerzyć ofertę produktową. Zamierza kupować innych producentów oprogramowania. (s.8)
GAZETA WYBORCZA
Kraje naszego regionu oszczędzają na potęgę. Polska też o reformach myśli, ale do czynów przejdzie najwcześniej jesienią. (s.24)
Unijne rządy podejmują pierwsze decyzje w sprawie nowego, europejskiego systemu zarządzania gospodarką. Pierwszym krokiem będzie wzajemna ocena budżetów narodowych. (s.24)
Zalewdwie 11 proc. polskich przedsiębiorstw wysyła faktury elektronicznie. To najgorszy wynik wśród 16 państw Europy przebadanych przez firmę Itella. (s.27)
PULS BIZNESU
Tak dużych umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych i małego popytu na obliogacje skarbowe nie było od 2008 roku. Wraca strach przed kryzysem? Bez obaw, perspektywy są dobre, a portfel warto wypchać akcjami. (s.1, 4-5, 14-15)
Rusza energetyczny program Orlenu. Spółka wie, jaką chce wybudować elektrownię, nie wie jeszcze, z kim. (s.8)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
pam/