Trwa ładowanie...
dfbnop2

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 16 stycznia

...

dfbnop2
dfbnop2

16.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 16 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Dopiero w najbliższych dniach Ministerstwo Skarbu Państwa dostanie od LOT-u projekt odchudzania spółki. - LOT ma strategię, która jest nieaktualna. De facto trwają dzisiaj prace nad programem restrukturyzacyjnyn, który zamknie ten wątek na jakiś czas" - mówi "Rz" Wojciech Balczun, przewodniczący rady nadzorczej LOT. Dodaje, że LOT można zrestrukturyzować, a według przygotowywanych w spółce założeń LOT może zbilansować się na działalności podstawowej w 2014 roku. (s. B1, B16)

Będzie polityczne wsparcie dla morskich wiatraków? - Warto rozważyć zasadność przygotowania państwowego programu rozwoju morskiej energetyki i przemysłu w Polsce - mówi senator PO Kazimierz Kleina. (s. B4)

dfbnop2

Górnicy chcą strajkować, choć nie są zagrożeni. We wtorek odbyło się referendum strajkowe w JSW, jutro głosowanie w Katowickim Holdingu Węglowym. (s. B6)

W ubiegłym roku nieznacznie spadła wartość finansowania udzielonego przez spółki leasingowe. (s. B12)

PARKIET

Azoty Tarnów, które po wymianie swoich papierów na akcje puławskich zakładów będą kontrolować ok. 84 proc. kapitału tej spółki, najprawdopodobniej ogłoszą wezwania na pozostałe walory. Jeden chętny już jest. Zbigniew Jakubas jest skłonny odpowiedzieć na ofertę tarnowskiej spółki. - Skarb Państwa wymienił wszystkie swoje papiery w puławskich zakładach, więc spółka prawdopodobnie nie zostanie na giełdzie. W tej sytuacji rozważę wyjście z niej - mówi inwestor. Byłby skłonny sprzedać papiery za cenę trzymiesięcznej średniej rynkowej. Jest chętny na odkupienie od Skarbu Państwa pakietu ok. 10 proc. akcji w Tarnowie, jesli resort zdecyduje się zejść poniżej progu 33 proc. (s. 01,05)

dfbnop2

OFE wyszły za granicę. Aviva, Generali czy PZU to fundusze emerytalne, które zainwestowały w akcje zagranicznych spółek, głównie banków, i nieźle na tym wyszły. (s. 03)

Petrolinvest prowadzi rozmowy z chińskim koncernem CNPC o zbyciu części udziałów w firmie OTG, do której należy w Kazachstanie koncesja poszukiwawczo-wydobywcza. (s. 06)

GAZETA WYBORCZA

Kondycja finansowa samorządów nigdy nie była tak zła - alarmuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dziury w budżecie łatają, podnosząc ceny wody, parkingów, biletów komunikacji miejskiej. W 31 gminach dług przekroczył 60 proc. dochodów. (s. 1)

dfbnop2

Gazowe roszady za naszą granicą. Gazociągami na Słowacji będzie rządzić czeska firma EPH. To także faworyt do przejęcia gazociągów w Czechach, gdzie właśnie otwarto odnogę bałtyckiej rury Nord Stream z Rosji. (s. 22)

Bankowa grupa Getin, lider wśród sprzedawców długoterminowych planów oszczędnościowych, wycofuje ze sprzedaży najbardziej "drapieżne" z nich. (s. 19)

PULS BIZNESU

Specjalizujący się w wykupach menadżerskich fundusz Avallon zainwestował od 2007 roku 50 mln euro z pierwszego funduszu. Teraz rusza do akcji z drugim, w którym ma 60 mln euro. - Jeszcze w tym roku planujemy zwiększyć kwoty funduszu do 107 mln euro - mówi Tomasz Stamirowski, partner zarządzający Avallon. (s. 6)

dfbnop2

Albo kolejarze nauczą się robić dokumentację środowiskową, albo nici z unijnych miliardów, których w przyszłym budżecie może być więcej niż w obecnym. (s. 7)

Exodus speców od komunikacji z PZU. W krótkim czasie ubezpieczeniowy gigant stracił dwóch kluczowych menedżerów od rynku polis komunikacyjnych. Z PZU odeszli Witold Jaworski i Katarzyna Grześkowiak. (s. 8)

OFE postawiły na maluchy i średniaki. Fundusze emerytalne dokupowały przecenione walory i pozbywały się problematycznych spółek. W sumie w akcjach mają ulokowane 96 mld zł. (s. 16-17)

dfbnop2

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Resort skarbu buduje LOT-bis. Eurolot przejmie nie tylko trasy krajowe, lecz także połączenia do krajów środkowo-europejskich. (s. A8)

Prywatyzacja hamuje. To będzie najgorszy rok pod względem wpływów z prywatyzacji od czterech lat. Resort skarbu zakłada, że ze sprzedaży ok. 150 spółek uzyska 5 mld zł. (s. A9)

Azoty szykują się na konflikt w Syrii. Chemicy planują zmiany kierunku zaopatrzenia w fosforyty, surowca używanego do produkcji nawozów. (s. A9)

Inflacja poniżej celu, można ciąć stopy. Wzrost cen nadal będzie hamował - do 2 proc. lub niżej w styczniu i 1,5 proc. lub niżej w II kw. Rada Polityki Pienięznej nie ma na razie powodów, by robić przerwę w obniżkach stóp procentowych. (s. A13)

(PAP)

pel/

dfbnop2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfbnop2