Trwa ładowanie...
d15ib1n
d15ib1n

Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 7 lipca

...
Share
d15ib1n

07.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 7 lipca.

RZECZPOSPOLITA

Gaz łupkowy wymaga specustawy. Nasze przepisy nie są dostosowane do wydobycia gazu z łupków. Zanim powstanie pierwszy odwiert na skalę przemysłową, trzeba zmienić przepisy - środowiskowe, geologiczne, wodne czy związane z wywłaszczaniem nieruchomości. (s.A1,C3)

d15ib1n

Smartfony i tablety przypuściły szturm w sieci. Urządzenia przenośne napędzają już 5 proc. ruchu internetowego. To ponadpięciokrotny wzrost od 2009 roku. (s.B1)

Polskę czekają trudne negocjacje z Brukselą w sprawie przydziału bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2 dla nowych elektrowni. Gra idzie o kilkaset milionów euro rocznie. (s.B2)

Bank Pocztowy złożył w środę prospekt emisyjny do KNF. Bank zapowiadał wcześniej, że chce przeprowadzić IPO w drugim półroczu, a z planowanej emisji akcji chce pozyskać 250-350 mln zł. (s.B5)

PARKIET

d15ib1n

Obniżki portugalskiego ratingu do tzw. poziomu śmieciowego dokonała agencja Moody's. Teraz to samo powinno stać się z ratingiem Millennium BCP, czyli właściciela Banku Millennium oraz z oceną samej polskiej spółki - twierdzą analitycy. (s.1,2,3)

Zakłady Automatyki Polna nie rezygnują z przejęcia Warszawskich Zakładów Mechanicznych PZL-WZM, a decyzja o szczegółach planowanego skupu własnych akcji zapadnie wkrótce - powiedział "Parkietowi" Andrzej Piszcz, nowy prezes giełdowej spółki. Nie wyklucza, że Polna mogłaby zarówno kupić własne papiery, jak i przejąć PZL-WZM. (s.1,7)

W czwartek akcje KGHM mogą na otwarciu sesji kosztować nawet o 7,7 proc. mniej niż na środowym zamknięciu. Ewentualne tąpnięcie kursu będzie jednak kwestią czysto techniczną. Cena z zamknięcia na środowej sesji nie będzie kursem odniesienia na sesję dzisiejszą. Zostanie skorygowana o wartość dywidendy: 14,9 zł, czyli właśnie o 7,7 proc. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

d15ib1n

Główny doradca Polskiej Grupy Energetycznej przy budowie elektrowni atomowej może zarobić ponad 1 mld zł. Na krótkiej liście kandydatów są Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie. (s.26)

PULS BIZNESU

ITI szuka kupca na TVN. Koncern wysłał w ubiegłym tygodniu teasery z zapytaniem o zainteresowanie kupnem akcji aktywów firmy. "Zapytanie poszło do czterech zagranicznych inwestorów branżowych. Z tego co wiem, są wśród nich m.in. Fox, Time Warner i Bertelsmann" - powiedział rozmówca "PB". (s.4)

Zarząd Kompanii Węglowej kończy prace nad nową strategią. Powinna być gotowa na przełomie sierpnia i września. Zmiany mają doprowadzić do uproszczenia struktury i procedur oraz uporządkowania kosztów. Spółka ma w planach wejście na GPW, jednak będzie to możliwe dopiero za około trzy lata. (s.9)

d15ib1n

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Obniżki cen na stacjach benzynowych nabierają tempa. Shell kusi promocjami, w których można zaoszczędzić nawet 75 gr na litrze paliwa, Tesco daje 25-groszowe rabaty. Wkrótce do wyścigu dołączą kolejne koncerny. (s.A1,A4)

Związki z Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury nie chcą Budimeksu. Załoga spółki prywatyzowanej przez PKP żąda 36-miesięcznych odpraw dla zwalnianych. Budimex godzi się na 30-miesięczne. (s.A15) (PAP)

morb/

d15ib1n

Podziel się opinią

Share
d15ib1n
d15ib1n