Trwa ładowanie...
d15cakx

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 28 stycznia

...

Share
d15cakx

28.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 28 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Konsumenci oszczędzają i szukają tanich produktów. W 2012 r. udział marek własnych w sprzedaży sklepów zwiększył się do 17 proc. (s.B1)

d15cakx

Gazprom nałożył na Ukrainę rekordową karę 7 mld USD. Jeszcze nigdy rosyjski koncern nie zażądał takiej kary. Ukraina ma zapłacić za nieodebrany, ale zakontraktowany gaz. (s.B1)

Na krótkiej liście na prezesa LOT są: Paweł Dąbkowski, były szef m.in. White Eagle Aviation, Andrzej Wysocki z LOT, Bertrand LeGuern z Petrolinvestu, Patryk Michalak, były szef stoczni Gryfia i menadżer znajdującego się w upadłości układowej Bomi, którego nazwiska nie udało się "Rz" potwierdzić. (s.B4)

Ponad dwa lata potrzeba krakowskim deweloperom, by wyprzedali zapasy lokali. W stolicy pół roku mniej. (s.B15)

PARKIET

d15cakx

Jeśli prawdziwe okaże się założenie mówiące, że zwyżkujące od kilku miesięcy indeksy giełdowe dyskontują ożywienie gospodarcze, to sektor bankowy tradycyjnie powinien z czasem odczuć pozytywne skutki tego ożywienia. Poprawa koniunktury gospodarczej w nadchodzących kwartałach powinna znaleźć odzwierciedlenie w popycie na kredyty i poprawie wypłacalności kredytobiorców. (s.1,7-10)

Stomil walczy o zakup dużej firmy z Europy. Jej roczne przychody wynoszą ok. 100 mln euro. Sanocka grupa ma też ambicje związane z ekspansją poza Europą, m.in. w Ameryce Północnej i w Chinach. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

ING jest najlepszym funduszem emerytalnym w rankingu "Gazety". Drugi jest Allianz, trzecie - Amplico. (s.27)

d15cakx

PULS BIZNESU

Audytorzy wykryli wiele nieprawidłowości w wielomilionowych przetargach organizowanych przez PKP Intercity. Sprawę bada prokuratura. (s.4,5)

Na przejęciu drogerii Aster fundusz Resource Partners stracił kilkadziesiąt milionów złotych. Czuje się oszukany, więc doniesie do prokuratury. (s.6)

PKO BP przebiera w chętnych na eService. Po spółkę rozliczeniową ustawił się długi ogonek. Due diligence ruszy w lutym. PKO BP może liczyć na ponad 200 mln zł. (s.8)

d15cakx

Brokerjet wycofuje się z Polski. Dom maklerski z grupy Erste pożegnał się z klientami. Handel przez stronę brokerjet.pl będzie możliwy do końca lutego. (s.9)

Branża budowlana najgorsze ma za sobą. Czas więc przeprosić się ze spółkami z sektora i wykorzystać atrakcyjną cenę do budowania pozycji - przedstawiciele TFI sa jednomyślni. Kryterium podczas selekcji to silny bilans i dobrze podpisane kontrakty. (s.16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Firmy restrukturyzują zatrudnienie i płacą krocie za rezygnację z pracy. Trwa boom na programy dobrowolnych odejść. (s.A1,B6)

d15cakx

Volvo, BMW, Audi podbierają klientów Skodzie i Peugeotowi, więc Francuzi i Czesi zaczynają walczyć o amatorów używanych pojazdów. W efekcie ceny pojazdów idą w dół. (s.A8)

W przetargu na budowę bloku węglowego w Jaworznie wygrało Rafako z Mostostalem Warszawa. Werdykt komisji przetargowej zamierzają jednak oprotestować Chińczycy a także - to nieoficjalne ustalenia - kanadyjskie SNC Lavalin. (s.A10)

Kiepskie perspektywy krajowych firm, większa ostrożność banków, mniej projektów z unijnym dofinansowaniem - to powody spadku wartości kredytów inwestycyjnych. Sytuację mogą poprawić programy państwowe. (s.A13)

Oferty sprzedaży akcji ZE PAK i Alior Banku nie przyciągnęły na giełdę nowych inwestorów. (s.A14)

POLSKA

Anders Aslund, szwedzki ekonomista, który doradzał m.in. rządowi Rosji, twierdzi, że Putin szykuje skok tysiąclecia - Gazprom ma zbankrutować, by jego aktywa za bezcen wyprowadzić do innej spółki. (Focus, s.2) (PAP)

morb/

d15cakx

Podziel się opinią

Share
d15cakx
d15cakx