Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 23 lipca

...

23.07.2010 | aktual.: 23.07.2010 08:38

23.07. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 23 lipca

RZECZPOSPOLITA

Przedłużające się upały mogą być przyczyną problemów z dostawami energii. Elektrownie pracują pełną parą, ale zużywamy rekordowo dużo prądu. Rezerwy są niższe od wymaganych. (s.B1)

Resort finansów zamierza zlikwidować zwolnienia z VAT od obrotu wierzytelnościami. (s.B1)

Globalny napływ inwestycji może w 2010 roku wzrosnąć do 1,2 biliona dolarów. Firmy będą coraz więcej inwestować w gospodarki rozwijające się. Największe perspektywy dają branże wydobywcze i rolnictwo. (s.B2)

Francja i Niemcy mają wspólny pomysł na zarządzanie gospodarcze Unią Europejską. Dla niezdyscyplinowanych przewidują utratę pomocy regionalnej. (s.B2)

Resort pracy proponuje, by fundusze emerytalne aż do 90 proc. aktywów mogły zainwestować w akcje spółek. Obecny limit to 40 proc. (s.B4)

W I półroczu sprzedaż piwa spadła niemal o 3 proc. Browary obawiają się, że branży będzie trudno zwiększyć sprzedaż w całym 2010 r. (s.B7)

Józef Wancer, który do końca tego miesiąca kieruje BPH, będzie doradzał zarządowi firmy konsultingowej Deloitte - dowiedziała się "Rz". (s.B15)

PARKIET

MSP nie wyklucza sprzedaży akcji ZCh Police i ZA Puławy inwestorowi, który ogłosi wezwanie na te papiery na giełdzie - powiedział "Parkietowi" Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu. Teraz jednak priorytetem jest tryb negocjacji. Resort czeka do dziś na wstępne oferty od 22 podmiotów, które wcześniej pobrały memoranda informacyjne obu spółek. (s.1,6)

Prezes Impexmetalu Piotr Szeliga jest spokojny o wykonanie tegorocznego budżetu, zakładającego osiągnięcie 68 mln zł zysku netto. "Tak jak I kwartał idealnie wpisał się w prognozę, tak samo solidny pod tym względem będzie kwartał II. W porównaniu z 2009 r. tegoroczna sprzedaż pod względem ilościowym będzie o kilkanaście proc. wyższa" - mówi prezes. (s.1,4)

GPW rozważa zakup Internetowej Platformy Obrotu Energią Elektryczną - wynika z informacji "Parkietu". Należy ona do Elbisu, spółki zależnej PGE. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

Bój o akcje BZ WBK wchodzi w decydującą fazę. Jak dowiedziała się "Gazeta", wysłannicy banków znajdujący się tzw. krótkiej liście, zjechali do Warszawy, by spotkać się z szefami BZ WBK i przedstawicielami AIB. (s.24)

PULS BIZNESU

Jeśli powiodą się plany, już po wakacjach mniejsze projekty prywatyzacyjne będą realizowane na nowych zasadach. Resort skarbu chce usprawnić prywatyzację małych firm. (s.4)

Enterprise Investors po wakacjach zdecyduje, czy wysłać windykacyjną firmę Kruk na giełdę. (s.6)

PGNiG pracuje nad własnym gazoportem. Będzie on zaopatrywał w norweski gaz rejon Trójmiasta, a w przyszłości zagranicę. (s.10)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Na handlu fałszywkami budżet naszego państwa traci ok. 30 mld zł rocznie, bo nikt od sprzedaży takich towarów nie odprowadza podatku. Raport o podróbkach opublikowała w czwartek Komisja Europejska. (s.A3)

Dobre perspektywy i zbliżający się termin wejścia w życie rekomendacji T sprawiają, że Polacy coraz chętniej zadłużają się w unijnej walucie. Swój udział w tym mają banki, które przed godziną zero prowadzą agresywną kampanię. (s.A3)

20 nowych samolotów będzie kosztować nasze linie 400 mln USD, ale zakup pozwoli na zwiększenie liczby połączeń krajowych i uruchomienie nowych do państw ościennych. Kilka tras zostanie zastąpionych bardziej rentownymi. (s.A8)

Władze GPW podniosły próg wejścia na giełdę - od 2011 r. minimalna wartość rynkowa akcji spółek planujących debiut na rynku głównym wyniesie 15 mln euro. Mniejsze wymagania będą musiały spełnić firmy z NewConnect. (s.A8) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)