Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 4 kwietnia (aktl.)

...

04.04.2014 | aktual.: 04.04.2014 08:08

dochodzi informacja z portalu Wirtualnemedia.pl #

04.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 4 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Kierowcy ze Wschodu chcą odszkodowań za rzekomo bezprawny sposób ich karania na polskich drogach. Domagają się rekompensaty za zmuszanie ich do natychmiastowego płacenia kar za naruszenia transportowe. Uważają, że są dyskryminowani, bo są Rosjanami. (s.A1,C3)

Choć Rada Ministrów ogłosiła, że przyjęła projekt łupkowych ustaw już ponad 3 tygodnie temu, do dziś nie trafił on do Sejmu, bo jest poprawiany. Kiedy zajmie się nim parlament - nie wiadomo. Firmy poszukujące ropy i gazu nadal nie wiedzą więc, w jakim stanie prawnym przyjdzie im działać. (s.A1,B1)

Już co drugi tablet sprzedawany w kraju sygnowany jest rodzimą marką. Teraz polskie spółki rzucają wyzwanie koncernom na rynku smartfonów. (s.B2)

Bezpośrednia likwidacja szkód w PZU. Firma wprowadza taką nowość w OC komunikacyjnym i liczy na zwiększenie udziałów w tym rynku. Zaznacza przy tym, że na zmianie zyskają przede wszystkim klienci. (s.B4)

Microsoft przesunął o ponad rok termin zakończenia wsparcia dla systemu Windows XP, na którym działa nawet 95 proc. światowych bankomatów. Początkowo wsparcie miało się zakończyć 8 kwietnia tego roku. (s.B4)

Po 2035 roku polskim elektrowniom może zabraknąć rodzimego węgla. Aby tak się nie stało, konieczne są inwestycje. (s.B6)

Banki w kolejce do giełdowych notowań. Nawet sześciu reprezentantów branży rozważa debiut na warszawskim parkiecie. W tym roku w tabeli notowań pojawić się może dwóch. Na razie otwarcie o debiucie na GPW mówi jedynie Raiffeisen Polbank. (s.B7)

Przychody grupy Hortex w roku 2013/14 powinny przekroczyć 800 mln zł - zapowiada prezes spółki Tomasz Kurpisz. Firma ma także wypracować zysk netto. (s.B16)

PARKIET

Koszt ofert publicznych przeprowadzonych od początku 2013 roku utrzymuje się na poziomach zbliżonych do obserwowanych w 2012 r. - wynika z analizy "Parkietu". (s.1,3)

Fundusze private equity nie zamierzają zwalniać tempa. W 2014 r. transakcji M&A nie zabraknie. Przedstawiciele branży są jednak dalecy od optymizmu. Zastanawiają się, jak na rynek kapitałowy wpłynie marginalizacja roli OFE. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Co druga firma w Polsce narusza przepisy o legalności zatrudnienia. Najgorzej jest na Śląsku i Pomorzu - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Co piąta firma łamie prawo w najbardziej kluczowych kwestiach - zatrudnia bez umowy, nie zgłasza pracowników do ZUS, pozbawiając ich opieki zdrowotnej. (s.1,14)

PULS BIZNESU

Banki nie dają się nadzorowi. Najwięksi przedstawiciele sektora solidarnie sprzeciwiają się pomysłowi KNF na ratowanie SKOK-ów. (s.4)

Według informacji "PB", inwestora poszukuje Prima Moda, dystrybutor włoskiebo obuwia notowany na GPW. Informację gazeta potwierdziła w trzech źródłach. W branży krążą plotki, że zainteresowany przejęciem był obuwniczy Wojas, co potwierdziła osoba zbliżona do transakcji. Rozmowy były na ostatniej prostej, ale tuż przed metą właściciel Prima Mody wstrzymał negocjacje. (s.5)

Prywatni detektywi śledzili Mirosława Szkałubę, byłego wiceprezesa PGNiG, na zlecenie władz spółki po tym, jak do ministerstwa skarbu wpłynął anonim o jego rzekomych nadużyciach i nieobyczajności. Raport agencji detektywistycznej i firmy ochroniarskiej kosztował PGNiG 101 tys. zł. (s.6)

W 2015 r. Przewozy Regionalne przestaną przynosić straty - prognozuje prezes spółki Tomasz Pasikowski. (s.7)

Nad branżą medyczna zbierają się czarne chmury. Przedsiębiorcy i eksperci skarżą się, że inwestowanie w tym sektorze obarczone jest dużym ryzykiem. (s.8)

Afryka rozpala umysły nie tylko tuzów biznesu. O inwestycjach na Czarnym Lądzie myślą też mniejsi. Po Nigerii czy Angoli na atrakcyjności zyskuje Rwanda. (s.10)

WIRTUALNEMEDIA

W lutym liderem średniej sprzedaży ogółem wśród dzienników ogólnopolskich pozostał "Fakt". Większość gazet zanotowało spadki sprzedaży, a najwięcej straciła "Gazeta Polska Codziennie". Zyskały tylko "Parkiet" i "Przegląd Sportowy". Średnia sprzedaż ogółem dziennika "Fakt" wyniosła 339.103 egz., co rdr oznacza 5,91 proc. spadek. Druga pozycja należała do "Gazety Wyborczej". Każde jej wydanie w analizowanym okresie sprzedawało się średnio w liczbie 174.707 egz., po spadku o 18,11 proc. Na ostatniej lokacie podium uplasował się "Super Express". Jego wynik zmniejszył się o 3,83 proc. do 152.697 egz. Oczko niżej znalazła się "Rzeczpospolita", której średnia sprzedaż ogółem zmalała w ciągu roku o 8,09 proc. i wyniosła 57 013 egz. (PAP) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)