Trwa ładowanie...
d2bc273
d2bc273

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 25 listopada, 20.00

...
Share
d2bc273

25.11. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych w listopadzie wyniosły 2,6 proc., wobec 2,1 proc. w październiku - podał Narodowy Bank Polski.

d2bc273

NBP zakłada, że w 2011 roku eksport wzrośnie o ok. 8,8 proc., import o ok. 11 proc., deficyt w obrotach towarowych wzrośnie do ok. 2,1 proc. PKB, a w obrotach bieżących do ok. 3,7 proc. PKB.

NBP zakłada, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wzrośnie w 2011 roku do ok. 12,7 mld euro z 9,8 mld euro w tym roku.

NBP spodziewa się wzrostu oficjalnych aktywów rezerwowych do ok. 83 mld euro w 2011 z 72,1 mld euro na koniec października 2010 roku - podał Bank w prognozie bilansu płatniczego.

Wzrost PKB w III kwartale bieżącego roku był nieco wyższy niż odnotowane w II kwartale 3,5 proc. rdr - poinformowała w czwartek wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

d2bc273

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,5 proc. wobec 11,5 proc. we wrześniu - podał GUS.

Z danych GUS na koniec października 2010 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 283,1 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 12,3 tys. mniej niż we wrześniu 2010 r. i o 9,9 tys. mniej niż przed rokiem.

W październiku 478 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie 43,4 tys. pracowników - wynika z danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 9,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 8,6 proc. rdr we wrześniu, a mdm wzrosła o 4,3 proc. - podał GUS.

d2bc273

Obroty w handlu detalicznym w październiku 2010 r. wzrosły o 11,4 proc. rdr po wzroście we wrześniu o 12,1 rdr - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w październiku o 12,5 proc. rdr, po wzroście we wrześniu o 14,8 proc., a mdm spadła o 1,9 proc. - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w październiku w ujęciu rdr o 15,6 proc., po wzroście o 12,2 proc. we wrześniu - podał GUS.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-październik była o 10,6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 0,9 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,9 proc.- podał GUS w komunikacie.

d2bc273

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w III kw. 9,1 proc. wobec 9,5 proc. w II kw. - podał GUS.

Nakłady inwestycyjne po trzech kwartałach 2010 roku były o 10,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2009 roku i wyniosły 55.837,5 mln zł - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Przewozy ładunków w październiku 2010 r. wzrosły o 1,4 mln ton do 37,4 mln ton z 36,0 mln ton we wrześniu po korekcie - podał GUS.

W tym roku dynamika eksport liczonego w EUR wyniesie 13 proc., a w PLN będzie to 8 proc. - powiedział PAP prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Zygmunt Kostkiewicz. Jego zdaniem w 2011 r. dynamika wzrostu eksportu spowolni.

d2bc273

Zbyt długie utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie może prowadzić do bańki spekulacyjnej na rynku aktywów - uważa Andrzej Rzońca, członek Rady

BUDŻET

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że ustawa o emeryturach pomostowych nie jest sprzeczna z konstytucją. Część zarzutów zawartych w skardze OPZZ TK uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Liczba emerytów i rencistów na koniec października spadła do 7.454,0 tys. osób z 7.464,6 tys. osób we wrześniu - podał w czwartek w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d2bc273

PODATKI

Należy rozważyć dalsze funkcjonowanie niektórych ulg, zwolnień czy odliczeń podatkowych. Preferencje podatkowe powinny być poddane dyscyplinie, która obejmie całe finanse publiczne - uważa Ministerstwo Finansów.

Sejm przyjął w czwartek wszystkie senackie poprawki do nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych PIT i CIT. Dotyczą one m.in. przepisów przejściowych adresowanych do firm, u których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 137,26 punktów bazowych.

Unijne rządy mogą zwiększyć fundusz, który ma wspierać zagrożone kraje w strefie euro, jeśli będzie taka konieczność, aby odbudować zaufanie do euro - poinformował Axel Weber, członek rady Europejskiego Banku Centralnego.

W Portugalii nie ma prawdopodobnie "niezwłocznego" ryzyka, że kraj będzie musiał zwrócić się o pomoc finansową po tym, jak zrobiła to Irlandia - ocenił w czwartek Jean-Claude Juncker, szef grupy skupiającej ministrów finansów ze strefy euro.

Irlandia znalazła się w najtrudniejszej sytuacji od "wielu, wielu lat" - ocenił w czwartek premier Irlandii Brian Cowen.

WSKAŹNIKI

We Francji niespodziewana poprawa zaufania konsumentów - w listopadzie 2010 indeks zaufania wzrósł do minus 32 pkt z minus 34 pkt w październiku - podał w czwartek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

W listopadzie nastroje konsumentów utrzymały się na poziomach bliskich poziomom z października i września - podał w czwartek GUS. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, pogorszył się w listopadzie (w porównaniu do października) o 0,9 pkt proc. do minus 20,1 pkt proc. i był niższy niż przed rokiem o 1,6 pkt proc.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,82 proc., do 6.879,66 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,74 proc., do 5.698,93 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 3.760,42 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc. i wyniósł 2.667,14 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu spadł o 2,86 proc. do 21.364,5 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,50 proc. i wyniósł 10.079,76 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 1,3 proc. i wyniósł 2.898,26 pkt.

SPÓŁKI

Grupa AmRest, która w przyszłym roku planuje otworzyć 100 restauracji, zakłada podobne tempo otwarć w kolejnych latach. Przyszłoroczny CAPEX to 400 mln złotych - powiedział w wywiadzie dla PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu AmRest.

Grupa AmRest szuka możliwości przejęć, głównie na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli w przyszłym roku dojdzie do realizacji akwizycji, przychody grupy mogą wzrosnąć o 20 proc. - powiedział w wywiadzie dla PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu AmRest.

Grupa AmRest liczy, że w przyszłym roku możliwy jest wzrost sprzedaży porównywalnej na wszystkich rynkach. Spółka chce poprawiać rentowność i wrócić do poziomu 10 proc. marży EBITDA - powiedział w wywiadzie dla PAP Wojciech Mroczyński, członek zarządu AmRest.

Zakłady Chemiczne Police zawarły z Agencją Rozwoju Przemysłu aneks prolongujący do końca 2011 r. spłatę pożyczki w wysokości 150 mln zł - podała spółka w komunikacie. Police poinformowały też, że UOKiK zgłosił plan restrukturyzacji spółki do Komisji Europejskiej.

Cena maksymalna akcji Avia Solutions Group, litewskiej spółki działającej w sektorze lotniczym, została ustalona na 67 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

Cena emisyjna akcji kancelarii odszkodowawczej Votum została ustalona na 3,80 zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Oferty Rafako o łącznej wartości ponad 300 mln zł na prace na kilku blokach Elektrowni Bełchatów zostały wybrane jako najkorzystniejsze - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Dom Development podpisało z Hochtief Development Poland przedwstępną umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego kamienicy Raczyńskich w Warszawie, wartość umowy wynosi 95 mln zł - podał Dom Development w czwartkowym komunikacie.

Zakłady Urządzeń Kotłowych Stąporków planują inwestycję w budowę zakładu produkującego pellet. Spółka w związku z tym rozważa emisję akcji o wartości ok. 15 mln zł. Ostateczną decyzję w sprawie emisji przedstawiciele firmy podejmą na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.

Prawa do akcji spółki Trans Polonia, specjalistycznej firmy zajmującej się transportem mas bitumicznych i ciekłych chemikaliów, spadły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na GPW o 8,2 proc., do 7,98 zł.

PZ Cormay, producent odczynników do diagnostyki medycznej i dystrybutor aparatury medycznej, nie wyklucza kolejnego podwyższenia prognoz finansowych na 2010 rok. W 2013 przychody grupy mogą sięgnąć ok. 200 mln zł - powiedział w wywiadzie dla PAP Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay.

PZ Cormay chce w 2011 roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Liczy też na zwiększenie sprzedaży m.in. w krajach azjatyckich, nadbałtyckich oraz w Rumunii i Bułgarii - powiedział w wywiadzie dla PAP Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay. Jego zdaniem rynek diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, którego wartość sięga ok. 200 mln USD, wzrośnie w 2011 roku o ok. 7 proc.

PZ Cormay w kolejnych latach skupi się na rozwoju produkcji własnej aparatury i po planowanym na styczeń 2011 roku przejęciu firmy amerykańskiej oraz ewentualnym jeszcze jednym przejęciu firmy z Europy Zachodniej, skupi się na rozwoju organicznym - powiedział w wywiadzie dla PAP Tomasz Tuora, prezes Cormay.

Idea TFI spodziewa się zatwierdzenia prospektu emisyjnego przed końcem 2010 roku, do końca roku przekroczy poziom 3 mld zł aktywów - poinformowało na czwartkowej konferencji kierownictwo Idea TFI.

Skarb Państwa nie odpowie na ogłoszone przez New World Resources wezwanie do sprzedaży akcji Bogdanki i liczy, że podobną decyzję podejmą też akcjonariusze finansowi lubelskiej kopalni - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Jan Bury.

Vectra, która jest jedną z firm ubiegających się o przejęcie Aster, nie rezygnuje z rozwoju organicznego w Warszawie. Operator kablowy zrealizował już tegoroczny plan objęcia zasięgiem sieci 200 tys. gospodarstw domowych i posiada w stolicy 35 tys. klientów - wynika z informacji spółki przygotowanych dla PAP.

Multikino, które podpisało umowę najmu powierzchni w Focus Mall Jelenia Góra na pięciosalowy multipleks, ma obecnie podpisane umowy na otwarcie 14 nowych multipleksów w latach 2011-2014 - podała spółka w komunikacie prasowym .

Cinema City International analizuje akwizycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Według nieoficjalnych informacji PAP może chodzić o przejęcie działającego na rynku czeskim, słowackim i węgierskim Palace Cinemas.

Tesco Polska szacuje, że w roku obrotowym kończącym się 28 lutego 2011 roku otworzy w Polsce około 50 sklepów w różnych formatach. W kolejnym roku obrotowym spółka chce podwoić plany otwarć i szacuje, że wyda na realizację tych planów ponad 500 mln zł - poinformował prezes Tesco Polska, Ryszard Tomaszewski.

Bio-Med Investors podwyższył prognozę zysku netto na 2010 rok do 3 mln zł, z 2,2 mln zł poprzednio - poinformowała spółka w komunikacie.

Wood chce zaistnieć w pierwszej trójce instytucji z największym udziałem w obrotach warszawskiej giełdy. Biuro zamierza również zwiększyć do 60 liczbę analizowanych spółek z GPW - poinformowali w wywiadzie dla PAP przedstawiciele spółki.

Włoski bank Intesa Sanpaolo złożył ofertę na Polbank, polski oddział EFG Eurobank - poinformował dziennikarzy Corrado Passera, prezes banku.

Fiński koncern energetyczny Fortum, który finalizuje zakup od Skarbu Państwa elektrociepłowni w Zabrzu i Bytomiu, planuje budowę w Zabrzu nowego źródła wytwórczego o mocy - według wstępnych założeń - ok. 350 megawatów - podali w czwartek przedstawiciele firmy.

Producent specjalistycznych materiałów budowlanych CB SA, znajdujący się w portfelu Investors TFI, chce zadebiutować na rynku NewConnect. Spółka przeprowadzi w grudniu tego roku niepubliczną emisję akcji, a środki z emisji wykorzysta na realizację strategii - poinformował w komunikacie Investors.

Paged wymitował 30 tys. obligacji serii I o łącznej wartości 30 mln zł. Środki pozyskane z emisji obligacji spółka przeznaczy na restrukturyzację zadłużenia i sfinansowanie kupna 85 proc. akcji spółki Sklejka Pisz od Skarbu Państwa - podał Paged w komunikacie.

Czwartkowe NWZA Ferrum upoważniło zarząd do kupna do 20 proc. akcji własnych w celu ich umorzenia lub dalszej odsprzedaży. Zarząd jest upoważniony do skupu akcji własnych przez nie dłużej niż pięć lat od dnia podjęcia uchwały - poinformowała spółka w komunikacie.

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał ok. 2 mln zł kary dla Tele2, którą na spółkę, m.in za pobieranie opłaty z tytułu rezygnacji przez konsumentów z abonamentu, nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował PAP w czwartek UOKiK.

NWZA, notowanej na NewConnect, spółki ATC Cargo podejmie uchwałę w sprawie ubiegania się przez spółkę o dopuszczenie i wprowadzenia akcji serii B, C i D do obrotu na rynek regulowany GPW - poinformował spółka w komunikacie.

WALUTY

Na rynkach utrzymuje się niepewność związana z sytuacją w niektórych krajach UE, a także na Półwyspie Koreańskim. W tych warunkach złoty w najbliższych dniach może się osłabić powyżej poziomu 4,0 za euro. Na rynku długu rentowności na środku i długim końcu krzywej wzrosły, przy nerwowości na rynkach ten trend może się utrzymać.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9881 a kurs złotego do euro na 3,9747 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3321 USD i 111,35 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKOWOŚĆ

Gwarancje dla bankowych depozytów wzrosną z 50 tys. do 100 tys. euro - przewiduje uchwalona w czwartek przez Sejm rządowa nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG).

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł emitować listy zastawne, a także obniżyć swoje fundusze własne przekazując pieniądze budżetowi państwa - przewiduje uchwalona przez Sejm w czwartek nowelizacja ustawy o BGK.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 786,55 mln zł - podał ZUS.

OPINIA

W 2010 r. napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski wyniesie ok. 10 mld euro, a prognozowana przez NBP na 2011 r. suma 12,7 mld euro może być zbyt optymistyczna - ocenił w rozmowie z PAP Marek Łyżwa, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Koniunktura w rolnictwie się poprawia, rośnie także ogólny wskaźnik przychodów pieniężnych oraz poziom optymizmu rolników w ocenie perspektyw ekonomicznych swych gospodarstw - wynika z październikowej analizy IRG SGH.

Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie, ze względu na brak handlu w USA, upłynęła w sennej atmosferze. Jednak zdyskontowane problemy strefy euro, poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna oraz wzrost apetytów na ryzyko przemawiają za realizacją scenariusza wzrostowego - uważają analitycy.

Przyszły rok może przynieść dużą zmienność na rynku walutowym, a głównymi tematami skupiającymi uwagę rynków pozostawać będą kwestie związane z problemem zadłużenia w Europie oraz luźną polityką monetarna w USA. Biorąc pod uwagę te czynniki oraz problemy strukturalne gospodarki amerykańskiej, bardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być umocnienie euro względem dolara w przyszłym roku - uważa Hardeep Dogra, zarządzający funduszem Schroders Global Currency Fund.

POLITYKA

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że PO i PSL zawarły porozumienie o współpracy koalicyjnej w sejmikach wojewódzkich. Obie partie chcą też współpracować w powiatach.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji jest wyceniana blisko tygodniowego maksimum po lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 17 centów do 83,69 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 85,56-85,58 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji rosną w reakcji na poprawę na amerykańskim rynku pracy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.313,00 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8250,50 USD/t.(PAP)

amp/ jtt/

d2bc273

Podziel się opinią

Share
d2bc273
d2bc273