Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 16 kwietnia

...

16.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 16 kwietnia

RZECZPOSPOLITA

Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia jest najszybciej rozwijającymi się regionami świata. Głównym impulsem jest blisko 12 proc. wzrost PKB w Chinach. (s.B1)

Do końca tygodnia marszałek Sejmu ma otrzymać ekspertyzy, od których zależy, czy w przyszłym tygodniu wyznaczy kandydata na stanowisko zmarłego tragicznie prezesa NBP. (s.B1)

PKP PLK pożyczy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego miliard euro Pierwsze środki może otrzymać w tym roku Pieniądze mają pomóc w realizacji inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej. (s.B2)

Po raz pierwszy od 12 lat Rosja wyemituje zagraniczne papiery dłużne. Kreml rozpoczął road show przed ich emisją. (s.B2)

W ciągu miesiąca rząd zmieni strategię dla sektora paliwowego, co umożliwi poszukiwanie inwestora dla Lotosu. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA

Debiut PZU nie zostanie zablokowany. Eureko zrezygnowało z prawa do weta - twierdzą rozmówcy "Gazety". (s.28)

PKO BP może stanąć do przetargu na 70 proc. akcji BZ WBK - twierdzi serwis Independent.ir. (s.30)

PARKIET

Rada nadzorcza Ciechu kolejny raz odmówiła zatwierdzenia budżetu na ten rok i nie przyznała członkom zarządu półrocznych premii. Brak premii dla członków zarządu to wyraźny sygnał ostrzegawczy. Nie jest przesadą mówienie o żółtej kartce dla zarządu, szczególnie że - jak wynika z informacji "Parkietu" - decyzja zapadła jednogłośnie. (s.1,2,4)

Jutrzenka, dzięki wsparciu inwestorów finansowych, którzy mają objąć jej nową emisję akcji, ma szansę pokonać silne fundusze private equity w walce o Wedla. Zdaniem niektórych analityków giełdowa spółka już porozumiała się z inwestorem. Być może jest nim fundusz Enterprise Investors, który sam mógłby mieć trudności z kupieniem najbardziej rozpoznawalnej marki słodyczy w Polsce. (s.1,7)

Intecapital Property Development, notowany na giełdzie w Sofii deweloper, powinien zadebiutować na GPW w połowie roku. (s.5)

PULS BIZNESU

Od 800 mln do 1 mld euro może w tym roku wydać na przejęcia Pena Investments, właściciel m.in. Żabki. (s.9)

Polskie Jadło rozważa przejęcie spółki Ko-Operator, świadczącej od dawna Polskiemu Jadłu usługi cateringowe. (s.10)

Dipservice, spółka działająca na warszawskim rynku nieruchomości, zainwestuje 800-900 mln zł w nowe biurowce. Chce się upublicznić. (s.11)

DZIENNIK

Spór między RPP a NBP rozgorzał na nowo. Rada wystąpiła do zarządu banku o wykonanie uchwały w sprawie obliczania rezerwy na ryzyko kursowe. Zarząd zwleka z odpowiedzią. (s.A7)

Branża turystyczna spekuluje, że kolejny słaby rok może zmusić TUI do wycofania się z polskiego rynku turystycznego. Spółka twierdzi, że nie rezygnuje z Polski. (s.A11)

Według irlandzkich mediów wyścig po BZ WBK może być tak zażarty, że oferty mogą być nawet o 20 proc. wyższe, niż wynikałoby to z obecnej wyceny rynkowej. (s.A11)

Polska chce zbudować rurociąg, który za kilka lat umożliwi nam sprzedaż nadwyżek gazu na Litwę. Projekt ma już poparcie władz obu krajów. Teraz będą starania o dofinansowanie z Unii. (s.A12) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)