Trwa ładowanie...
d2lffdj

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 20 marca

...
Share
d2lffdj

20.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 20 marca.

RZECZPOSPOLITA

Jak dowiedziała się "Rz", kwota, którą Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczy na konkurs o dotacje z programu "Innowacyjna gospodarka" na nowe innowacyjne przedsięwzięcia firm, wyniesie co najmniej 0,5 mld zł. (s.B1)

d2lffdj

Mimo czarnych prognoz, 2012 rok tylko o 2,5 proc. uszczuplił przychody trzech największych operatorów komórkowych. Cały rynek nieznacznie wzrósł. (s.B2)

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń chce być istotnym graczem nie tylko w Polsce, ale i w regionie. Dlatego do września spółka opracuje nową strategię, która ma wyznaczyć drogę dojścia do tego celu. W najbliższych 3-5 latach firma chce wydać na inwestycje w nowe projekty 2-2,5 mld zł. Dodatkowo inwestycje odtworzeniowe pochłoną ok. kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. W zeszłym roku firma miała 265 mln zł zysku netto i 653,5 mln zł przychodów. (s.B16)

PARKIET

Dobiegający końca sezon wyników nie przyniósł dobrych wiadomości dla akcjonariuszy większości spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. 63 proc. firm, które do tej pory opublikowały raporty, miało w IV kw. ub.r. rezultaty słabsze niż rok wcześniej. (s.1,4,7,17)

d2lffdj

Liczba giełdowych debiutantów rośnie w zaskakująco wolnym tempie. W tym roku na wprowadzenie akcji na główny parkiet zdecydowały się jedynie PHZ Baltona i PHN. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się za to rynek Catalyst. (s.1)

GAZETA WYBORCZA

Już nie Chińczycy, lecz Włosi wygrywają kontrakty na budowę nowych dróg w Polsce, oferując czasem szokująco niskie ceny. (s.20)

PULS BIZNESU

d2lffdj

Może rosyjski rynek jest niestabilny i niedojrzały, ale jest ogromny i ma potencjał do wzrostu - tak oceniają go polskie firmy. Dla wielu z nich w ostatnich latach stał się motorem napędowym. (s.4)

Medyczna grupa Scanmed planuje w tym roku inwestycje wartości kilkunastu milionów złotych. Wspomoże ją Investors TFI, które przejęło 22 proc. akcji krakowskiej firmy. (s.6)

Gant walczy o utrzymanie płynności. Za niecałe dwa tygodnie zapada termin wykupu obligacji dewelopera o łącznej wartości 26 mln zł. Wiadomo jednak, że spółka nie ma w kasie takiej kwoty i nerwowo szuka innego rozwiązania. Płynnościowe problemy może rozwiązać sprzedaż wrocławskiego centrum handlowego Marino. "Gant podpisał list intencyjny z Griffin Investment Group. Negocjacje trwają, fundusz wie, w jakiej sytuacji jest sprzedający" - poinformowała osoba zbliżona do dewelopera. Griffin działa szybko i może kupować za gotówkę. Jeden z analityków rynku nieruchomości szacuje wartość tej transakcji na 25-30 mln euro. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d2lffdj

Od 7 do 10 proc. - tyle średnio spadła cena minuty rozmowy w sieciach komórkowych Plus, Orange i T-Mobile w ubiegłym roku - wynika z szacunków "DGP" na podstawie wyników finansowych wszystkich operatorów. Najwięcej na swoich klientach zarabia Plus. Najdłużej rozmawiamy w Playu, za minutę najdrożej jest w T-Mobile. (s.A1,A9)

W Narodowym Planie Szerokopasmowym resort cyfryzacji oszacował potrzeby inwestycyjne na 20 mld zł. Magdalena Gaj, prezes UKE, ocenia, że ok. 12 mld zł będzie pochodziło z publicznych środków, pozostałe mają pochodzić z rynku. Prezes poinformowała, że jesienią zostaną wystawione ostatnie bardzo ważne dla operatorów częstotliwości o dużym zasięgu pokrycia sygnałem, zwłaszcza 800 MHz. Dodała, że w budżecie z tego tytułu są zapisane 3 mld zł. "(..) ale doświadczenie ostatniego przetargu pokazało, że może być więcej". (s.A9)

PKO BP i BGK liczą na ratę od Petrolinvestu. Państwowe banki wierzą, że dziś spółka poszukiwawcza z portfela Ryszarda Krauzego wypłaci im 20 mln USD. (s.A10) (PAP)

morb/

d2lffdj

Podziel się opinią

Share
d2lffdj
d2lffdj