Trwa ładowanie...
d3eg1my

Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 4 stycznia

...

Share
d3eg1my

04.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 4 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Rekordowe zyski z OFE. Fundusze dały klientom nieźle zarobić, ale radość mąci fakt, że to ZUS ma wypłacić większą część emerytury. (s. A1, B4)

d3eg1my

Śląsk szykuje największy strajk od ponad 30 lat. Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" przyznaje, że do protestu może dojść już w pierwszej dekadzie lutego. Wkrótce decyzje w sprawie dołączenia do protestu podejmą górnictwo i energetyka. (s. B1)

Kolejny rok kryzysu na drogach. W latach 2013-14 ma powstać 200 km autostrad. W ubiegłym roku zakończono prace na ponad 700 km dróg, czyli znacznie mniej niż planowano. (s. B2-3)

Inwestycje publiczne spadną nawet o 10 proc. Niższe wydatki państwa pociągną w dół wynik całej gospodarki. Także dotyczący dynamiki PKB. (s. B3)

Dopiero w połowie lutego odbędzie się kolejne posiedzenie rady nadzorczej KGHM. Kluczowym tematem dyskusji jest w tej chwili budżet na 2013 rok. (s. B6)

d3eg1my

Złe prognozy sprzedaży aut po słabym 2012 roku. W 2013 roku stagnacja na rynku nowych samochodów może przejść w spadki. (s. B7)

Firmy potrzebują nowych technologii łupkowych. PGNiG liczy, że do 2015 roku uda się opracować i przetestować przynajmniej jedno krajowe rozwiązanie związane z poszukiwaniami i wydobyciem ropy i gazu. (s. B8)

PARKIET

Małe spółki w tym roku mogą być najlepsze. Analitycy przewidują, że w I kwartale zmiany najważniejszych indeksów warszawskiej giełdy będą nieznaczne. Ciekawiej będzie w kolejnych miesiącach. (s. 01, 03)

d3eg1my

Drogie surowce i rosnące w siłę sieci handlowe sprawią, że 2013 rok nie będzie dla spółek spożywczych czasem żniw. Branżę czeka kolejny trudny rok. W największych tarapatach mogą być firmy mięsne. (S. 01, 05)

Węglokoks jest przygotowany do wejścia na parkiet. Oferta akcji może sięgnąć 0,5-0,6 mld zł. (s. 04)

CEZ zamierza mocniej wchodzić w projekty wiatrowe, w dłuższej perspketywie nie wyklucza przejęcia w Polsce spółki dystrybucyjnej. Ale priorytetem jest Temelin. (s. 06)

Polskie obligacje już nie tak atrakcyjne. Pierwsza aukcja w roku rozczarowała. Analitycy spodziewają się korekty na rynku długu. (s. 19)

d3eg1my

GAZETA WYBORCZA

Minister finansów i podatnicy mają powody do radości - spada oprocentowanie obligacji i państwo mniej płaci za pożyczki. Kupujący obligacje muszą zadowolić się zyskiem sporo niższym niż z bankowych lokat. (s. 16)

Rząd przyjął najbardziej dolegliwy dla banków pomysł na obciążenie ich dodatkową opłatą na rzecz stabilizacji systemu bankowego. Może ona uszczuplić zyski banków nawet o 1,6 mld zł. Jeśli projekt wejdzie w życie, bankowcy nie wykluczają zaskarżenia go do Trybunału Konstytucyjnego. (s. 16)

Po Polsce krąży ponad 12 mld monet, z czego ponad 8 mld sztuk stanowią te o nominałach 1, 2 i 5 gr. Narodowy Bank Polski przymierza się do wycofania najniższych nominałów. (s. 18)

d3eg1my

PULS BIZNESU

Can-Pack rozkręca biznes za pół miliarda. Małopolski producent opakowań uruchomi fabryki, m.in. w Polsce, Rosji i na Filipinach. (s. 5)

Na 2013 rok Polenergia z grupy Jana Kulczyka ma dwa priorytety: wiatr i bloki węglowe. To tylko część jej planów wartych 10 mld zł. (S. 5)

UKE będzie pilnować operatorów. Stawki MTR wciąż są na ubiegłorocznym poziomie, ale UKE obiecuje szybką obniżkę. (s. 5)

d3eg1my

Ucywilizowanie sytuacji w ubezpieczeniach życiowych wymaga zmian w prawie, które poprawią pozycję klientów - uważa Komisja Nadzoru Finansowego. (s. 8-9)

Kontrowersyjny superbiznes Enei. Enea kupiła od kontrowersyjnego biznesmena udziały w linii energetycznej łączącej Polskę z Białorusią. Dziś zastanawia się nad ich sprzedażą. (s. 10-11)

To będzie rok roszad w stawce brokerów. Domy maklerskie walczą o klientów opuszczonych przez zagraniczne banki inwestycyjne, które wycofały się z Polski. Efekty już widać. (s. 17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polacy nie chcą euro. Dwie trzecie ankietowanych przez instytut Homo Homini twierdzi, że nasz kraj powinien zostać przy złotym. Politycy nie mają jednak wątpliwości, że musimy wejść do Eurolandu. Pytanie tylko, jak to zrobić i kiedy. (s. A2-3)

Grupa Azoty będzie nawozić róże na kenijskich polach. Zakład produkujący nawozy w Kenii to kolejny, nowy pomysł inwestycyjny, jaki może zrealizować grupa. (s. A8)

Polpharma gotowa do przejęć. Kryzys na polskim rynku farmaceutycznym wywołany wdrożeniem ustawy refundacyjnej zmusza spółkę do szukania możliwości rozwoju za granicą. (s. A9)

Cyfrowy Polsat, Cyfra+ i n po raz pierwszy w historii przegoniły pod względem liczby klientów operatorów kablowych - wynika z danych firmy Nielsen. (s. A11)

Nie ma dobrego systemu gwarantującego depozyty klientów banków i stabilność sektora bez pieniędzy - mówi Jerzy Pruski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. (s. A15)

(PAP)

pel/

d3eg1my

Podziel się opinią

Share
d3eg1my
d3eg1my