Trwa ładowanie...
d2iiwne

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 22 października, 20.00

...

Share
d2iiwne

22.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Deficyt sektora instytucji rządowych samorządowych według ESA'95 w 2010 r. wyniesie 112 250 mln zł, czyli 7,9 proc. PKB - prognozuje Ministerstwo Finansów.

Skorygowany PKB wzrósł w II kw. '10 o 3,5 proc. wobec wcześniejszego szacunku wzrostu o 3,5 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

d2iiwne

Skorygowany PKB wzrósł w I kw. 2010 roku o 3,0 proc., wobec wcześniej szacowanego wzrostu o 3,0 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w październiku oceniany pozytywnie, choć gorzej niż we wrześniu tego roku, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał w piątek GUS.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest w październiku oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z komunikatu GUS. W październiku bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (we wrześniu minus 1).

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w październiku oceniany pozytywnie, podobnie jak we wrześniu br. i lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał GUS w piątek w komunikacie.

d2iiwne

W październiku w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest gorzej niż we wrześniu. Najbardziej negatywnie, podobnie jak we wrześniu bieżącego i październiku ubiegłego roku, ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez przedsiębiorstwa usługowe z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca - wynika z badania koniunktury GUS.

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania wzrosły w sierpniu o 0,2 proc. zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym - podał w piątek GUS.

W III kw. przedsiębiorstwa informują o dalszej niewielkiej poprawie sytuacji ekonomicznej, jednak spada optymizm prognoz, a spowolnienie dotyczy popytu, zamówień, produkcji, eksportu oraz zatrudnienia - wynika z najnowszych badań koniunktury NBP.

BUDŻET

d2iiwne

Od połowy stycznia do 22 października tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 21.459,3 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

PODATKI

Rząd proponuje 4-proc. podwyżkę akcyzy na papierosy, tytoń do palenia oraz cygara i cygaretki. W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o akcyzie. Wyższy podatek ma przynieść budżetowi około 250 mln zł.

DŁUG

d2iiwne

Dług publiczny w '10 wyniesie 55,4 proc. PKB vs 50,9 proc. w '09 - wynika z prognozy MF przekazanej przez GUS.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w poniedziałek, 25 października, bony 52-tygodniowe za 500-600 mln zł - podał resort w piątek w komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 116,89 punktów bazowych.

WSKAŹNIKI

d2iiwne

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, niespodziewanie wzrósł w październiku 2010 r. do 107,6 pkt ze 106,8 pkt w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo w piątek w komunikacie.

Indeks oczekiwań inwestorów i analityków wobec gospodarki regionu w następnych 6 miesiącach wzrósł w tym miesiącu o 2,0 pkt do 19,3 pkt - wynika z opublikowanych w piątek danych ZEW Center for European Economic Research i Erste Bank.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,46 proc. i wyniósł 2641,60 pkt.

d2iiwne

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,54 proc. i wyniósł 9.426,71 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 2.975,04 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,08 proc., do 6.605,84 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,25 proc., do 3.868,54 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,29 proc., do 5.741,37 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Agrotonu ustalił cenę emisyjną akcji w ofercie publicznej na 27 zł. Transza inwestorów indywidualnych obejmie 10 proc., a instytucjonalnych 90 proc. sprzedawanych papierów. Spółka chce pozyskać z rynku do 153 mln zł brutto - poinformował Agroton w piątkowym komunikacie.

Cena w ofercie firmy bukmacherskiej Fortuna Entertainment Group została ustalona na poziomie 4,3 euro za akcję - podała spółka w komunikacie. Wartość oferty, z uwzględnieniem opcji dodatkowego przydziału, sięgnęła 78,26 mln euro.

Planujący zadebiutować na GPW w drugiej połowie 2011 roku deweloperski Atal planuje pozyskać od inwestorów 70-80 mln zł. Podwyższenie kapitału zostanie wykorzystane na zwiększenie skali działalności spółki, dzięki emisji roczna sprzedaż ma dojść do 700-850 mieszkań - poinformował w wywiadzie dla PAP Zbigniew Juroszek, prezes i jedyny akcjonariusz Atalu.

Asseco Systems, spółka w 100 proc. zależna Asseco Poland, wygrała przetarg w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na modernizację urządzeń sieciowych. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 2,51 mln zł brutto - poinformowało MSZ.

Przetarg na budowę sieci szerokopasmowej w Małopolsce rozpocznie się najwcześniej w listopadzie. Wśród zainteresowanych projektem, wartym około 300 mln zł, poza Telekomunikacją Polską są m.in.: Netia, Telekomunikacja Kolejowa oraz British Telecom - poinformował PAP marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.

Potencjalni chętni do kupna Exatela od PGE zostaną dopuszczeni do przeprowadzenia due-diligence pod warunkiem, że do 30 listopada złożą wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Z transakcji zakupu zostały wykluczone np. fundusze inwestycyjne, bo nie spełniają zawartych w memorandum informacyjnym warunków - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Jastrzębska Spółka Węglowa, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, po trzech kwartałach tego roku osiągnęła 741 mln zł zysku netto, wobec 437 mln zł straty w tym samym czasie rok temu - podała w piątek JSW.

Sąd zatwierdził układ Monnari z wierzycielami - podała spółka w komunikacie.

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, na wniosek zarządu Huty Szkła Gospodarczego Irena złożony 20 października, ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację majątku - poinformowała Irena w komunikacie.

Alior Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty, zarządzany przez Ipopema TFI, zwiększył zaangażowanie w Black Point do 5,06 proc. kapitału i głosów na WZA - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Erbud podpisał umowę dotyczącą budowy Galerii Świdnickiej wraz z przebudową układu drogowego za 52 mln zł netto - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

NFI Empik Media & Fashion zwiększył wartość programu emisji obligacji do 550 mln zł ze 150 mln zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Seco/Warwick planuje emisję 904.207 akcji serii D w celu ich wydania Jamesowi A. Goltzowi w zamian za udziały spółki Retech Systems stanowiące 40 proc. jej kapitału - poinformował Seco/Warwick w komunikacie.

Cena emisyjna akcji serii E Kredyt Inkaso w transzy inwestorów instytucjonalnych jak i transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 12,50 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

TP SA podpisała z międzynarodowym konsorcjum banków umowę o kredyt odnawialny w wysokości 2 mld zł. Umowa przewiduje obowiązek utrzymania przez spółkę wskaźnika finansowego określonego jako stosunek zadłużenia netto do EBITDA, na poziomie nie wyższym niż 3,5:1- poinformowała TP SA w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8616 a kurs złotego do euro na 3,9734 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3934 USD i 113,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Kraje wchodzące w skład grupy 20 powinny powstrzymać się od interwencji walutowych mających na celu zwiększenie ich konkurencyjnej przewagi handlowej - napisał w piątek amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner w liście do ministrów finansów krajów członkowskich G 20.

BANKOWOŚĆ

Analitycy szacują, że w III kwartale 2010 roku zysk netto dziewięciu banków notowanych na GPW, wyniesie łącznie 2,4 mld zł, będzie więc o 18 proc. wyższy niż rok wcześniej i 3 proc. wyższy niż w II kwartale 2010 roku - wynika z danych zebranych przez PAP.

FUNDUSZE

Nowa ustawa o OFE może wejść w życie od 1 kwietnia 2011 roku - powiedział Michał Boni, szef doradców premiera.

ROLNICTWO

Na rynkach rolnych, w okresie od 11 do 17 października, zanotowano spadki cen większościzbóż oraz mięs - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Taniej o 7,7 proc. sprzedawano także mąkę. Po raz kolejny wzrosły natomiast ceny mleka.

MOTORYZACJA

We wrześniu 2010 roku do Polski sprowadzono 63.404 pojazdów używanych wobec 64.843 w sierpniu - podało w piątek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa zaprasza do negocjacji w sprawie kupna do 85 proc. akcji Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria - poinformował resort w komunikacie.

ENERGETYKA

Urząd Regulacji Energetyki uważa, że kilkunastoprocentowe podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2011 roku są nieuzasadnione i wezwie sprzedawców energii do obniżenia oczekiwań odnośnie wzrostu cen - poinformował PAP Mariusz Swora, prezes URE.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło we wrześniu o 3,7 proc. rdr i wyniosło 12.257 GWh - wynika z danych PSE Operator.

OPINIA

Październikowa projekcja NBP wykaże wyższą ścieżkę inflacji i wzrostu gospodarczego. Prognozy dla CPI zostaną podniesione do 2,6 proc. na 2010 r. i 3,5 proc. na 2011 r., a prognoza wzrostu PKB zostanie zrewidowana w górę do 3,5 proc. na ten rok i 4,6 proc. w przyszłym roku - prognozują ekonomiści Bank of America/Merrill Lynch. Ich zdaniem w październiku RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Złoto, będące aktywem spełniającym funkcję zabezpieczenia przed inflacją, wciąż ma potencjał wzrostowy w obliczu luźnej polityki monetarnej w wielu krajach na świecie. Na dalsze zwyżki cen kruszcu wpływać może również rosnący popyt ze strony Chin - uważają analitycy Franklin Templeton Investments.

SONDAŻE

61 proc. Polaków (o 10 pkt. proc. więcej niż we wrześniu) źle ocenia działalność rządu, dobrego zdania jest 32 proc. badanych (spadek o 5 pkt. proc. wobec września) - wynika z sondażu TNS OBOP.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje z powodu poprawy w gospodarce USA, co wpłynie na wzrost zapotrzebowania na paliwa - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 60 centów do 81,16 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 81,96-81,98 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji, bo osłabienie się dolara spowodowało wzrost zainteresowania inwestorów zakupami surowców - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.366,00 USD za tonę, po wzroście o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8324,50 USD/t.

PALIWA

W nadchodzącym tygodniu ceny paliw na stacjach detalicznych mogą nieznacznie się obniżyć - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl.

Po podwyżkach w mijającym tygodniu, w przyszłym tygodniu ceny powinny pozostawać na poziomach zbliżonych do obecnych, z możliwością niewielkich korekt w górę - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca nie zmieniła się - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych. (PAP)

amp/ gor/

d2iiwne

Podziel się opinią

Share
d2iiwne
d2iiwne