Trwa ładowanie...
d3dpx0k
d3dpx0k

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 9 września

...
Share
d3dpx0k

09.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 9 września.

RZECZPOSPOLITA

Z sondażu Homo Homini dla "Rz" wynika, że co drugi badany źle ocenia konieczność wyboru pomiędzy ZUS a OFE oraz przesunięcie państwowych obligacji z funduszy do ZUS. Decyzję tę popiera zaledwie 17 proc. przyszłych emerytów. To oznacza, że demontaż systemu emerytalnego nie będzie prostym zadaniemm. (s. A1, A4)

d3dpx0k

Eurolot, uznawany do niedawna za wzór dyscypliny finansowej dla LOT-u, zakończył 2012 rok stratą przekraczającą 100 mln zł. (s. B1)

Resorty środowiska i skarbu spierają się o kontrolę nad Narodowym Operatorem Kopalin Energetycznych. Maleją w związku z tym szanse na szybką nowelizację prawa geologicznego i górniczego. (s. B3)

Rządowe zmiany w OFE obniżą znaczenie warszawskiej giełdy - ostrzegają specjaliści. (s. B5)

Bruksela przykręca limit CO2 przemysłowi. W latach 2013-20 zakłady dostaną 12 proc. mniej praw do emisji dwutlenku węgla, co grozi ucieczką produkcji poza Unię Europejską. (s. B6)

d3dpx0k

PARKIET

Grupa Almy obiecuje, że na koniec roku będzie zysk. (s. 03)

Maklerzy czekają na lepsze czasy, te jednak mogą nie nadejść. Zmiany w OFE mogą mieć negatywne konsekwencje dla domów maklerskich. Mimo to brokerzy starają się patrzeć w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. (s. 8-9)

GAZETA WYBORCZA

d3dpx0k

Z rankingu "Gazety" wynika, że najlepszym funduszem emerytalnym jest Allianz. Drugie miejsce zajęły ex aequo ING i Nordea. Podmium zamyka Amplico. (s. 18)

PULS BIZNESU Polska jest świetnym miejscem do robienia interesów - uważa Pedro Soares dos Santos, szef Jeronimo Martins. W tym roku Biedronka będzie mieć już 2,4 tys. sklepów, na tym nie koniec. (s. 2-3)

Litewski minister energetyki poparł projekt budowy rurociągu Możejki-Kłajpeda. Dla Orlenu oznacza to spadek kosztów. (s. 4)

Umacnia się marka polskich mebli na Wschodzie. Rosja, Słowacja, Białoruś to coraz dynamiczniej rosnące rynki eksportowe. (s. 8)

d3dpx0k

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd założył, że po wprowadzonych zmianach połowa Polaków przejdzie do państwowego ubezpieczyciela. Budżet w 2014 roku zyska 9 mld zł, z czego 4,8 mld zł to oszczędności na kosztach obsługi długu, a reszta na składce przekazanej z OFE do ZUS. (s. A1-3)

Rząd szykuje się do znaczącej liberalizacji polityki inwestycyjnej OFE. Fundusze będą mogły zainwestować w obligacje infrastrukturalne, akcje spółek celowych, instrumenty pochodne, nieruchomości, czy inwestycje zagraniczne. Udział akcji w portfelu OFE zapewne wzrośnie. (s. A2-3)

Gdybyśmy dziś zaczęli wydobywać gaz z łupków, byłby o jedną trzecią tańszy od kupowanego od Gazpromu. Gdy jednak ceny surowca będą spadać, a podatki rosnąć, wiercenie u nas może się okazać nieopłacalne. (s. A10)

(PAP)

pel/

d3dpx0k

Podziel się opinią

Share
d3dpx0k
d3dpx0k