Przegląd prasy gospodarczej, środa, 3 października

...

03.10. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 3 października.

RZECZPOSPOLITA

Podział banków unijnym sposobem na kryzys. Działalność tradycyjna powinna zostać oddzielona od ryzykownej. Ale banki nie muszą sprzedawać swoich aktywów. Takie wnioski zawiera opublikowany we wtorek w Brukseli raport Erkki Liikanena, szefa Banku Centralnego Finlandii. (s.B1)

Upowszechnianie korzystania z aplikacji i usług przez internet może stworzyć w Europie do 2020 r. aż 2,5 mln nowych miejsc pracy. (s.B2)

Zarząd PKP zarekomendował wprowadzenie PKP Cargo na giełdę, a nie sprzedaż akcji w trybie negocjacji - ustaliła "Rz". Rekomendacja ta trafiła do resortu infrastruktury. (s.B5)

Największe cztery stacje ogląda już niewiele ponad połowa widzów. Triumfują małe kanały tematyczne. (s.B6)

Od początku roku klienci TFI zarówno na akcjach jak i na obligacjach mogli zarobić ponad 10 proc. (s.B7)

Kolejne upadłości nastąpią niebawem. To pociągnie za sobą zwolnienia dziesiątek tysięcy osób. W efekcie budżet straci znacznie więcej, bo firmy ani zwolnieni nie będą płacić podatków - ocenia Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. (s.B16)

PARKIET

Zmieniają się przepisy dotyczące prospektu emisyjnego i przeprowadzania ofert. Cześć nowych regulacji już obowiązuje, a pozostałe zostaną wdrożone do końca roku. Zmiany idą w kierunku łagodniejszych wymogów. Dotyczą m.in. prezentacji informacji finansowych. (s.1)

GAZETA WYBORCZA

Nadzór bankowy szykuje złagodzenie zasad udzielania kredytów przez banki. Ma to zahamować zwycięski marsz firm pożyczkowych, które co miesiąc podbierają bankom aż 80 tys. klientów. Projekt rekomendacji rozluźniającej zasady przyznawania kredytów trafi na biurka prezesów za kilkanaście dni. (s.1,21)

Przepisy, które nie pozwalają pracownikom na odebranie dnia wolnego za święto przypadające np. w niedzielę, są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. (s.1,21)

PULS BIZNESU

GDF grozi arbitrażem skarbowi państwa. Francuzi mogą wystąpić o kilkaset milionów złotych. Niepokoi ich nowa ustawa o OZE. "Proponowane zasady dla kluczowego dla nas współspalania biomasy są istotnie gorsze od tych, które są zawarte w obecnie obowiązującym prawie energetycznym" - mówi Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska. (s.2)

Przedstawiciele irlandzkiej grupy SRB złożyli skargę w Brukseli i pozwy w polskich sądach. Powalczą o miliard złotych. Firma ta wraz z PBG i Budbaum budowała ok. 100 km autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim. Polscy konsorcjanci zbankrutowali, więc Irlandczycy próbowali sami dokończyć kontrakty. Nie mogli jednak dogadać się z GDDKiA, więc zeszli z budowy. Teraz domagają się zadośćuczynienia za straty, które ponieśli nad Wisłą.

Najważniejsi menadżerowie Alior Banku prą do IPO, licząc na wyższą wycenę spółki. Mają bowiem dostać premię liczoną od ceny. Dlaczego inwestorzy giełdowi mieliby zapłacić więcej niż fundusze? "Alior znakomicie się prezentuje, ma świetną kadrę, wizerunek, dużą dynamikę wzrostu i optymistyczne prognozy, a giełda kupuje przyszłość" - ocenia osoba zbliżona do transakcji. Z kolei właściciel woli szybką transakcję z funduszem. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Lotus - tak ma się nazywać fundusz lotniczy, który uruchomi powiązana z ARP spółka MS TFI. W ciągu miesiąca Ernst&Young ma przygotować dla niego strategię działania. Kontrolowane przez Skarb Państwa fundusze w ciągu trzech miesięcy wniosą do Lotusa posiadane akcje polskich spółek lotniczych. Celem stworzenia funduszu jest restrukturyzacja i prywatyzacja aktywów lotniczych. (s.A1,A8)

Żadna inna branża w Polsce nie rośnie w takim tempie jak e-commerce. Rok do roku rynek ten zwiększył się aż o jedną trzecią i w 2012 r. osiągnie wartość 24 mld zł. (s.A4,A5)

Od początku roku do końca sierpnia żywność zdrożała o 1,9 proc. W październiku za jedzenie zapłacimy średnio o 1-1,5 proc. więcej. Niektórzy producenci mówią o 5-proc. podwyżkach w najbliższych tygodniach. (s.A7) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)