Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 21 czerwca

...

21.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 21 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Największe biura mają się dobrze, uważajcie na małe. Dziesięciu czołowych touroperatorów zgarnia ok. 80 proc. przychodów całej branży. Wąska grupa liderów z zyskami, reszta branży per saldo na stratach - tak wygląda polski rynek firm zajmujących się zagraniczna turystyką wyjazdową. (s.B1)

Polacy polubili e-booki. Nasz rynek wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat bardziej niż globalny, bo aż 11-krotnie. Z prognoz PwC wynika, że między 2011 i 2016 rokiem wpływy z elektronicznych książek (razem z podręcznikami) wzrosną w Polsce z 11 mln USD do 106 mln USD przy równoczesnym spadku wpływów ze sprzedaży papierowych książek liczonych łącznie z audiobookami. Pomoże moda na e-czytniki. (s.B2-B3)

Poziom zamożności w Polsce w 2011 r. wynosił 65 proc. unijnej średniej - podał w środę wstępne dane unijny urząd statystyczny, Eurostat. To piąty wynik od końca, za nami są Litwa (62 proc.), Łotwa (58 proc.), Rumunia (49 proc.) i Bułgaria (45 proc.). Takie same pozycje tych pięć najbiedniejszych krajów UE zajmowało także w 2010 r. (s.B4)

Polska Doliną Krzemową Europy. Zdolni programiści i strumień funduszy z UE przekonują zagraniczne firmy do inwestycji w polski sektor IT. (s.B5)

Lotos: będą nowe odpisy na Yme? Opóźnienie uruchomienia wydobycia z norweskiego złoża zmusi Lotos do dokonania odpisów. Mogą one sięgnąć nawet 0,5 mld zł. (s.B8)

Z górniczych terenów popłynie zielony prąd. Kopalnie przeznaczą nieużywane już grunty na farmy wiatrowe. (s.B8)

PARKIET

Największa giełdowa prywatyzacja 2012 r., oferta akcji Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN), zostanie przeprowadzona dopiero we wrześniu - wynika z informacji uzyskanych przez "Parkiet" od osoby związanej z resortem skarbu. Skarbowi zależy bowiem na uzyskaniu dobrej ceny, co może być trudne w związku z niepewną sytuacją na giełdach. Banki inwestycyjne, które doradzają w tej transakcji, rekomendują wstrzymanie się ze sprzedażą akcji PHN. (s.1,5)

Herbert Wirth może zarządzać KGHM przez kolejną kadencję, do wtorku ma jednak przedstawić radzie nadzorczej, jak wyobraża sobie skład zarządu. Analitycy obstawiają, że będzie chciał on współpracować z wiceprezesem Maciejem Tyburą. Według informacji "Parkietu" Skarb Państwa może na to nie pozwolić. (s.4)

Intersportu nie boli porażka Polaków. Sprzedaż gadżetów związanych z Euro 2012 jest nadal dobra. Spółce najbardziej jest żal, że z turnieju odpadli...Rosjanie. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Monopol Poczty zostaje. Od przyszłego roku zostanie uwolniony rynek usług pocztowych w kraju. Ale Poczta Polska będzie miała monopol na wypłaty emerytur i dostarczanie listów z sądów i urzędów nawet prze kolejnych 13 lat. (s.22)

PULS BIZNESU

Bata szuka chętnych na część sklepów. propozycja przejęcia umów najmu trafiła do kilku firm. Czy to odwrót z Polski? Bata twierdzi, że będzie się u nas umacniać. (s.10)

Przynajmniej przez kolejne trzy lata KDPW kierować będzie Iwona Sroka, prezes tej instytucji od 2009 r. Krajowy Depozyt szykuje spore inwestycje. Na giełdę na razie się nie wybiera, bo przy obecnym stanie prawnym jest to niemożliwe. (s.19)

Akcje Polic wyjdą z cienia. Producent nawozów nie uczestniczy w boomie na spółki chemiczne na warszawskim parkiecie. Zdaniem analityków, niesłusznie. (s.24)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Arabia Saudyjska proponuje Polsce lukratywne kontrakty. Ale rodzime spółki są albo za słabe, albo blokowane przez zagranicznych udziałowców. (s.A1, A11)

Handel alkoholami trzyma się mocno. W 2011 r. niemal we wszystkich branżach zmniejszyła się liczba sklepów. Niemal, bo sektor napojów alkoholowych stanowi wyjątek. Licząc rok do roku, przybyło 2,1 proc. placówek. (s.D1)

Największe koncerny USA nie pójdą w ślady ExxonMobil i nie opuszczą polskich koncesji łupkowych. Jesteśmy mocno zaangażowani w wiercenia i zdeterminowani, by prowadzić nasze projekty w Polsce do końca - przekonywali przedstawiciele koncernów z USA podczas środowego Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego 2012. (s.A11)

Smartfonowy wyścig wkracza w Polsce w nowy etap. Play atakuje Orange, T-Mobile i Plusa tanimi iPhone'ami. Konkurenci rzucają na rynek inne smartfony. (s.A12)

(PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)