Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 31 grudnia
...
31.12. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 31 grudnia.
RZECZPOSPOLITA
2013 rokiem oszczędzania. Będą tańsze kredyty, ale mniej dochodowe lokaty. Stanieje gaz, zdrożeje benzyna. Ograniczajmy wydatki. Pierwsza połowa 2013 r. może być pod względem gospodarczym najtrudniejsza od 20 lat. Nawet jeśli uda się uniknąć oficjalnej recesji, to i tak wiele osób straci pracę. (s.A1,A10)
Branżę handlową czeka trudny rok. Przejęcie Reala przez Auchan to dopiero preludium do większych zmian. Wymusza je ekspansja dyskontów. (s.A12)
Więcej ofert, tańszy najem. Około 500 tys. m kw. biur świeci pustkami. Może to doprowadzić do obniżek czynszów. Deweloperzy ostrożnie podejmują decyzje o realizacji nowych projektów. (s.A13)
Podwyżki od Portugalii po Estonię. Europejskie rządy sięgają do kieszeni najbogatszych, by zapełnić publiczną kasę w warunkach kryzysu. (s.A16)
GAZETA WYBORCZA
Dreszczowiec "Europa na krawędzi". Ten rok w europejskiej gospodarce był jak dobry thriller: sporo akcji, iście greckich dramatów i dzielny policjant EBC - skuteczny, ale działający na granicy uprawnień. W symbolicznym happy endzie dostaliśmy podwyżkę ratingu Grecji. Przed nami kolejne nie mniej emocjonujące części. (s.14-15)
Komu bije dzwon na warszawskiej giełdzie. Większość specjalistów od rynku kapitałowego wysoko ocenia kompetencje zawieszonego prezesa giełdy Ludwika Sobolewskiego. Ale niemal wszyscy zgodnie przyznają, że ma trudny charakter i stwarza sobie wrogów. Wielu z nich otworzy szampana po odwołaniu Sobolewskiego. (s.16-17)
Euro w Polsce? Najwcześniej w 2018 r. A i to przy sprzyjających wiatrach w gospodarce i polityce. Chyba, że zdarzy się cud i w czasie największego kryzysu wspólnej europejskiej waluty uda się przekonać eurosceptyków w Sejmie. (s. 20)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
Pesymizm Polaków przełoży się na wyniki gospodarki w 2013 r. Ale jest i dobra widomość. Niewygórowane oczekiwania płacowe mogą zapobiec dużemu wzrostowi bezrobocia. (s.A2)
Więcej optymizmu za pół roku. Ciężko będzie producentom wyrobów na rynek krajowy. Z dołka koniunktury będą nas wyciągać eksporterzy. Im jednak będzie przeszkadzał mocny złoty - to wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez "DGP". (s.A8)
Lotos Kolej nie chce do PKP. Może trafić do KGHM. Proces sprzedaży spółki może ruszyć w 2013 r. (s.A9)
Kolejne wezwanie na akcje Bogdanki nie byłoby dla mnie zaskoczeniem - mówi "DGP" Zbigniew Stopa, prezes spółki. Dodał, że Bogdanka jest w bardzo dobrej sytuacji, dlatego gorsza koniunktura na rynku nie będzie miała wpływu na realizację jej planu inwestycyjnego. Nakłady w 2013 r. sięgną ok. 700 mln zł. (s.A11)
Obligacje warte 2,7 mld zł do wykupu. Wśród inwestorów rosną obawy, czy spółki poradzą sobie z obsługą zadłużenia. Z powodu rekordowych wartości obligacji, jakie powinny wykupić spółki notowane na Catalyst, 2013 r. będzie poważnym testem dla działającego zaledwie od trzech lat rynku i notowanych na nim firm. (s.A15) (PAP)
jow/