Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 13 stycznia
...
13.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 13 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Prawie co drugi prezes dużej firmy w Polsce to absolwent uczelni technicznej, ale przybywa ekonomistów. (s. A1, B5)
Zdaniem ekspertów ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez premiera Donalda Tuska plany rządu to już zapowiedziane projekty albo rozwiązywanie problemów, które gabinet sam stworzył. (S. A3)
Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe. Liczba wizyt w centrach handlowych w grudniu spadła o ponad 10 procent rok do roku. Konsumenci zaczęli inaczej robić zakupy. (s. B1)
Niemal 36,2 mld zł mogą wydać Polacy w 2014 roku na swoje ulubione alkohole: piwo, wódkę, wino i whisky. To o ponad 300 mln zł więcej niż przed rokiem. (S. B3)
PARKIET
W 2014 r. Polska znajdzie się w przedsionku pomiędzy głębokim spowolnieniem gospodarczym, które miało miejsce w 2013r, a bardziej wyraźnym przyspieszeniem, które nadejdzie dopiero w 2015 r. - uważają eksperci. (s. 01, 08-09)
Do 16 stycznia organizacje związkowe w KGHM mają wypracować wspólne stanowisko w sprawie wynagrodzeń w 2014 r. Postulaty zostaną przedstawione zarządowi podczas kolejnej rundy negocjacji płacowych, czyli 23 stycznia. (s. 03)
Pierwsze tygodnie stycznia przyniosły na GPW kontynuację korekty z poprzedniego miesiąca. Rynkowi ciąży tzw. reforma emerytalna i okazji inwestycyjnych można szukać jedynie wśród wyprzedanych spółek. (S. 14)
GAZETA WYBORCZA
Tylko trzy osoby wydawały i nadzorowały setkę łupkowych koncesji, a jeśli dodać opóźnienia prac nad nowymi przepisami, to dopiero za 12 lat mamy szansę dowiedzieć się, ile gazu mamy w łupkach - alarmuje NIK. (s. 22)
Nowe regulacje unijne ograniczające wędzenie mogą odbić się na setkach niewielkich firm wędliniarskich. Ich właściciele krytykują Brukselę, że uderza w polską tradycję, ale najwięcej można zarzucić polskiemu resortowi rolnictwa. (s. 23)
PULS BIZNESU
W 2013 r. Polacy założyli 352 tys. firm, bijąc wyśrubowany rekord sprzed roku. W pierwszym półroczu dominowały "kryzysowe etaty", czyli jednoosobowa działalność gospodarcza. Później przybywało spółek. (S. 2)
Opera, Idea i Amplico - to trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, którym wyjątkowo nie szło zarządzanie w ubiegłym roku. (s. 16)
Choć w drugiej połowie 2013 r. rachunków maklerskich zaczęło przybywać, wciąż jest ich mniej niż rok temu. (s. 17)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
W ubiegłym roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 874 tys. ofert zatrudnienia, czyli 87 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika ze wstępnych danych resortu pracy. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zwiększyła się o 21,1 tys. do ponad 2,1 mln. Zdaniem analityków ten rok na rynku pracy będzie lepszy niż poprzedni. (s. A4)
Wypłacane od początku roku dodatki energetyczne, czyli wsparcie finansowe najuboższych, którzy mają problem z regulowaniem rachunków za prąd, okazują się fikcją. Prawie nikt się nimi nie interesuje. Wiele osób uznaje, że szkoda czasu na użeranie się z procedurami. Gminy się cieszą, bo to oznacza, że nie dopłacą z własnej kieszeni. (s. A4)
Dobra sprzedaż zachęca deweloperów do podnoszenia cen. Powściągają jednak apetyty, żeby nie odstraszyć klientów, szczególnie tych, którzy kupno mieszkania traktują jak inwestycję. (s. A8)
MF rozesłało do konsultacji swoje propozycje zmian rozszerzenia licencji bankowej. Chce, by banki mogły same handlować niektórymi instrumentami na rynku regulowanym. (s. A15)(PAP)
pel/