Trwa ładowanie...
d4b92iw

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 15 stycznia

...
Share
d4b92iw

15.01. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 15 stycznia

RZECZPOSPOLITA

Polacy boją się zaciągać kredyty. Może to poważnie osłabić w tym roku konsumpcję. (s.A1,B4)

d4b92iw

Przybywa oszustów ubezpieczeniowych. Najwięcej wyłudzeń dotyczy wypadków motoryzacyjnych, szkód osobowych i polis na życie. (s.B1)

W tym miesiącu resort środowiska powinien przedstawić projekt ustawy regulującej m.in. kwestie opodatkowania ropy i gazu. (s.B3)

Portugalski właściciel Banku Millennium zapewnia, że nie chce sprzedawać polskiego banku. Jednak źródła "Rz" twierdzą, że trwają przymiarki do takiej transakcji. (s.B4)

Warszawa uplasowała się w zeszłym roku na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby debiutów. (s.B6)

d4b92iw

PARKIET

Według informacji "Parkietu" jest co najmniej 10 osób chętnych na fotel szefa GPW. Rozmówcy dziennika twierdzą, że resort skarbu będzie namawiać Wiesława Rozłuckiego, twórcę giełdy, na powrót. (s.1,17)

Prezes JSW Jarosław Zagórowski powiedział "Parkietowi", że zakładając, iż cały rok byłby tak słaby jak I kw., zysk netto teoretycznie mógłby wynieść 500-600 mln zł. Jednak to czarny scenariusz. Są pierwsze jaskółki mówiące o lekkim ożywieniu. "Zakładamy, że tym roku kopalnie JSW wyprodukują 13,5 mln ton węgla, ale technicznie są gotowe na więcej" - poinformował prezes. Zarząd JSW zamierza, zgodnie z zapisami prospektu, rekomendować wypłatę minimum 30 proc. zysku netto na dywidendę. (s.1,5)

Gino Rossi poprawia sprzedaż, kończy restrukturyzację, liczy na poprawę marż i przygotowuje się do emisji obligacji za maksymalnie 50 mln zł. (s.4)

d4b92iw

GAZETA WYBORCZA

Od premii za zakupy, którą wypłacają klientom banki, należy się podatek - twierdzi fiskus. Banki się sprzeciwiają: nie będziemy wysyłać PIT-ów. Chodzi o tzw. money-back. To popularna usługa dołączana przez banki do kont osobistych. (s.1)

Z informacji "Gazety" wynika, że na stanowiska w zarządzie Polskich Inwestycji Rozwojowych mogą liczyć Mariusz Grendowicz, były prezes BRE, Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, Piotr Kamiński, członek zarządu Totalizatora, były wiceprezes GPW oraz Katarzyna Zajdel-Kurowska, doradca prezesa BGK, była przedstawicielka Polski w MFW i były wiceminister finansów. (s.20)

PULS BIZNESU

d4b92iw

Spowolnienie na dobre dopadło rynek kredytów hipotecznych. Według informacji "PB", w listopadzie banki udzieliły ich za 2,7 mld zł. To najsłabszy wynik od 2009 r. Słaba sprzedaż zaskakuje, bo w październiku była jeszcze przyzwoita, przekroczyła 3 mld zł. A najgorsze jeszcze przed nami. (s.3)

Polacy unikają płacenia podatków. Zaległości podatkowe wraz z odsetkami sięgają już 50 mld zł i wciąż rosną. (s.4)

Mario Greco, nowy szef Generali, trzeciego pod względem wielkości ubezpieczyciela w Europie, rusza na Wschód. Z ogłoszonej przez niego w poniedziałek nowej strategii wynika, że firma zamierza koncentrować biznes ubezpieczeniowy na kluczowych obszarach, a niepotrzebne aktywa sprzedać. Jednym z dwóch regionów, na których spółka widzi szansę na wzrosty, jest Europa Środkowo-Wschodnia, w tym Polska. (s.6)

Do sprywatyzowania jest 100 szpitali. Inwestorzy wyłożą nawet ponad 2 mld zł, jeśli nie przestraszą się dziury w budżecie NFZ. (s.6)

d4b92iw

JW Construction najgorsze ma już za sobą. Spółka zapowiada nowe inwestycje, a - co za tym idzie - poprawę bieżącej sprzedaży. Również wyniki za 2013 rok mają być znacząco lepsze niż za 2012. W planach jest rozpoczęcie budowy 6 tys. mieszkań w najbliższych dwóch-trzech latach. (s.8)

Średnie ceny mieszkań spadły w Warszawie poniżej magicznej bariery 7 tys. zł/mkw. Zdaniem ekspertów to nie koniec przecen. (s.18)

Indeks sWIG80, skupiający małe spółki, zostawił w tyle indeks blue chipów. Rosnąca siła szerokiego rynku dobrze wróży trwałości hossy. (s.20)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

d4b92iw

Ostra presja cenowa na rosnącym rynku gier ze strony supermarketów powoduje, że marże sięgają najwyżej kilkunastu procent. Szybko rosnąca sprzedaż pozwala jednak zarobić. (s.D3)

Jeden z największych producentów tabletów na polskim rynku, Manta Multimedia, przekształciła się w spółkę akcyjną. To kolejny krok do planowanego na przyszły rok debiutu na warszawskiej giełdzie. (s.A11)

Konkurencja na warszawskim rynku telewizji kablowej i internetu mocno się w tym roku zaostrzy. Pochodzący z Gdyni operator Vectra zamierza do końca roku pozyskać 100 tys. klientów ze stolicy. (s.A12) (PAP)

morb/

d4b92iw

Podziel się opinią

Share
d4b92iw
d4b92iw