Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 17 czerwca

...

17.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 17 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Dywidendy od towarzystw emerytalnych w 2013 r. mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż rok wcześniej. Zyskiem podzieli się osiem podmiotów. (s.B1)

Afery korupcyjne w branży węglowej zataczają coraz szersze kręgi. W sumie mogą dotyczyć nawet ok. 150 osób - wynika z informacji "Rz". (s.B4)

Firmy szukają okazji cenowych na rynku ziemi. Grunt można kupić nawet o połowę taniej niż kilka lat temu. (s.B14)

Gruzja chce współpracy z warszawską giełdą. "Odbyliśmy interesujące spotkanie z prezesem i wiceprezesem GPW, na którym rozmawialiśmy o możliwej współpracy obu giełd. Jest ku temu duży potencjał. Gruzińskie spółki mogą rosnąć do pewnego poziomu w kraju, a gdy będą potrzebowały dodatkowego kapitału w większej ilości, mogłyby przeprowadzać oferty publiczne na warszawskiej giełdzie" - powiedział "Rz" Giorgi Kwirikaszwili, gruziński minister gospodarki i zrównoważonego rozwoju. (s.B16)

PARKIET

Prezes Próchnika Rafał Bauer ocenia, że II kw. powinien przynieść poprawę wyników sprzedażowych rok do roku. Jest przekonany, że w całym roku spółka odnotuje "przyzwoity, dodatni wynik, który stanie się dobrym prognostykiem na kolejne lata". W ciągu najbliższych czterech lat Próchnik chce otworzyć od 40 do 60 salonów. Będą to placówki własne i franszyzowe. Spółka przenosi produkcję z Chin do kraju. Bauer zakłada, że całość kolekcji będzie powstawać w Polsce od wiosny przyszłego roku. (s.4)

Od początku roku WIG wzrósł o 2 proc. Tymczasem średnia zmiana kursów spółek portfelowych ośmiu znanych inwestorów giełdowych wynosi też 2 proc., tyle że na minusie. Trzem z nich udało się zwiększyć wartość portfela. Wśród nich jest Michał Sołowow. (s.8)

GAZETA WYBORCZA

Ostatnie ulewy wcale nie muszą oznaczać klęski w rolnictwie ani wzrostu cen żywności. Na pewno nieco drożej zapłacimy za owoce i warzywa, być może za mleko. Ale producenci zbóż na razie nie panikują i sprzedają ziarno taniej niż parę miesięcy temu. (s.20)

PULS BIZNESU

Polską i światową branżę spożywczą zelektryzowała wiadomość o przejęciu przez grupę Shuanghui, chińskiego producenta wieprzowiny, amerykańskiego koncernu Smithfield Foods, do którego w Polsce należy Animex. Zdobyć chińskiego partnera chce także Zbigniew Komorowski, właściciel m.in. Bakomy. Prowadzi negocjacje z grupą Heilongjiang Beidahuang. To początek wzmożonej aktywności chińskiego kapitału na polskim rynku spożywczym. (s.3)

AMG Finance, firma zajmująca się doradztwem w zarządzaniu szpitalami i restrukturyzacją ich zadłużenia, rzuca rękawicę sieciom szpitalnym. Chce zbudować własną grupę, która przychodami i liczbą placówek pobije na głowę istniejące. Wyda na to blisko pół miliarda złotych. (s.4)

Polfa Tarchomin, ostatnia spółka farmaceutyczna należąca do skarbu państwa, zaczyna wychodzić na prostą. W I kw. zarobiła na czysto 10 mln zł. Polfa wymaga gruntownej restrukturyzacji i wielkich inwestycji, a nie ma pieniędzy. Według Krzysztofa Berndta, prezesa firmy, najlepszym rozwiązaniem byłby inwestor. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Program kierunków zamawianych miał zapobiec produkowaniu bezrobotnych przez uczelnie. Ale absolwenci części tych studiów mają większe problemy ze znalezieniem pracy niż co z fakultetów uważanych za nieatrakcyjne dla firm. (s.A1,B5)

Sieć szerokopasmowa w Polsce właściwie nie rośnie. Jak podliczyła Komisja Europejska, tylko 18,8 proc. mieszkańców naszego kraju ma dostęp do szybkiego, stacjonarnego internetu. Gorzej jest tylko w Rumunii. (s.A1,A3)

Rządowy raport dotyczący przeglądu systemu emerytalnego neguje znaczenie funduszy. Konkuzja płynąca z dokumentu - fundusze sprzyjały zbudowaniu rynku kapitałowego. Teraz te plusy nikną wobec rosnącego długu wynikającego z przekazywania składki do OFE. (s.A2)

W maju wypłaciliśmy z bankowych depozytów prawie 3 mld zł. Ale te pieniądze nie ożywią gospodarki. Nie zostały przeznaczone na zakupy, trafiły w miejsca, gdzie dadzą oszczędzającym znacznie większe odsetki. (s.A8)

Samoobsługa przy tankowaniu autogazu zetnie koszty sieci i może doprowadzić do redukcji zatrudnienia. Ceny paliwa jednak nie spadną. (s.A11)

Polska i austriacka giełda skompletowały już doradców, którzy będą je reprezentowali w rozmowach na temat ewentualnej fuzji. Rozmowy właśnie ruszyły. (s.A14) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)