Przegląd prasy gospodarczej, środa, 2 stycznia
...
02.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 2 stycznia.
RZECZPOSPOLITA
Na przedsiębiorców wciąż czekają granty z Brukseli. W tym roku odbędzie się kilkanaście konkursów o dotacje dla firm, z pulą 2 mld zł. (s. B1)
Niezależnie od uruchomienia programu "Inwestycje Polskie" minister skarbu chce uzyskać w tym roku ze sprzedaży firm z udziałem państwa 5 mld zł. (s. B3)
Gospodarka szoruje brzuchem po dnie. W pierwszej połowie roku otrzemy się o recesję. Na koniec czekają nas już jednak zauważalne wzrost płac i tańszy złoty. PKB wzrośnie tylko o 1,5 proc. - szacują ekonomiści. (s. A1, B4)
Firmy mające w Polsce koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego planują wykonanie aż 306 nowych odwiertów - wynika z danych Ministerstwa Środowiska. W tej liczbie 123 to otwory obligatoryjne. Najaktywniej poszukują niekonwencjonalnych złóż PGNiG, Lane Energy, Marathon Oil i Orlen Upstream. (s. B6)
Gwarantem stabilności europejskiego sektora finansowego, w tym źródłem kapitału ostatniej szansy powinien być wspólny mechanizm nadzoru nad nim - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP. (s. B10)
Zgodziliśmy się na zbliżenie dopłat, które uzyskują nasi rolnicy i rolnicy w Europie Środkowej. Każde państwo powinno poczynić tu pewne wysiłki - mówi "Rz" Stephane Le Foll, minister rolnictwa Francji. (s. B12)
PARKIET
Zdaniem ekspertów wyniki przedstawicieli branży budowlanej nadal będa słabe. Niewykluczone za to, że zakończyły się już dramatyczne spadki kursów ich akcji. (s. 03)
Od 2013 roku zależy przyszły obraz telekomów - mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii. Spółka chce wzmocnić akcent na usługach dla klientów biznesowych. Prezes ocenia, że w 2013 rokui prawdopodpobieństwo szybszej konsolidacji rynku jest większe niż w 2012 roku. Dla spółki interesująca byłaby polska część GTS, zainteresowanie TK Telekom zależy od atrakcyjności oferty. (s. 04-05)
Za kilka tygodni będzie wiadomo, czy uda się zawrzeć układ w Bomi. Prezes Witold Jesionowski mówi, że ten rok spółka powinna zamknąć na plusie na poziomie operacyjnym. (s. 04)
W 2013 roku spadnie wydobycie węgla. Nawet o ok. 0,7-1 mln ton mniej czarnego złota mogą wyprodukować polskie kopalnie węgla kamiennego. Zapotrzebowanie na węgiel energetyczny może wrócić najwcześniej w połowie 2013 roku, a na koksujący jeszcze później. (s. 05)
Będzie się działo na rynku OFE. Fundusze emerytalne w tym roku czeka sporo wyzwań. Należy się spodziewać ważnych zmian w prawie, dojdzie też do pierwszej od wielu lat konsolidacji i zmniejszy się liczba OFE. (s. 06)
GAZETA WYBORCZA
Związkowcy z ZZPPM chcą mieć wiceprezesa w KGHM. Wybory na członka zarządu KGHM pochodzącego ze strony załogi zostaną przeprowadzone w połowie lutego. Żeby były ważne, kandydat musi dostać 50 proc. głosów poparcia przy co najmniej 50 proc. frekwencji. (s. 18)
Nadchodzi rewolucja w oglądaniu. Do internetu jest już podpięte ponad 600 tys. telewizorów w Polsce. (s. 20)
PULS BIZNESU
Getin ujednolica szyldy zagranicznych banków. Wszędzie będzie Idea. W styczniu pojawi się na Białorusi, która wyrasta na gwiazdę. (s. 2)
Rekordowe zyski z obligacji Plusa. Na papierach dłużnych Polkomtela można było zarobić w ubiegłym roku aż 30 proc. (s. 5)
To będzie trudny rok dla ubezpieczycieli. Gospodarka słabnie, segment życiowy dostaje zadyszki, widać początki wojny cenowej - w branży robi się nerwowo. (s. 5)
W marcu PKO BP zaprezentuje strategię na kolejne trzy lata. Stabilizacja na rynku pracy i wzrost dochodów pozytywnie wpłyną na poziom depozytów. Po raz pierwszy od lat będą rosły szybciej niż akcja kredytowa. Ekonomiści banku spodziewają się, że rynek kredytów będzie rósł o 6-7 proc. rocznie, oszczędności będzie przybywało nieco szybciej - po 7-8 proc. (s. 8)
Ekonomiści nie mają dla przedsiębiorców zbyt wielu dobrych wiadomości. Ale widać światełko w tunelu. W 2013 roku kryzys powinien się skończyć. (s. 10-12)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
W 2012 roku zbankrutowało o jedną piątą firm więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Coface Poland. Polskie sądy ogłosiły bankructwa 877 firm. To wynik najgorszy od ośmiu lat. W tym roku liczba bankructw będzie szybko rosła. Najwięcej firm upadnie w budownictwie i handlu. (s. A1, A8)
Prezes Polskiej Telefonii Cyfrowej ocenia, że 2013 rok będzie trudny na rynku telekomunikacyjnym. Jeśli weźmie się pod uwagę spadek stawek hurtowych (MTR) to wartość rynku spadnie od 5 do 10 proc. (s. A10)
Po rekordowym wzroście liczby funduszy w ofercie w tym roku część TFI zamierza wstrzymać się z wprowadzeniem nowych. (s. A13)
Nowa strategia Bogdanki zakłada, że spółka będzie bardziej dywidendowa. (s. A15)
(PAP)
pel/