Trwa ładowanie...
d1e8y34
d1e8y34

Przegląd wiadomości gospodarczych, czwartek 8 lipca, 20.00

...
Share
d1e8y34

08.07. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Polska może liczyć w tym roku na wzrost 3,1 proc. PKB, a w przyszłym roku na 3,5 proc. PKB. Słabszy rozwój naszych partnerów handlowych nie będzie pomagał polskiej gospodarce, która według oceny MFW, powinna kontynuować reformy strukturalne. W szczególności potrzebuje uelastycznienia struktury finansów publicznych i dokończenia reformy emerytalnej - wynika z najnowszego raportu "Odbudowa zaufania bez osłabienia wzrostu" poświęconego perspektywom gospodarki światowej, w tym Polski, przygotowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

d1e8y34

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Poziomy, na których znajdują się obecnie stopy procentowe w strefie euro są odpowiednie - powiedział prezydent Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po posiedzeniu rady banku, która podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

d1e8y34

Na Słowacji najbardziej dynamiczny od co najmniej 2004 roku wzrost produkcji przemysłu - wzrosła ona w maju 2010 r. o 31 proc. rdr, po wzroście w kwietniu o 21 proc. - poinformowało w czwartek w komunikacie biuro statystyczne w Bratysławie. Wzrost ten napędzany był ożywieniem gospodarcznym w zachodniej Europie, które przyczynia się do zwiększenia popytu na samochody i sprzęt elektroniczny ze Słowacji.

W Niemczech w maju 2010 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 2,6 proc. mdm, po wzroście w kwietniu o 1,2 proc. po korekcie - poinformowało w czwartek w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 21 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 454 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Grecki parlament przyjął w środę we wstępnym głosowaniu rządowy projekt reformy emerytalnej. Będzie on poddany drugiemu, ostatecznemu głosowaniu w czwartek, w dniu kolejnego, 24-godzinnego strajku generalnego w kraju.

d1e8y34

BUDŻET

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął w czwartek przygotowane przez Ministerstwo Finansów założenia do przyszłorocznego budżetu - poinformowało PAP Ministerstwo Finansów.

Przedstawione w środę założenia do projektu budżetu na 2011 r. są zbieżne z prognozami agencji Fitch - powiedział PAP David Heslam, dyrektor w dziale europejskich rynków wschodzących Fitch Ratings. Jego zdaniem niekontrolowany przyrost długu publicznego może w średnim terminie spowodować presję na obniżenie ratingu Polski.

Sejmowa komisja finansów publicznych zarekomenduje Sejmowi przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 rok oraz udzielenie rządowi absolutorium za ubiegły rok.

d1e8y34

DŁUG

Polska rozpoczęła w czwartek sprzedaż 5-letnich obligacji o wartości 1,5 mld USD i chce na rynku uplasować papiery o takiej wartości, przy dużym popycie będzie więc redukcja - poinformowała PAP Anna Suszyńska, wicedyrektor Departamentu Długu Publicznego MF.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 149,77 punktów bazowych.

Ukraiński parlament przyjął w czwartek cięcia wydatków w budżecie, konieczne do porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyznania kredytu.

d1e8y34

WSKAŹNIKI

Wskaźnik zaufania wśród firm we Francji spadł w czerwcu 2010 r. trzeci miesiąc z rzędu, do 100 pkt ze 101 pkt w maju - podał w czwartek w komunikacie Bank Francji.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,71 proc., do 6.035,66 pkt.

d1e8y34

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,81 proc., do 5.105,45 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,57 proc., do 3.538,25 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2329,15 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 4,58 proc. do 22.654,21 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,76 proc. i wyniósł 9.535,74 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 2.415,15 pkt.

SPÓŁKI

W tym roku spółce Advadis trudno będzie osiągnąć pozytywny wynik finansowy, ale w IV kwartale powinno być widać efekty wprowadzanej optymalizacji kosztów. Planowana jest też zmiana struktury zakupów i wzmocnienie trzeciej nogi sprzedaży, alkoholi mocnych i wina. Docelowo, po przeprowadzeniu zmian, rentowność netto spółki może wynieść 2 proc. - powiedział w wywiadzie dla PAP Grzegorz Waśniewski, nowo powołany prezes Advadisu.

Advadis, dystrybutor alkoholi i napojów, zamierza powrócić do przejęć, stawia też na rozwój organiczny. Podtrzymuje, że celem jest obecność spółki w całym kraju - powiedział w rozmowie z PAP Grzegorz Waśniewski, prezes Advadisu.

Debiutujący na parkiecie Rank Progress planuje po wakacjach przedstawić podwyższone prognozy wyników za 2010 rok. Przed końcem roku spółka zamierza sprzedać galerię w Kłodzku - poinformował dziennikarzy Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Departament Zaopatrywania Sił Zbrojnych MON rozstrzygnął przetarg na dostawę sprzętu informatycznego i oprogramowania. Całość zamówienia warta jest 20,56 mln zł brutto, a poszczególne jego części będą realizowane m.in. przez spółki Arcus, Sygnity, ATM i Qumak-Sekom - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Konsorcjum Asseco Business Solutions, Ceteko i E-Studio Software wygrało przetarg organizowany przez zarząd powiatu w Białej Podlaskiej na budowę zintegrowanego systemu informatycznego. Wartość kontraktu to 6,5 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Fundusze Allianz FIO i Allianz Platinium FIZ zwiększyły swoje zaangażowanie w kapitale Ipopemy Securities i mają obecnie łącznie 5,9071 proc. akcji tej spółki - poinformowała Ipopema w komunikacie.

BMP AG o końca 2010 r. może zrealizować sprzedaż dwóch spółek portfelowych, co pozytywnie wpłynie na wyniki funduszu - poinformował prezes BMP AG, Oliver Borrmann na konferencji prasowej.

Budowlano-deweloperski Interbud-Lublin zawiesza ofertę publiczną z powodu niesprzyjającej sytuacji rynkowej - podała spółka w komunikacie.

ZAO Kriogaz, spółka zależna CP Energii, zbuduje w Obwodzie Kaliningradzkim fabrykę LNG wraz ze stacją tankowania CNG za 432 mln rubli, czyli 45,5 mln zł - poinformowała CP Energia w czwartkowym komunikacie.

Cersanit planuje emisję do 72,1 mln akcji serii G z prawem poboru. O emisji ma zdecydować walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zostało zwołane na 3 sierpnia 2010 roku - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne.

Prawo poboru mają mieć akcjonariusze posiadający papiery spółki 17 sierpnia tego roku. Akcjonariusze posiadający 2 akcje w dniu prawa poboru będą mogli kupić jedną akcję serii G.

Ofertę z najniższą ceną za wybudowanie nowego mostu w Toruniu, opiewającą na 548,6 mln zł brutto złożyło konsorcjum firm, któremu przewodzi Strabag - poinformowały w komunikacie władze Torunia.

ATM w pierwszym półroczu 2010 r. o ponad 20 proc. zwiększył liczbę klientów z sektora finansowego w obszarze świadczenia usług telekomunikacyjnych i dodanych do telekomunikacji. W ostatnim czasie spółka zawarła kontrakty na świadczenie usług telekomunikacyjnych o wartości ponad 2 mln zł - poinformował ATM w komunikacie prasowym.

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło do aukcji sprzedaży Poznańskich Zakładów Sprzętu Ortopedycznego dwa podmioty, w tym giełdowe DGA - podało MSP w czwartkowym komunikacie.

Pierwsze "wyspy cyfrowe, czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, mogą powstać w Polsce już we wrześniu tego roku - powiedziała PAP prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

WALUTY

Złoty w czwartek zyskiwał, jednak obroty na rynku są niewielkie. Jeśli dobry sentyment na rynku utrzyma się, to w piątek krajowa waluta może przetestować poziom 4,05 za euro, oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2259, a kurs złotego do euro na 4,0823 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2660 USD i 111,49 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

W czerwcu 2010 roku, w ramach programu "Rodzina na swoim", udzielono kredytów za prawie 664 mln zł - poinformował w czwartek w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Parlament Europejski zaakceptował w czwartek porozumienie UE-USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem zwane SWIFT, po tym jak poprzednią umowę odrzucił w lutym, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli państw UE.

FUNDUSZE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym 111,02 mln zł - podało biuro prasowe ZUS.

Aktywa zgromadzone w TFI spadły w ostatnim miesiącu o 1,3 proc. i wyniosły na koniec czerwca 101,4 mld zł. W całym I półroczu 2010 aktywa TFI wzrosły o 8,9 proc. - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

ROLNICTWO

Parlament Europejski stanął w czwartek zdecydowanie w obronie silnej pozycji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w unijnym budżecie po 2013 r. Opowiedział się też za utrzymaniem dopłat bezpośrednich i "sprawiedliwym" traktowaniem rolników z nowych i starych krajów UE.

OPINIA

Sesja na GPW zakończyła się na małym minusie, choć przez cały dzień WIG 20 lekko rósł. Zdaniem analityków w średnim terminie na rynku ciągle obowiązuje scenariusz spadkowy, a w krótszym - żaden nie jest wykluczony, więc lepiej poczekać na rozwój sytuacji i jakiś wyraźny impuls. Sygnał sprzedaży może się pojawić w każdej chwili, sygnałem kupna będzie przełamanie na WIG-u 20 2.435 pkt. Ważne będzie zachowanie inwestorów w USA.

POLITYKA

Grzegorz Schetyna został wybrany w czwartek nowym marszałkiem Sejmu; zastąpi na tej funkcji Bronisława Komorowskiego, który zwyciężył w wyborach prezydenckich. Za jego kandydaturą głosowało PO, PSL oraz SLD; przeciwni byli politycy PiS.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku odnotowuje wzrost cen, po informacjach o zwiększeniu sprzedaży detalicznej w USA oraz o spadku amerykańskich zapasów ropy. Inwestorzy rynków surowcowych odczytują te dane jako sygnały ożywienia gospodarki największego konsumenta ropy na świecie - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień zyskuje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku 1,09 USD czyli 1,4 proc., osiągając cenę 75,10 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na wrzesień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 74,27-74,29 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły piąty dzień z rzędu, dzięki silnym wzrostom na giełdach i informacjom o zmniejszających się zapasach, które wskazują na stabilny popyt na ten metal - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali LME w Londynie zyskuje rano 0,4 proc. do 6.673,00 USD za tonę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6670,50 USD/t wobec 6572,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.(PAP)

amp/ jtt/

d1e8y34

Podziel się opinią

Share
d1e8y34
d1e8y34