Trwa ładowanie...
d2yk13p

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 27 lutego

...
Share
d2yk13p

27.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 27 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Kolejne kraje w kolejce do euro. Łotwa w 2014 r., a Litwa w 2015 r. - to plan rozszerzenia strefy euro. (s.A3)

d2yk13p

Będzie łatwiej o kredyty gotówkowe i ratalne. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła długo oczekiwaną zmianę rekomendacji T. Ale przeciwko jej ostatecznym zapisom głosowali przewodniczący i wiceprzewodniczący nadzoru. (s.B1)

Mimo spadku przychodów PTE zarobiły w ubiegłym roku 715 mln zł, czyli o 16 proc. więcej niż przed rokiem - podała KNF. (s.B12)

Maspex szuka celów do przejęć. Do końca lutego rumuński urząd antymonopolowy powinien wydać zgodę na przejęcie przez spółkę części firmy Pan Group związanej z produkcją precli i słonych krakersów - poinformował "Rz" Krzysztof Pawiński, prezes Maspeksu. (s.B7)

PARKIET

d2yk13p

Na rynku audytorów dominacja tzw. wielkiej czwórki, czyli Deloitte, Ernst & Young, KPMG i PwC, jest niepodważalna. W tegorocznym ratingu firm audytorskich w Polsce na pierwszym miejscu znalazła się KPMG, spychając z pozycji lidera Ernst & Young. (s.1)

Jeżeli górnictwo węgla kamiennego nie postawi na głęboką restrukturyzację, to jest zagrożenie, że może stracić płynność finansową, a Katowicki Holding Węglowy, czy Kompania Węglowa będą mogły zapomnieć o debiucie na GPW na wiele lat. (s.2)

Wspólne zakupy Energi z PGE przekroczyły już wartość 2 mld zł. Energa inwestuje w Wiatr. Emisja akcji bardziej realna? (s.7)

GAZETA WYBORCZA

d2yk13p

Euro? Żadnych terminów. Zajmijmy się kryteriami wejścia. Prezydent i rząd chcą uniknąć uwikłania sprawy przyjęcia euro w kampanię wyborczą. Polska ma być do euro gotowa w 2015 r., ale datę określi po wyborach prezydenckich i parlamentarnych. (s.18)

Złoty interes na emerytach. OFE pobrały w 2012 roku od przyszłych emerytów 1,3 mld zł opłat. Od początku działalności aż przeszło 16 mld zł - wynika z najnowszego raportu KNF. (s.19)

PKP InterCity nie zdołało wyjść na plus w 2012 roku. W tym może mieć 100 mln zł straty. Przez kryzys i remonty torów. (s.20)

PULS BIZNESU

d2yk13p

Azja staje się motorem polskiego eksportu. Indie Wietnam, Chiny przestają być dla naszych firm miejscem produkcji. Staja się coraz większym rynkiem zbytu. (s.4)

Według szacunków TGE poziom obliga, który pozwoli na rozwój rynku gazu, powinien w pierwszej kolejności wynieść co najmniej 30 proc. i ewolucyjnie rosnąć, by w przyszłości osiągnąć około 70 proc. - mówi "PB" Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii. (PB+ Energetyka, s.I)

Na budowę bloków, rozbudowę i modernizację sieci energetycznych i gazowych, budowę terminalu gazowego oraz badania złóż łupkowych energetyka wyda w tym roku od 15 do 19 mld zł. (PB+ Energetyka, s.II)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d2yk13p

Tauron i PGE chcą dopłat do przynoszących straty elektrowni węglowych. Zgłosiliśmy cztery bloki węglowe w elektrowniach Stalowa Wola, Łagisza i Siersza - mówi "DGP" Dariusz Lubera, prezes Tauronu. Z kolei kulą u nogi PGE jest m.in. elektrownia Dolna Odra. Spółki nie zamkną nierentownych bloków, jeśli zarządzająca systemem elektroenergetycznym PSE uzna zgłoszone jednostki za niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii i zwróci im przynajmniej stałe koszty funkcjonowania. (s.A1,A8)

Play, czwarty co do wielkości operator komórkowy na polskim rynku, zamierza pozyskać w tym roku kolejne 1-1,6 mln klientów, z czego nawet 700 tys. może odebrać konkurencyjnym sieciom: Orange, T-Mobile i Plusowi. Plan Play na ten rok to 10 mln klientów. (s.A8)

(PAP)

jow/

d2yk13p

Podziel się opinią

Share
d2yk13p
d2yk13p