Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 31 maja
...
31.05. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 31 maja
RZECZPOSPOLITA
Spółki giełdowe są kołem zamachowym inwestycji w polskiej gospodarce - wynika z analizy "Rz". Giełdowe firmy wydały na ten cel w I kwartale prawie 8 mld zł, o ponad 25 proc. więcej niż rok temu. (s.A1,B1)
Kraje OECD jako grupa najbardziej szkodzą klimatowi. Największym trucicielem są Chiny. (s.B4)
Otwarcie rynków pracy w Niemczech i Austrii 1 maja nie wywołało gwałtownej fali wyjazdów zarobkowych. Agencje zatrudnienia mówią o 4-proc. wzroście wyjazdów. (s.B4)
Narodowy Bank Ukrainy (NBU) rozważa możliwość nadania rosyjskiemu rublowi specjalnego statusu, by ukraińskie banki mogły inwestować w walutę Rosji, podobnie jak w dolary czy euro. (s.B4)
Ministerstwo skarbu chce ograniczyć prawa akcjonariuszy mniejszościowych PGE. Na walne zaplanowane na 29 czerwca zgłosiło zmiany w statucie spółki. Gdy wejdą w życie, żaden udziałowiec, poza MSP, nie będzie mógł na WZA wykonać głosu z więcej niż 10 proc. akcji PGE. (s.B5)
Ruch odmówił dystrybuowania tytułów wydawniczych Wydawnictwa Bauer. Kolporterska firma informuje, że prowadzi z wydawnictwem "zwykłe, czysto biznesowe negocjacje". (s.B6)
PARKIET
Jutrzenka chce przejmować podmioty związane z kulinariami, m.in. wytwarzające keczupy, musztardy i dodatki do żywności. (s.1,4)
Największy udziałowiec Polnej, Zbigniew Jakubas, zażądał, by 20 czerwca walne głosowało ws. buy-backu. Spółka ma kupić do 20 proc. akcji własnych na podstawie ofert otrzymanych od zainteresowanych udziałowców. Zdaniem Jakubasa, emisja akcji z prawem poboru z końca 2008 r. okazała się nieefektywna, dlatego pieniądze powinny wrócić do akcjonariuszy. (s.5)
GAZETA WYBORCZA
Niemcy wyłączą wszystkie elektrownie atomowe do 2021 roku - postanowił tamtejszy rząd. To może być szansa dla polskich firm energetycznych, ale dla polskich konsumentów to złe wieści. (s.22)
Rząd Viktora Orbana porozumiał się ze zrzeszeniem węgierskich banków w sprawie sztucznego zamrożenia kursu franka, euro i jena dla posiadaczy kredytów hipotecznych. (s.23)
Rozmowy za granicą w cenie rozmów krajowych - to kolejna odsłona nowej oferty PTC, która zostanie wprowadzona 5 czerwca, wraz ze zmianą marki Era na T-Mobile. (s.25)
DZIENNIK GAZETA PRAWNA
O 5 proc. wzrośnie w tym roku produkcja sprzętu gospodarstwa domowego. Wytworzymy i wyślemy w świat 15,5 mln pralek, zmywarek, suszarek, lodówek i kuchenek. Wyprzedziliśmy już Niemców, teraz pokonamy Włochów. (s.A3)
Dziesięć lat temu w Polsce działało kilku producentów gier zatrudniających łącznie góra stu projektantów. Dziś - jak szacuje sama branża - na rynku pracuje już ok. tysiąca programistów, a zapotrzebowanie jest na drugie tyle. (s.A4)
Unia Europejska i MFW stworzyły szkic umowy, w której w zamian za pomoc finansową Ateny zrzekają się swojej kontroli nad najważniejszymi elementami krajowej polityki gospodarczej. Nie tylko nad prywatyzacją, ale też podatkami. (s.A8)
Orlen wprowadza nowe paliwo ekologiczne - BIO85. Będzie tańsze od benzyny o 30 gr. Za mało, by zawojować rynek. (s.A11)
Liderem polskiego rynku farmaceutycznego w 2010 roku został kierowany przez Jerzego Toczyskiego koncern GlaxoSmithKline. Po piętach depcze mu Polpharma Jerzego Staraka. (s.A12)
Alessandro Profumo pracuje dla Sbierbanku. Jeden z najważniejszych ludzi włoskiej bankowości i znawca Europy Środkowo-Wschodniej pomaga Rosjanom wyjść za granicę. (s.A16)
PULS BIZNESU
PTC i Centertel zarejestrowały spółkę do wspólnej obsługi sieci. Dzięki niej może zmienić się układ sił na rynku. (s.6)
W subiektywnym rankingu "PB" spółką pierwszego kwartału został Synthos. Najlepszą branżą początku roku jest energetyka, a blue chipem Tauron. Dziennik docenił też małe spółki, które dochodzą do formy. To Fasing, Relpol i Zetkama. (s.II)
Polcolorit traci eksport. Spółkę niepokoi spadek sprzedaży na niektórych rynkach zagranicznych. Zysk ma się pojawić w II półroczu. (s.10) (PAP)
morb/