Trwa ładowanie...
d4myc5s

Przegląd prasy gospodarczej, środa, 9 stycznia

...

Share
d4myc5s

09.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 9 stycznia.

RZECZPOSPOLITA

Grubszy portfel prezesa. Zarobki top menedżerów wzrosły, mimo kryzysu, aż o jedną czwartą - wynika z raportu firmy doradczej Hay Group. W tym roku o podobny sukces finansowy może być trudno. (s.A1, B11)

Trzeba będzie żyć z drogim frankiem przez lata. Nie ma co liczyć na szybki spadek szwajcarskiej waluty poniżej 3 zł - oceniają analitycy. (s.B1)

d4myc5s

Regulator wzywa spółki ciepłownicze zużywające gaz, by obniżyły ceny na ten rok. Branży jednak nie w smak korekta taryf na ciepło. Marek Woszczyk, prezes URE, potwierdza, że pisma zostały rozesłane do około 150 firm ciepłowniczych z bliska 600 działających w kraju. (s.B1)

Bliżej sprzedaży Wirtualnej Polski? Telekomunikacja Polska rozgląda się za doradcą, który pomógłby jej sprzedać ten portal internetowy - podała agencja Reuters. TP SA na razie nie komentuje tych doniesień. (s.B4)

TVP liczy na lepsze wyniki. Publiczny nadawca zamknął 2012 rok na dużym minusie, ale w tym nie powinien mieć straty. (s.B6)

Słabsze wyniki kopalń w 2012 r. Około 1,7 mld zł zysku netto miały w ubiegłym roku polskie kopalnie węgla kamiennego - wynika z szacunków "Rz". (s.B8)

d4myc5s

PARKIET

Ten rok przyniesie dalszy spadek sprzedaży mieszkań. Zdaniem ekspertów brakuje czynników, które mogłyby wspomóc notowania giełdowych deweloperów. Ich wyniki w najbliższych dwóch latach mogą być słabsze w związku z ostatnimi spadkami sprzedaży. (s.4)

Mamy chętnych nie tylko na wódkę Sobieski. Część ofert dotyczy większej liczby marek. Dominują inwestorzy branżowi. Wśród zainteresowanych jest również inwestor branżowo-finansowy ze Stanów Zjednoczonych - mówi w wywiadzie dla "Parkietu" Krzysztof Tryliński, prezes grupy Belvedere. Dodaje, że spółka rozpoczęła już rozmowy z potencjalnymi inwestorami o wyższych wycenach aktywów grupy. (s.5)

Cube.ITG (d. Microtech International) rozmawia o przejęciach. Informatyczna firma wierzy, że w bieżącym roku poprawi wyniki. W 2012 r. miała według wstępnych danych 158,6 mln zł przychodów. (s.6)

d4myc5s

Sfinks jak feniks powstaje z popiołów. Od początku stycznia na fali dobrych wieści płynących ze spółki kurs wzrósł już o 30 proc. Czy wreszcie uda się jej wyjść na prostą? (s.16)

GAZETA WYBORCZA

NBP rozpoczął starania o wycofanie z obiegu jak największej liczby monet o najniższym nominale, bo ich bicie jest za drogie. Nieoficjalnie wiadomo, że wyprodukowanie jednego grosza kosztuje aż pięć groszy, a monety dwugroszowej sześć groszy. Daje to rocznie 22,5 mln zł. (s.1)

Rozmach Budzanowskiego nie przejdzie? Rządowe Centrum Legislacji i Ministerstwo Finansów zakwestionowały plany ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, który chce specustawę o gazoporcie rozszerzyć na budowę gazociągów w całym kraju. (s.22)

d4myc5s

PULS BIZNESU

Resort transportu przesłał do konsultacji społecznych wieloletni program inwestycji kolejowych (WPIK). Jego realizacja kończy się w 2015 r., a założenia są imponujące. Resort przewiduje, że inwestycje w modernizację oraz rewitalizację torów pochłoną 31,6 mld zł. Niemal 17 mld zł ma dołożyć Bruksela, resztę musza znaleźć kolejarze. (s.2)

Hazard ma się świetnie. W 2012 r. na gry i zakłady Polacy wydali 14,6 mld zł, tylko 0,2 mld zł mniej niż w 2011 r. Antyhazardowa krucjata się nie powiodła. (s.4-5)

Firmy deweloperskie nie spieszą się na parkiet. Tylko dwie spółki spróbują zadebiutować na dużej giełdzie w tym półroczu - Murapol oraz Platinum Property Group (PPG). (s.9)

d4myc5s

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polska należy do grupy krajów w UE, które nie łatają budżetu, łupiąc najbogatszych obywateli. Idziemy pod prąd, bo większość państw koszty walki z kryzysem zadłużenia przerzuciła na osoby zarabiające najwięcej. (s.A1, A2-A3)

UPC sprzedaje część infrastruktury należącej do przejętej Grupy Aster. Chętni podpisują właśnie klauzule poufności i będą zaczynali badanie tego aktywa - wynika z informacji "DGP". (s.A9)

Powoli wygasa wojna cenowa w budownictwie. Pod naciskiem banków część wykonawców rezygnuje z kontraktów tuż przed podpisaniem umowy. (s.A9)

(PAP)

jow/

d4myc5s

Podziel się opinią

Share
d4myc5s
d4myc5s