Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 30 listopada

...

30.11. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 30 listopada.

RZECZPOSPOLITA

Prawie dwie trzecie obywateli nie chce, by zwiększyć składkę do ZUS kosztem środków odkładanych w funduszach emerytalnych. Rząd pracuje nad innym pomysłem, który nie dotknie emerytów. (s.B1)

Niemcy są jedynym inwestorem branżowym zainteresowanym kupnem GPW. Jak wynika z wypowiedzi dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", Reto Francioni, szef niemieckiej giełdy, "był zgorszony" oczekiwaniami cenowymi polskiego Ministerstwa Skarbu Państwa. "FAZ" podał, że polski rząd szacuje wartość GPW na 1 mld euro. (s.B1)

Spółki węglowe łączą kopalnie. To sposób na oszczędność, poprawę bezpieczeństwa i większą efektywność. Z 31 kopalń w czterech spółkach w 2010 r. może zostać ich 27. W kolejnych latach liczba ta może się skurczyć do 25. (s.B4)

Komórki i aparaty cyfrowe mogą zostać obłożone 3-proc. opłatą na rzecz twórców i autorów. (s.B5)

Projekt ustawy o cyfryzacji telewizji naziemnej może w tym tygodniu trafić do konsultacji społecznych. (s.B5)

Kazachstan, Rosja i Białoruś od nowego roku staną się jednym obszarem celnym. Rosja zarobi na tym ok. 400 mld USD. (s.B7)

Prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku Elektrownia Kozienice ogłosi przetarg na wybór wykonawcy nowego bloku o mocy 1000 MW. (s.B14)

GAZETA WYBORCZA

Klientów w centrach handlowych jest mniej o jedną czwartą. Słabo sprzedaje se odzież. Słabo sprzedaje się też elektronika. - Dla handlu kryzys dopiero się zaczyna - uważa Jerzy Mazgaj, właściciel delikatesów Alma. (s.26)

Inwestorzy na świecie uciekają od tracącej na wartości amerykańskiej waluty, a w Polsce wiara w "zielonego" się umacnia. W tym roku odłożyliśmy na kontach 800 mln USD. (s.34)

PARKIET

Elektrownia Kozienice z grupy Enea jest o krok od ogłoszenia przetargu na budowę nowego bloku. Wartość kontraktu to 6 mld zł - dowiedział się "Parkiet". (s.1,3)

- 2010 r. będzie dość słaby. Wzrost PKB raczej nie przekroczy 2 proc. - uważa Andrzej Bratkowski, najpoważniejszy kandydat do Rady Polityki Pieniężnej kolejnej kadencji. - Jeżeli polityka pieniężna byłaby zaostrzona zbyt mocno, stopy byłyby podnoszone już wiosną, a ożywienie byłoby słabe, to w zasadzie uniemożliwiałoby szybkie spełnienie fiskalnego kryterium z Maastricht - powiedział "Parkietowi". (s.1,11)

Budowa kompleksu Triton Park w Warszawie, sztandarowej inwestycji Triton Development, zbliża się ku końcowi. Spółka myśli już o kolejnych przedsięwzięciach. (s.4)

Giełdowy Radpol na początku 2010 r. powinien sfinalizować zakup 100 proc. udziałów firmy Rurgaz produkującej systemy rurowe wytwarzane na bazie polietylenów i polipropylenów - wynika z informacji "Parkietu". (s.4)

PULS BIZNESU

W styczniu MSP wybierze inwestora dla Centrali Farmaceutycznej Cefarm. Na krótkiej liście znalazł sie farmacol, Polfarmex i firma deweloperska Eko-Berry, którą zapewne interesują głównie atrakcyjne nieruchomości Cefarmu. (s.12)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Ministerstwo skarbu ma tajny plan dla LOT. Kondycję PLL LOT ma podreperować państwowa firma, która przejmie od niego akcje i udziały w spółkach zależnych. (s.C1,C3)

Ruszyła likwidacja przestarzałych elektrowni. Do końca 2015 r. moce elektrowni spadną w Polsce aż o 3-4 proc. (s.C2)

Sprzedaż leków przez internet będzie najdynamiczniej rozwijającym się kanałem dystrybucji farmaceutyków w przyszłym roku - uważają producenci leków. (s.C6) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)