Trwa ładowanie...
d3t82ai

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 7 lipca, 20.00

...
Share
d3t82ai

07.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 11,8 proc. z 12,2 proc. w maju - wynika z szacunków resortu pracy, do których dotarła PAP.

d3t82ai

Oficjalne aktywa rezerwowe wzrosły w czerwcu 2011 roku o 637,3 mln euro do 75.336,8 mln euro - podał w czwartek Narodowy Bank Polski.

Roczny wskaźnik inflacji w czerwcu obniżył się do 4,8 proc. z 5,0 proc. odnotowanych w maju - szacują dla PAP ekonomiści Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Eksperci z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki szacują, że dynamika wzrostu produkcji przemysłowej w czerwcu spowolniła do około 6 proc. z 7,7 proc. odnotowanych w maju.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3t82ai

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podwyższyła podstawowe stopy procentowe o 25 pkt bazowych - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Polityka monetarna EBC wciąż jest "akomodacyjna" - powiedział prezydent EBC Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. W trakcie konferencji Trichet podkreślił, iż "kluczowe" jest, by niedawne wzrosty cen nie doprowadziły do presji inflacyjnej w średnim terminie.

Europejski Bank Centralny postanowił zawiesić stosowane zazwyczaj kryteria oceny zabezpieczenia długu dla obligacji rządowych Portugalii - powiedział prezydent EBC Jean-Claude Trichet na konferencji prasowej we Frankfurcie.

W Niemczech w maju 2011 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 1,2 proc. mdm, po spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 proc., po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

d3t82ai

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

W firmach w USA przybyło w czerwcu 157 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w czwartek.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 14 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 418 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

BUDŻET

d3t82ai

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 51,372 mln zł - poinformowało biuro prasowe ZUS.

Polska prezydencja w Unii Europejskiej rozpocznie dyskusję o nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 i chce, aby negocjacje zakończyły się pod koniec przyszłego roku, gdyż tylko wtedy będzie możliwe wydawanie środków z nowego budżetu bez opóźnień, czyli od 2014 roku - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

DŁUG

Ministerstwo Finansów na czwartkowej aukcji zamiany sprzedało obligacje za 6.283,670 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 6.301,972 mln zł - podał resort w komunikacie.

d3t82ai

WSKAŹNIKI

Indeks cen żywności na świecie w czerwcu 2011 r. wyniósł 233,8 pkt., wobec 231,4 pkt. w maju 2011 r. po rewizji w dół o 1 pkt. - podała w czwartek na stronie internetowej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). W ciągu roku indeks wzrósł o 65,75 pkt, czyli o 39 proc.

Spadek liczby sprzedanych i zarejestrowanych samochodów w 2011 r. może przekroczyć prognozowane wcześniej 5-10 proc. rdr - wynika z prognozy Samar.

GIEŁDA

d3t82ai

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,99 proc. i wyniósł 2820,08 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,67 proc., do 22.484,43 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,86 proc., do 6.054,55 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 3.979,96 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 7.471,44 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,11 proc. i wyniósł 10.071,14 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,6 proc. i wyniósł 2.794,27 pkt.

O 26,9 tysięcy wzrosła liczba rachunków inwestycyjnych prowadzonych przez uczestników Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w czerwcu - poinformował KDPW w komunikacie. To największy miesięczny wzrost odnotowany w tym roku, spowodowany głównie ofertą publiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

SPÓŁKI

MSP sprzeda 44.556.840 akcji Polic, stanowiące 59,41 proc. kapitału zakładowego, w odpowiedzi na wezwanie ZA Tarnów - podało MSP w czwartkowym komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzeda przysługujące mu prawa poboru akcji nowej emisji Zakładów Azotowych w Tarnowie - poinformował resort skarbu w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi negocjacje z Zakładami Azotowymi w Tarnowie w sprawie sprzedaży posiadanego przez resort skarbu pakietu 40,88 proc. akcji Zakładów Azotowych w Kędzierzynie (ZAK) - poinformował resort skarbu w komunikacie.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, zamierza pozyskać z oferty publicznej do 130 mln USD - wynika z prospektu emisyjnego spółki. Zapisy na akcje Coal Energy będą przyjmowane od 18 do 21 lipca.

Coal Energy, ukraiński producent węgla, który rozpoczyna ofertę publiczną o wartości do 130 mln USD brutto, chce do końca 2016 roku zwiększyć wydobycie węgla do około 4,8 mln ton. Program inwestycyjny spółki na lata 2012-16 zakłada wydatki na poziomie 287 mln USD - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

Lotos i Orlen będą mogły zmniejszyć zapasy obowiązkowe. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak podpisał rozporządzenie, które czasowo pozwoli producentom i importerom na znaczące obniżenie zapasów ropy i paliw - podało w komunikacie ministerstwo gospodarki.

Spółka Wittchen zajmująca się produkcją galanterii skórzanej, zamierza pozyskać z oferty publicznej do 60 mln zł - wynika z prospektu emisyjnego spółki. Zapisy na akcje będą przyjmowane w dniach 8-14 lipca.

Ronson Development w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku sprzedał z uwzględnieniem rezygnacji 215 lokali, w porównaniu do 158 mieszkań w analogicznym okresie roku poprzedniego - podała spółka w czwartkowym komunikacie. W samym II kwartale nabywców znalazły 83 lokale oferowane przez dewelopera.

Atlas Estates ruszył ze sprzedażą mieszkań w projekcie "Apartamenty przy Krasińskiego" na warszawskim Żoliborzu, którego budowa rozpocznie się w tym roku - podała spółka w komunikacie. Osiedle będą tworzyły dwa budynki mieszkalne, w których łącznie powstaną 303 lokale.

Wasko zdobyło kontrakt na rozbudowę systemu "Małopolska Platforma Elektroniczna Zintegrowanej Komunikacji i Zarządzania Komisariatami Policji w lokalizacji Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu". Wartość zlecenia to 2,9 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Orbis zawarł przedwstępną umowę sprzedaży hotelu "Francuski" w Krakowie za 20 mln zł netto - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

WZA Polnordu zdecydowało 7 lipca o przeznaczeniu z zysku netto za 2010 rok 7,6 mln zł na dywidendę, co daje wypłatę w wysokości 0,32 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Mostostal Export od wyroku Sądu Okręgowego ze stycznia 2011 roku w sprawie Hali widowiskowo-sportowej Ursynowskiego Centrum Sportu - podał Mostostal Export w czwartkowym komunikacie.

Akcje spółki Tax-Net, która oferuje usługi ewidencyjno-rachunkowe, kadrowo-płacowe, doradztwa podatkowego oraz gospodarczego, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 2,6 proc., do 3,90 zł.

Trójmiejski deweloper Inpro, podpisał w I półroczu 2011 r. 219 przedwstępnych umów na sprzedaż mieszkań brutto o wartości 82,6 mln zł brutto. Z uwzględnieniem rezygnacji wartość ta wyniosła 197 lokali - poinformował deweloper w komunikacie prasowym. Inpro podtrzymał prognozy sprzedaży na cały rok.

Alior Bank, który w I połowie 2011 roku miał 50,5 mln zł zysku, ocenia, że przy obecnym tempie wzrostu ma zapewnione finansowanie do końca 2012 roku. Bank ma 720 tys. klientów i liczy, że część osób, która będzie opłacała rachunki w oddziałach banku, stanie się jego klientami - poinformował PAP prezes Alior Banku.

Sfinks przydzielił w ofercie publicznej 7.216.220 akcji, spółka pozyskała na rozwój prawie 40,8 mln zł - poinformował Sfinks w komunikacie. Przeprowadzenie oferty w tej wysokości gwarantuje wejście w życie porozumienia restrukturyzacyjnego z bankami.

Silurian, spółka zależna Petrolinvestu, otrzymała 3 kolejne koncesje na poszukiwanie ropy i gazu w obszarach o łącznej powierzchni prawie 3200 km kw. - podał Petrolinvest w czwartkowym komunikacie.

Petrolinvest, jego spółka zależna, Silurian, oraz Hallwood Energy Group utworzą wspólną spółkę joint-venture Silurian- Hallwood - poinformował Petrolinvest w czwartkowym komunikacie prasowym. Nowa spółka ma zadebiutować na londyńskiej giełdzie AIM jeszcze w 2011 roku.

Voxel, spółka działająca w ramach rynku diagnostyki obrazowej, planuje debiut na NewConnect na przełomie sierpnia i września. Towarzyszyć mu będzie oferta publiczna, z której spółka chce pozyskać ok. 27 mln zł. Voxel rozważa emisję akcji na rynku podstawowym w I kw. 2012 r. - poinformował na konferencji prasowej, prezes Voxel, Jacek Liszka.

Gaz-System spodziewa się, że pomimo spadku taryfy przesyłowej zysk netto firmy w 2011 roku będzie znacznie wyższy niż założono w budżecie. Spółka prognozowała wcześniej, że wyniesie on w tym roku 230 mln zł, tymczasem teraz spółka liczy, że będzie to przynajmniej 300 mln zł - poinformował prezes spółki Jan Chadam.

Producent osprzętu termokurczliwego i kablowego, firma Radpol, zamierza w 2012 r. poszerzyć ofertę produktową dla sektora energetyki zawodowej, która ma stać się jednym z motorów wzrostu przychodów spółki - powiedział PAP Andrzej Sielski, prezes Radpolu. W tym roku eksport grupy ma się podwoić, w przyszłym wolumen sprzedaży zewnętrznej ma ulec dalszemu zwiększeniu.

Radpol, producent osprzętu termokurczliwego i kablowego, oczekuje, że do 2013 r. sprzedaż produktów wytwarzanych na akceleratorach będzie przynosić 2/3 przychodów wypracowywanych przez zakład spółki w Człuchowie. W ciągu najbliższych trzech lat osiągane na termokurczu marże mają wynieść około 17-20 proc. - poinformował PAP prezes spółki, Andrzej Sielski.

Zarząd TVN poinformował w komunikacie, że ITI Holdings, podmiot dominujący wobec spółki, rozważa różne opcje dotyczące ewentualnej sprzedaży całego posiadanego przez niego pośrednio pakietu akcji TVN.

Konsorcjum Elektrobudowy, Qumaka-Sekom i Agat podpisało z Hydrobudową Polska i Alpine Construction Polska aneks do umowy z grudnia 2009 r., który zwiększa wartość robót na Stadionie Narodowym, co powoduje wzrost wynagrodzenia o 24,17 mln zł netto. Łączne wynagrodzenie dla konsorcjum z tytułu wykonania przedmiotu umowy z uwzględnieniem aneksów to 115,17 mln zł netto - poinformowały Qumak-Sekom i Elektrobudowa w komunikatach.

Quercus TFI spodziewa się bardzo dobrych wyników finansowych za drugi kwartał 2011 r., lepszych niż uzyskane w pierwszym kwartale - poinformował dziennikarzy Sebastian Buczek, prezes spółki.

JW Construction sprzedało w czerwcu, bez uwzględnienia rezygnacji, 74 mieszkania - poinformował PAP wiceprezes JW Construction, Tomasz Panabażys.

Wittchen, spółka zajmująca się produkcją galanterii skórzanej, planuje przejęcie spółki z branży piśmienniczej. Podpisano już list intencyjny - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Jędrzej Wittchen, prezes zarządu.

Kompania Węglowa zwiększy tegoroczne inwestycje o 38 mln zł, do 966 mln zł. W efekcie nieznacznie zwiększy wydobycie węgla wobec planów.

WALUTY

Rynek walutowy oczekuje na piątkowe dane z USA i to one będą wpływać na kurs złotego - uważają dilerzy. Złoty jest dużo mocniejszy, prawdopodobnie ze względu na duże zlecenie z zagranicy. Na rynku długu nastroje powinny być w piątek pozytywne.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,7597, a kurs złotego do euro na 3,9498 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4247 USD i 115,64 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem wzrostów. Wpływ na taką sytuację miały informacje dochodzące z zagranicy. Podstawowy parkiet wciąż zdominowany jest przez Jastrzębską Spółkę Węglową, która znacząco poprawiła ogólne obroty na giełdzie. Nadchodzące dni stoją jednak pod znakiem zapytania - uważają analitycy.

Do końca roku detaliczne ceny paliw utrzymywać się będą poniżej poziomu 5 zł/l, natomiast od początku 2012 roku należy spodziewać się kilkunastogroszowych wzrostów za litr - ocenił w rozmowie z PAP Krzysztof Romaniuk, dyrektor biura analiz rynku POPiHN. Jego zdaniem, sprzedaż paliw w 2011 r. wzrośnie o 3-4 proc. rdr, w tym sprzedaż oleju napędowego wzrośnie o 8-10 proc. rdr, zaś sprzedaż benzyny spadnie o 3-4 proc. rdr.

Polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3-4 proc. i będzie doganiać gospodarki strefy euro, do której kwestia wejście przestaje odgrywać rolę - powiedział członek RPP Jan Winiecki.

Zarządzający Funduszami Quercus obniżyli prognozę wzrostu indeksu WIG w bieżącym roku do 0-10 proc. z 10-20 proc. poprzednio. W drugim półroczu 2011 r. oczekują podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. W związku ze spodziewaną dużą liczbą ofert publicznych mogą pojawić się takie, które zakończą się niepowodzeniem - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

Analitycy Erste Group uważają, że w III kwartale 2011 roku warto inwestować w polskie spółki z sektora bankowego, ubezpieczeniowego, farmaceutycznego, telekomunikacyjnego oraz paliwowego - powiedzieli na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele spółki.

PROGNOZA

Światowa produkcja zbóż w tym roku wzrośnie o 3,3 proc., wspierając uzupełnianie zapasów pszenicy i ryżu w sezonie 2011/12 - prognozuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną, bo w USA spadły zapasy tego surowca, a tymczasem gospodarka wykazuje oznaki ożywienia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 80 centów do 97,45 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na sierpień 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 114,39-114,41 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu ocen, że w Chinach po trzech podwyżkach stóp procentowych nastąpi teraz przerwa z zacieśnianiu polityki monetarnej - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.565,50 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9552,50 USD/t.(PAP)

pif/ ana/

d3t82ai

Podziel się opinią

Share
d3t82ai
d3t82ai