Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 30 sierpnia

...

30.08. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 30 sierpnia

RZECZPOSPOLITA

15-20 mld zł mniej niż założył rząd może w 2012 roku wpłynąć do kasy państwa przez wolniejszy wzrost gospodarczy. Analitycy stawiają raczej na 3-proc., a nie 4-proc. wzrost PKB (tyle założył rząd) oraz niższe niż przyjęte 9-proc. tempo wzrostu dochodów z podatków. Tymczasem rzecznik Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza informuje, że resort nie przewiduje zmian w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. (s.A1,B4)

Kontrola prac poszukiwawczych gazu łupkowego w Polsce potwierdza, że nie są one niebezpieczne. "Z ostatniego badania wykonanego przez Instytut Geofizyki PAN na Pomorzu wynika, że trzęsienia ziemi z powodu łupków w Polsce nie będzie" - powiedział "Rz" główny geolog kraju Jacek Jezierski. Okazało się, że w trakcie szczelinowania wprawdzie powstają mikrowstrząsy, ale są niegroźne. (s.A1,B3)

Przez złą aurę liczba urlopowiczów nad morzem mogła spaść o jedną trzecią. Skorzystały na tym Zakopane oraz firmy oferujące wyjazdy zagraniczne. W tym roku rynek turystyczny nie wzrośnie. (s.B1)

PARKIET

Kwestionowanie przez nadzór finansowy praktyki dzielenia się przez TFI opłatą za zarządzanie z dystrybutorami uderzyć może w kondycję finansową mniejszych doradców, szczególnie tych, którzy specjalizują się w stałym kontakcie z inwestorem - oceniają przedstawiciele pośredników. (s.1,8)

W sierpniu spadły kursy wszystkich spółek z WIG 20. Obniżyły się również wyznaczane prze analityków ich ceny docelowe. Okazuje się jednak, że zmiany cen z rekomendacji były znacznie skromniejsze, a w przypadku trzech spółek - Asseco Poland, TP oraz PGNiG - średnie ceny docelowe nawet wzrosły. (s.2)

"W ciągu najbliższych 18 miesięcy nie planujemy żadnych znaczących inwestycji ze względu na niepewną sytuację makroekonomiczną. Będziemy koncentrować się na konsolidacji naszego biznesu i poprawie rentowności" - powiedział Krzysztof Domarecki, prezes Seleny. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

3,47 zł - tyle w poniedziałek kosztował frank szwajcarski. Spadek kursu to nie tylko efekt spekulacji na temat wprowadzenia opłat za depozyty w szwajcarskich bankach, ale też pogarszającej się sytuacji gospodarczej Szwajcarii. (s.19)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Spadają ceny sprzętu audiowizualnego oraz urządzeń gospodarstwa domowego. Mniej kosztują także akcesoria komputerowe. Obniżkę cen wywołuje niższy popyt na niektóre towary oraz chińska konkurencja. (s.A4)

Wzrost cen żywności na rynkach międzynarodowych znów przyspieszy. Powodem są spodziewane słabe zbiory pszenicy w USA. (s.A7)

Niemcy i Hiszpania odrzuciły w poniedziałek wezwanie szefowej MFW Christine Lagarde do pilnego, być może nawet obowiązkowego dokapitalizowania europejskich banków. (s.A8)

W trzecim kwartale, mimo zawirowań na światowych rynkach, wyniki polskich banków będą niezłe. Ale prognozy na 2012 rok są już gorsze. (s.A14)

PULS BIZNESU

PGNiG wysyła Gazpromowi sygnał, że sprawę cen gazu skieruje do arbitrażu. W październiku minie pół roku odkąd spółka negocjuje z Rosjanami zmianę formuły cenowej. "Wszystko wskazuje na to, że nie unikniemy skierowania sprawy do arbitrażu w Sztokholmie. Wybraliśmy już doradcę biznesowego i doradcę prawnego. Przygotowujemy projekt wniosku do arbitrażu" - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG. (s.9)

Słabe lato pomoże odzieżówce. Wyprzedaże w tym roku były wyjątkowo krótkie, a marże wysokie. (s.10) (PAP)

morb/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)