Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 4 lutego

...

04.02.2010 | aktual.: 04.02.2010 07:53

04.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 4 lutego

RZECZPOSPOLITA

Tylko co 12. ankietowany chce w tym roku zaciągnąć kredyt w banku. Obawy o pracę są główną przyczyną niskiej skłonności do pożyczania pieniędzy. (s.B2)

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, mówi, że nie zaakceptuje zmian w opodatkowaniu rolników. Dodaje, że zmiany w systemie finansów publicznych wymagają długiej dyskusji w rządzie. (s.B3)

Wart 300 mln USD Nemiroff, ukraiński producent wódki, szuka chętnych na pakiet kontrolny. Tamtejsze media typują na niego spółkę CEDC. (s.B4)

Adamed, Polpharma i Perrigo będą walczyć o zakup Polfy Warszawa - dowiedziała się "Rz". (s.B5)

PARKIET

PKO BP może już wkrótce przestać być akcjonariuszem Banku Pocztowego. Obecnie Poczta Polska ma pakiet większościowy (75 proc. minus jedna akcja), a PKO BP, który stał się udziałowcem Pocztowego w 2004 r., posiada 25 proc. plus jedną akcję. Pod koniec tygodnia ma się odbyć spotkanie przedstawicieli resortu infrastruktury oraz MSP w sprawie zmian właścicielskich. Jeszcze w lutym Pocztowy ma przedstawić nową strategię, której elementem jest dokapitalizowanie banku. (s.1,9)

Wyniki Unimy 2000 za poprzedni rok, jak twierdzi jej prezes, były lepsze od zakładanych. Kondycja firmy jest na tyle dobra, że stać ją na buy-back i wypłatę dywidendy. (s.5)

Polskie Jadło, które w tym kwartale miało przeprowadzić emisję akcji o wartości ok. 15 mln zł, zrezygnowało z tych planów. Najpierw zarząd chce przekonać do spółki inwestorów i pokazać dobre wyniki. (s.6)

Kulczyk Holding może powiększyć portfel projektów na Ukrainie. Firma myśli o inwestycjach związanych z tamtejszą zieloną energią - wynika z ustaleń "Parkietu". (s.6)

PULS BIZNESU

Łukoil i TNK-BP sondują zakup litewskiej rafinerii od Orlenu. Skarb Państwa pozostawia wolną rękę zarządowi. Oficjalnie koncern mówi tylko o różnych możliwościach. Nieoficjalnie wiadomo, że chętnie znalazłby kupca i pozbył się ciężaru. Do Orlenu już trafili pośrednicy - lobbyści działający w imieniu rosyjskich spółek, Łukoila i TNK-BP. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Bankowcy nie mają powodu, by narzekać na kredyty hipoteczne w euro i frankach. Ci, którzy je zaciągnęli, rzadko spóźniają się z ratami. Większe problemy mają klienci zadłużeni w złotych. (s.C1,C9)

Zelmer chce powalczyć o pozycję wśród producentów pralek, lodówek i zmywarek. Firma rozważa przejmowanie graczy w regionie, choć ze względu na planowane inwestycje nie stanie się to w tym roku. Firma jest zainteresowana szczególnie tymi rynkami, na których jest już obecna. Są to Czechy, Ukraina i Rosja. (s.C1,C8)

KE domaga się od Polski zmiany przepisów dotyczących zapasów gazu. Aby spełnić wymogi obowiązującej ustawy, PGNiG musi rozbudowywać magazyny. Jeśli spółka będzie miała za małe zapasy, zapłaci wysokie kary. (s.C2)

Cztery największe stacje - TVN, Polsat, TVP1 i 2 - sprzedały w styczniu więcej reklam niż przed rokiem, mają też więcej zamówień na luty. Ale coraz mocniej zagrażają im kanały tematyczne. (s.C5)

Cyfra+, drugi co do wielkości operator satelitarny na rynku, może pozyskać w tym roku ok. 200 tys. nowych klientów. (s.C5)

Sprzedaż odzieży i obuwia znów będzie zyskowna. Rynek ma urosnąć w tym roku o 5 proc. Największy popyt będzie jednak na markowe, ale tanie ubrania. (s.D2)

Duża część transakcji funduszy private equity, działających w naszym regionie, może przypaść na Polskę. Sprzyja temu rozmiar rynku oraz sposób, w jaki kraj poradził sobie z kryzysem. (s.C10) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)