Przegląd prasy gospodarczej, środa, 29 sierpnia

...

29.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 29 sierpnia.

RZECZPOSPOLITA

Spośród wyjazdów zorganizowanych Polacy najbardziej preferują Egipt. Na własną rękę - Grecję i Hiszpanię. (s.B1)

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2013 rok ma zostać przekazany pod obrady rządu 6 września - poinformowało "Rz" Ministerstwo Finansów. Przyszłoroczne spowolnienie może zmusić rząd do zejścia z restrykcyjnej ścieżki ograniczania deficytu finansów publicznych. (s.B2)

Ze wszystkich krajów naszego regionu Ukraina wydaje się być najbliżej przemysłowej produkcji gazu łupkowego. (s.B6)

"Akcjonariusze powinni być zadowoleni" - powiedział prezes PZU Andrzej Klesyk zapytany, czy spółka pobije rekord wyników. Dodał jednak, że nie wie, w jaki sposób przełoży się to na dywidendę, nie wie bowiem, jakie będą zalecenia KNF. "Mam jednak nadzieję, i będę o to apelował, by poszczególne firmy z rynku ubezpieczeniowego były traktowane w sposób bardziej indywidualny, tak jak to jest w sektorze bankowym" - powiedział. (s.B12)

PARKIET

Nastają ciężkie czasy dla biur i domów maklerskich. W poszukiwaniu oszczędności niektórzy z nich będą musieli zdecydować się na redukcję płac lub zatrudnienia. (s.1,9)

OFE wyraźnie przekonują się do skupu akcji własnych przez spółki giełdowe. Dotychczas wyraźnie preferowały dywidendy. (s.3)

Analitycy obawiają się, że Zelmer kupi międzynarodowy koncern, a nie giełdowa Amica. Niektórzy obserwatorzy rynku spekulują, że wśród zainteresowanych spółką może być chiński Haier, turecki właściciel marki Beko, a nawet Samsung. (s.1,4)

GAZETA WYBORCZA

Ceny mieszkań i domów będą topnieć jeszcze co najmniej do jesieni 2013 r. - oceniają bankowcy. (s.22)

Dopiero we wrześniu zostaną ogłoszone konkursy na dofinansowanie przez rząd badań nad opracowaniem polskich technologii eksploatacji gazu z łupków. (s.24)

PULS BIZNESU

Ministerstwo Zdrowia w ramach ustawy refundacyjnej zmusiło producentów leków do drastycznego obniżenia cen farmaceutyków. Doprowadziło to do sytuacji, że leki, przede wszystkim innowacyjne, z powodu niskiej coraz częściej trafiają za granicę. (s.2)

Pogłoski o śmierci pakietu tzw. trzeciej deregulacji resortu gospodarki należy uznać za przedwczesne. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, zapewnia, że nie ulegnie Jackowi Rostowskiemu, ministrowi finansów i obroni wyczekiwany przez przedsiębiorców projekt. (s.3)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Chińczycy budują za tanio. Unia chce to zablokować. Dzięki staraniom lobbystów w Niemiec Komisja Europejska ogranicza dostęp chińskich firm do unijnych przetargów. Prace są w finalnym stadium - wynika z ustaleń "DGP". (s.A1)

Jack Bartkiewicz, prezes BGŻ, powiedział, że w przyszłości bank może wyjść na rynek z emisją, by wypełnić oczekiwania nadzoru dotyczące zwiększenia udziału akcji w wolnym obrocie. (s.A13) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)