Trwa ładowanie...
dz9kr0z
dz9kr0z

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 19 lutego, 17.00

...
Share
dz9kr0z

19.02. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła niespodziewanie w czwartek stopę dyskontową o 25 pkt bazowych do 0,75 proc. - podała Rezerwa w komunikacie. Decyzja Fed została podana o 22.30 czasu europejskiego.

dz9kr0z

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w grudniu 2009 wyniosła 1,9 mld euro wobec deficytu 0,5 mld euro miesiąc wcześniej po korekcie - podał w piątek Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Bank centralny Rosji obniżył w piątek stopy procentowe o 25 pkt bazowych - poinformował bank w komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa po obniżce wyniesie 8,50 proc., od 24 lutego.

W Wielkiej Brytanii słabe dane o sprzedaży detalicznej w styczniu 2010 r. - sprzedaż spadła mdm o 1,2 proc., po wzroście w grudniu 2009 o 0,5 proc. po korekcie - poinformowało w piątek w komunikacie Biuro Narodowej Statystyki.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków dla gospodarki regionu w następnych 6 miesiącach spadł w tym miesiącu aż o 38,6 pkt do 20,5 pkt, z najwyższego poziomu od czasu jego wprowadzenia w grudniu 2007 r. - wynika z opublikowanych w piątek danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

dz9kr0z

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w styczniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, poprzednio wzrosły o 0,2 proc. po korekcie - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 22 lutego, bony 52-tygodniowe za 1.300-1.800 mln zł - podał resort w piątek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

dz9kr0z

Nastroje we francuskim biznesie pozostały bez zmian w lutym 2010 r. Pojawiają się obawy, że PKB może znów powrócić do spadków, bo rząd przygotowuje się do wycofywania bodźców fiskalnych. Wskaźnik zaufania w tym miesiącu wyniósł 91 pkt wobec również 91 pkt w styczniu 2010 r., po korekcie - podał w piątek w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 roku 54,6 pkt wobec 55,4 pkt na koniec stycznia - podano w piątek we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 51,7 pkt wobec 52,2 pkt w styczniu - podały w piątek źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 roku 57,1 pkt wobec 53,7 pkt na koniec stycznia - podano w piątek we wstępnych wyliczeniach.

dz9kr0z

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 54,7 pkt wobec 56,3 pkt w styczniu - podały w piątek źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 52,0 pkt wobec 52,5 pkt w styczniu - podały w piątek źródła rynkowe we wstępnych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 2010 r. 53,7 pkt wobec również 53,7 pkt w styczniu - podano wstępne wyliczenia na stronach internetowych w piątek.

GIEŁDA

dz9kr0z

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,06 proc. i wyniósł 2249,48 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,05 proc. i wyniósł 10.123,58 pkt.

SPÓŁKI

Zakłady Azotowe Tarnów podały w komentarzu do wyników kwartalnych, że prognozy na pierwszy kwartał 2010 roku wskazują na powolne wychodzenie z kryzysu i oczekiwania wzrostu koniunktury.

dz9kr0z

Spółka inwestycyjno-doradcza Novainvest planuje zadebiutować na NewConnect w drugim kwartale 2010 roku. W ramach oferty prywatnej zamierza pozyskać do 5 mln zł na nowe inwestycje i dokapitalizowanie projektów z portfela - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Asseco Systems wykona komplet instalacji elektrycznych, teletechnicznych i system zarządzania automatyką w obecnie budowanej siedzibie Pol-Aquy w warszawskim Wilanowie. Wartość kontraktu to 5,6 mln netto poinformowało Asseco Systems w komunikacie prasowym.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o blisko 10 proc. podwyżkę taryfy gazowej - poinformował w piątek dziennikarzy Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zanotowało w styczniu 2010 roku rekordowe wolumeny sprzedaży, o 230 mln metrów sześciennych większe niż rok wcześniej. Spółka cały czas realizuje dodatnie marże na sprzedaży gazu z importu - poinformował w piątek dziennikarzy Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

Grupa Empik Media & Fashion zakłada dwucyfrową poprawę wyników w 2010 r. Jeśli spółka zdecyduje się na wypłatę dywidendy za 2009 r., to przeznaczy na nią raczej niewielką kwotę - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Maciej Dyjas, prezes spółki.

Delko podpisało przedwstępną umowę zakupu udziałów Cosmetics Sp. z o.o., dystrybutora artykułów kosmetycznych i higienicznych. Dzięki tej akwizycji przychody grupy wzrosnąć mogą w 2010 roku o około 40 mln zł, a EBITDA o blisko 1,1 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo liczy, że w I kwartale 2010 roku sprzeda kilkanaście proc. gazu więcej niż rok wcześniej w tym samym okresie - poinformował w piątek dziennikarzy Mirosław Dobrut, wiceprezes PGNiG.

Oferta Budimeksu została wybrana przez GDDKiA jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę węzła komunikacyjnego w Gdańsku. Wartość kontraktu wynosi 152,9 mln zł - poinformował Budimex w komunikacie. Spółka podała także, iż podpisała kontrakt o wartości 82,9 mln zł, w segmencie budownictwa mieszkaniowego.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,9658, a kurs złotego do euro na 4,0031 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3519 USD i 124,17 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

BZ WBK AIB TFI zakłada wzrost aktywów do końca 2010 roku do 12,6 mld zł - poinformował Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI.

OPINIA

Wzrost hurtowych cen paliw w ostatnich dniach będzie oznaczać podwyżki cen na stacjach detalicznych - poinformował e-petrol w cotygodniowym komunikacie. Zdaniem analityków e-petrol skala podwyżek będzie uzależniona od tego, jak szybko zarządzający stacjami zdecydują się na ich wprowadzenie.

BZ WBK AIB TFI ocenia, że nieco wyższa średnia wycena polskich spółek oraz spodziewane duże oferty publiczne sprawią, że w 2010 roku polski rynek akcji będzie się zachowywał relatywnie gorzej niż inne rynki w regionie.

Zdaniem prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza nie można jeszcze przesądzać, że ostra i długa zima oznaczać będzie mniejsze tegoroczne plony.

Po wzroście hurtowych cen paliw, na stacjach detalicznych kilkugroszowe podwyżki mogą pojawić się na koniec lutego - oceniają analitycy z BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Korekta może sprowadzić polskie indeksy jeszcze o 10 proc. w dół, jednak później rynki powrócą do wzrostów. Na koniec roku WIG 20 może znaleźć się powyżej poziomu 2.600 punktów - uważa Francois Theret, zarządzający funduszem Natixis Emerging Europe.

PROGNOZA

Większość ekonomistów oczekuje, że stopa referencyjna NBP wyniesie w grudniu 2010 roku 4,00 proc., zaś podwyżki stóp będą skoncentrowane w II połowie roku - wynika z najnowszej ankiety PAP.

TOWARY

Ropa naftowa tanieje na rynkach paliw w USA w reakcji na umocnienie się dolara wobec euro. To reakcja na podwyższenie przez Fed stopy dyskontowej, po raz pierwszy od ponad 3 lat - podają maklerzy.

Ceny miedzi spadają na giełdzie metali w Londynie. Dolar umacnia się wobec euro w reakcji na podwyższenie przez amerykańską Rezerwę Federalną stopy dyskontowej - podają maklerzy.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7222,25 wobec 7110,25 USD/t podczas poprzedniej sesji.

Cena ropy Brent w kontraktach na kwiecień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 73,38-73,40 USD za baryłkę.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 1 grosz - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W tygodniu pomiędzy 8-14 lutego 2010 r. żyto, mąka oraz pszenica były tańsze, a jęczmień, wieprzowina i drób drożały - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) ministerstwa rolnictwa.(PAP)

zdz/

dz9kr0z

Podziel się opinią

Share
dz9kr0z
dz9kr0z