Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 4 września

...

04.09. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 4 września.

RZECZPOSPOLITA

O pracę coraz trudniej. Sytuacja bezrobotnych jest tak zła, że aby znaleźć nowy etat, trzeba go szukać prawie rok. (s.A7)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) szacuje, że w tym roku linie w Europie stracą co najmniej 1,5 mld USD. Dlatego linie tną koszty i połączenia (s.B2-B3)

Szykują się zmiany u Zygmunta Solorza-Żaka. Branża spekuluje, że nadawca TV 4 i TV 6 - Polskie Media - także zostanie wcielony do mediowego imperium inwestora. (s.B5)

W końcu czerwca Litewska Służba Geologiczna ogłosiła międzynarodowy przetarg na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego na terytorium Litwy. Termin składania ofert mija 25 września. Umowę ze zwycięzcą lub zwycięzcami Litwini chcą podpisać w I kwartale 2013 r. Gaz łupkowy to dla tego kraju jedyny sposób, by przerwać całkowitą zależność od drogiego paliwa z Rosji. (s.B6)

Fundusze opuściły Polimex-Mostostal. TFI nie wierzą, że budowlana spółka wywiąże się ze zobowiązań. (s.B8)

Gaz łupkowy to szansa na uwolnienie gospodarki od obciążenia opłatami za import surowca - mówi w wywiadzie dla "Rz" Piotr D. Moncarz, wykładowca Uniwersytetu Stanforda, ekspert ds. energetycznych, który jest gościem tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. (s.B16)

Zielona wyspa jeszcze nie tonie. Polska będzie na plusie i w trudnym 2013 roku osiągnie wzrost - zapewnia przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Jan Krzysztof Bielecki. (s.A12)

PARKIET

Nagrody za przejęcie Rafako, a potem upadek firmy. Duże premie dla władz PBG. 1,7 mln zł wynagrodzenia otrzymał w pierwszym półroczu Jerzy Wiśniewski, kontrolujący PBG, który 28 czerwca zrezygnował ze stanowiska prezesa. Przemysław Szkudlarczyk, który tego samego dnia przestał być wiceprezesem, otrzymał 2,7 mln zł. W porównaniu z tym samym okresem 2011 r. ich wynagrodzenia wzrosły odpowiednio o 92 proc. i blisko trzynastokrotnie. Stało się tak za sprawą "innych świadczeń". (s.1)

Straty drogowe dobijają spółki. Firmy Hydrobudowa, PBG i Polimex-Mostostal miały setki milionów złotych strat wywołanych przez budownictwo drogowe. Zdaniem analityków pierwsze dwie firmy przybliża to do upadłości likwidacyjnej. (s.3)

Restrukturyzacja w Arcusie zaczyna przynosić efekty. Spółka zwiększyła w I półroczu sprzedaż o 39 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Wypracowała też zysk netto. (s.5)

4fun Media zaproponuje nowy kanał do oferty naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawca stawia na nowe media. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Księgowe "cuda" w spółkach budowlanych. Inwestorzy kupowali akcje Polimeksu-Mostostalu i PBG, wierząc, że zarabiają one na kontraktach. Dopiero teraz zaszokowały gigantycznymi stratami. Komisja Nadzoru Finansowego wzięła ich wyniki pod lupę. (s.26)

Gazety w sieci stają się płatne, czyli rusza system Piano. Trzy dzienniki ogólnopolskie, 20 gazet regionalnych, 15 magazynów oraz Polskie Radio wspólnie pobierają opłaty za dostęp do swoich materiałów przez Internet. (s.28)

PULS BIZNESU

Biura podróży poprawiają image gwarancjami. Rok temu firmy narzekały na wysokość ubezpieczenia, a teraz, po fali bankructw, same proszą o więcej. (s.4)

Inwestorów może wywiać z Polski. Zagraniczne firmy bez skutku czekają na pozwolenia na lokalizację farm morskich. Czują się dyskryminowane. (s.6)

Petrolinvest zdjął nogę z gazu. Wydobywcza spółka wystawiła na sprzedaż wszystkie aktywa w segmencie LPG. Przychody stopniały. (s.7)

Multimedia i Lux-Med rozgrzewają inwestorów. Trójka złoży pod koniec miesiąca oferty wiążące na Multimedia. Do Lux-Medu ustawia się długa kolejka. (s.9)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dobre prognozy dla szarej strefy. W tym roku drugi obieg gospodarczy może osiągnąć wartość ok. 13 proc. PKB - oczekują analitycy. Budżet straci na tym miliardy złotych. (s.A4)

Trzeba zabezpieczyć Grupę Puławy-Tarnów przed wrogim przejęciem. Ciech i Anwil wciąż na celowniku ZA Puławy. Jednak - jak podkreśla Paweł Jarczyński, prezes ZAP - spółka koncentruje się teraz na połączeniu z Tarnowem. (s.E2)

Przedsiębiorcy tracą dobre samopoczucie. Szykują zwolnienia. (s.D3)

Wysokie płace zagrażają norweskiemu boomowi naftowemu. Koszty pracy w sektorze, który jest podstawą bogactwa kraju, są tak duże, że norweska ropa i gaz przestają być konkurencyjne. (s.A9)

Polskie kłopoty na norweskich koncesjach naftowych. PGNiG może mieć problem ze złożem Skarv. Koszty związane z jego zagospodarowaniem wzrosły aż o 30 proc. (s.A11)

(PAP)

jow/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)