Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 2 lipca

...

02.07.2010 | aktual.: 02.07.2010 08:08

02.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 2 lipca

RZECZPOSPOLITA

Maspex, producent soków Tymbark szykuje się do kolejnego przejęcia w Polsce lub regionie. Na jego celowniku może znaleźć się spółka mająca nawet 1 mld zł przychodów rocznie. Po pieniądze na duże zakupy uda się na GPW. (s.B1)

Irlandzki AIB otrzymał co najmniej siedem ofert zakupu 70-proc. pakietu akcji Banku Zachodniego WBK. Według agencji Dow Jones chętni na pakiet akcji polskiego banku to PKO BP, Pekao (należący do włoskiego UniCredit), włoski bank Intesa Sanpaolo, brytyjski HSBC, rosyjski Sbierbank oraz amerykański fundusz private equity Apax Partners. Według informacji gazety wśród chętnych jest także skandynawska Nordea, a krótka lista inwestorów ma być gotowa w połowie lipca. (s. B1)

Wszystko wskazuje na to, że firmom energetycznym trudno będzie przekonać prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, że podwyżki są konieczne. - Nie ma żadnych wskazujących na to przesłanek - mówi gazecie szef URE Mariusz Swora. - I nie sądzę, by się pojawiły. (s.B5)

Komisja Nadzoru Finansowego chce zliberalizować rynek. Rezygnacja z licencji dla maklerów i doradców inwestycyjnych - to jedna z propozycji przedstawionych przez KNF w ramach 10-punktowego programu walki z biurokracją na rynku finansowym. Wczoraj zaprezentowała go przedstawicielom rynku kapitałowego, czyli m.in. giełdzie, bankom, ubezpieczycielom, domom maklerskim. (s.B6)

Trzy firmy energetyczne (dwie zagraniczne i jedna polska) mają objąć kolejne obligacje Katowickiego Holdingu Węglowego. Papiery mają też dokupić Famur i Kopex - ustaliła. "Mamy zatwierdzoną nową strategię dającą podstawę do rozmów z inwestorami. W przyszłym tygodniu mamy turę spotkań, po których wszystko będzie jasne" - powiedział Stanisław Gajos, prezes KHW. Potwierdził, że papiery spłacane węglem obejmą nie tylko dotychczasowi nabywcy, ale i spółki energetyczne. Wykup obligacji - po dwóch lub trzech latach, co nie spowoduje większego niż 7 proc. rocznie zmniejszenia przychodów KHW przez spłatę. (s.B7)

GAZETA WYBORCZA

Nietęgie miny mieli przedsiębiorcy po czwartkowym spotkaniu z kandydatem na prezydenta Jarosławem Kaczyńskim. Gdyby rząd chciał naprawiać finanse publiczne i jednocześnie realizować postulaty prezesa PiS, podatki w Polsce musiałyby wzrosnąć. (s.21)

PARKIET

W 2010 roku na warszawskim parkiecie powinno się pojawić co najmniej sześciu deweloperów. Gazeta zastanawia się, czy na GPW wraca moda na inwestowanie w "producentów" mieszkań, galerii i biur. (s.03)

W Anwilu, który należy do PKN Orlen, doszło do poważnej awarii. Uszkodzona instalacja nie będzie mogła funkcjonować przez co najmniej pięć miesięcy, a finansowe skutki awarii będą sięgać dziesiątków milionów złotych. (s.05)

B3System nabył 100 proc. udziałów w firmie Copi. Transakcja została rozliczona nowymi akcjami. (s.07)

Memoranda dotyczące prywatyzacji Zakładów Azotowych Puławy pobrało siedmiu lub ośmiu inwestorów, zaś Zakładów Chemicznych Police - co najmniej sześciu. Nie wykluczone, że termin składania ofert, który teraz wyznaczony jest na 23 lipca, zostanie jeszcze wydłużony. (s.08)

PULS BIZNESU

KDPW wycofuje się z Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych. Według gazety to przełom dla energetyki i GPW. Czwartkową transakcję można odebrać jako zapowiedź powstania w Polsce nowej giełdy energii. (s.06)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Grupa Lotos zamierza pozbyć się spółek niezwiązanych z jego główną, paliwową działalnością. Na sprzedaż wystawił między innymi firmę kolejową oraz zakłady produkujące asfalty i parafiny. Koncern może za nie dostać około 200 mln euro. (s.A9) (PAP)

pif/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)