Trwa ładowanie...
d1s4jmg
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 29 października, 17.00

...

Share
d1s4jmg

29.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Inflacja CPI od początku 2011 r. utrzymywać się będzie powyżej celu inflacyjnego NBP, na poziomie ok. 3 proc. r/r. - wynika z październikowej projekcji inflacji i PKB NBP. Czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji CPI w całym horyzoncie projekcji będzie stosunkowo wysoka inflacja cen energii.

d1s4jmg

Centralna ścieżka projekcji zakłada, że wzrost gospodarczy w latach 2011-2012 wyniesie odpowiednio 4,3 proc. i 4,2 proc., a głównym motorem wzrostu będzie popyt krajowy oraz inwestycje publiczne - napisano w najnowszej projekcji inflacyjnej.

Czynniki ryzyka wskazują na możliwość ukształtowania się dynamiki PKB poniżej ścieżki centralnej; dla CPI bilans ryzyk jest zrównoważony - wynika z projekcji NBP. Wśród głównych czynników ryzyka wymieniono politykę fiskalną, ceny żywności i energii w Polsce, kurs walutowy oraz rozwój sytuacji w otoczeniu zewnętrznym.

Na sierpniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej za podwyżką podstawowych stóp procentowych o 50 pb głosowali: Andrzej Bratkowski, Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Andrzej Rzońca. Wniosek nie został przyjęty - wynika z październikowego "Raportu o inflacji" NBP.

W październiku inflacja wzrośnie powyżej 2,5 proc. rdr - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

d1s4jmg

Wzrost PKB w III kwartale wyniósł 3,7 proc., a w IV kwartale polska gospodarka urośnie o 3,9 proc. - wynika z kwartalnego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Instytut prognozuje, że w 2010 r. PKB wzrośnie o 3,6 proc., zaś w 2011 roku o 3,4 proc. Średnioroczna inflacja w 2010 r. ukształtuje się na poziomie 2,5 proc., zaś w 2011 r. na poziomie 2,6 proc.

Bezrobocie we wrześniu 2010 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 9,6 proc. wobec 9,5 proc. w sierpniu - podał Eurostat.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Brytyjski premier David Cameron zażądał na szczycie UE redukcji budżetu unijnego. Jak powiedział, nie do przyjęcia jest, by wydatki Unii wzrosły w 2011 r. o 6 proc., podczas gdy państwa członkowskie starają się obniżać deficyty. Poparły go Niemcy i Francja.

d1s4jmg

Na szczycie UE 10 krajów, w tym Niemcy i Francja, poparło brytyjskiego premiera Davida Camerona, który chce redukcji unijnego budżetu. We wspólnym liście sprzeciwiają się wzrostowi wydatków UE w 2011 r. o 6 proc., podczas gdy kraje Unii tną wydatki publiczne.

Wyciągając wnioski z greckiego kryzysu, który zagroził stabilności euro, przywódcy zatwierdzili na szczycie UE wzmocnienie Paktu Stabilności i Wzrostu, który trzyma w ryzach finanse krajów UE. Możliwa jest zmiana traktatu UE do połowy 2013 r., jak chcą Niemcy.

Do grudnia opracowane zostaną małe zmiany Traktatu z Lizbony - zdecydowali na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE. Uznali też, że budżet UE ma odzwierciedlać zaciskanie pasa w czasach kryzysu, co niepokoi Polskę. Problem OFE ma być rozstrzygnięty w grudniu.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w III kwartale 2010 roku o 2,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał w piątek Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.

d1s4jmg

W październiku 2010 r. nastroje brytyjskich konsumentów niespodziewanie poprawiły się. Wskaźnik zaufania wzrósł w tym miesiącu do minus 19 pkt z minus 20 pkt we wrześniu - podał w piątek GfK NOP Ltd. w komunikacie.

Stopa bezrobocia w Japonii we wrześniu 2010 r. niespodziewanie spadła do 5,0 proc. z 5,1 proc. w sierpniu - podało w piątek w komunikacie biuro statystyczne.

Produkcja przemysłowa w Japonii we wrześniu 2010 r. spadła o 1,9 proc. mdm, po spadku w sierpniu o 0,5 proc. - podało w piątek wstępne dane Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w Niemczech we wrześniu 2010 r. nieoczekiwanie spadła o 2,3 proc. mdm, po spadku w sierpniu po korekcie o 0,4 proc. - poinformował w piątek w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

d1s4jmg

Stopa bezrobocia w strefie euro we wrześniu 2010 po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,1 proc., wobec 10,0 proc. w sierpniu, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w październiku 2010 roku do 60,6 pkt z 60,4 pkt w poprzednim miesiącu - podał w piatek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Indeks aktywności przemysłowej w okręgu Milwaukee wzrósł w październiku do 56,0 pkt, wobec 50,0 pkt miesiąc wcześniej - napisano w raporcie NAPM.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w październiku 67,7 pkt i okazał się niższy od oczekiwań - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

d1s4jmg

BUDŻET

Sejm uchwalił w piątek ustawę okołobudżetową. Zmienia ona kilkanaście ustaw i wprowadza m.in. wyższe stawki VAT, obniża zasiłek pogrzebowy, wprowadza ulgi w przejazdach dla studentów.

Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatku akcyzowym, która wprowadza 4-proc. podwyżkę akcyzy na papierosy. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2011 roku.

W opinii RPP, założenia makro i część prognostyczna budżetu na 2011 rok są realistyczne, problematyczny jest mechanizm reguły wydatkowej, a ponadto RPP wzywa do przedstawienia średniookresowego planu konsolidacji fiskalnej.

MF, które po październiku sfinansowało 92 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok i ma 43 mld zł rezerwy płynnościowej od listopada będzie ją zmniejszało poprzez ograniczenie podaży oraz wykup obligacji - poinformował Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego Piotr Marczak.

Sejm opowiedział się w piątek za zwolnieniem z podatku CIT zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz za rozszerzeniem ulgi internetowej.

DŁUG

W listopadzie MF zaoferuje na jednym przetargu obligacje za 1,5-3,5 mld zł - podało ministerstwo w piątek w komunikacie. Resort nie planuje przetargów sprzedaży bonów skarbowych. 10 listopada odbędzie się przetarg zamiany obligacji skarbowych.

Inwestorzy zagraniczni na koniec września 2010 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 126.548,46 mln zł wobec 124.634,7 mln zł na koniec sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 2651,27 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,75 proc. i wyniósł 9.202,45 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,5 proc. i wyniósł 2.978,84 pkt. (PAP)

SPÓŁKI

Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 25-krotnie wyższy niż liczba oferowanych dla nich akcji - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie prasowym

Cena emisyjna akcji GPW dla inwestorów instytucjonalnych, do których trafi 70 proc. oferowanych akcji, została ustalona na 46 zł - poinformowała giełda w komunikacie.

Popyt na akcje GPW wśród inwestorów instytucjonalnych był ponad 20-krotnie wyższy niż liczba oferowanych dla nich akcji - poinformowała PAP osoba zbliżona do oferty.

Jeśli PGE przejmie Energę, to dywidenda ze spółki powinna być minimalna. Na razie MSP nie będzie podejmować decyzji o wypłacie dywidendy zaliczkowej przez PGE - poinformował w piątek dziennikarzy wiceminister skarbu Jan Bury.

Ministerstwo Skarbu Państwa może sprzedać kolejne pakiety PGE w przyszłym roku - powiedział w piątek dziennikarzom Jan Bury, wiceminister skarbu.

W IV kwartale tego roku rośnie marża rafineryjna i dyferencjał, spada natomiast marża petrochemiczna - poinformował PKN Orlen w prezentacji do wyników kwartalnych.

PKN Orlen w III kwartale 2010 roku utrzymał zadłużenie na poziomie poniżej 10 mld zł. Dźwignia finansowa zbliżyła się do założonego w strategii koncernu poziomu 30-40 proc. i wyniosła 42,2 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym.

Czeski Unipetrol, wchodzący w skład grupy kapitałowej PKN Orlen, ma po dziewięciu miesiącach 2010 roku 1 mld koron zysku netto wobec 579 mln koron straty netto przed rokiem - poinformowała agencja Bloomberg.

Zysk netto grupy PKN Orlen, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w III kwartale 2010 roku do 1,24 mld zł z 930,6 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Był on nieco wyższy od konsensusu na poziomie 1,09 mld zł .

W trzecim kwartale 2010 roku PKN Orlen poprawił wyniki operacyjne segmentu rafineryjnego i petrochemicznego. Spadł jednak wynik operacyjny detalu - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

PKN Orlen przygląda się rynkowi pod kątem ewentualnych akwizycji stacji benzynowych, ale koncentruje się na poprawie efektywności posiadanej obecnie sieci i zakupy nowych nie są priorytetem dla płockiego koncernu - poinformował wiceprezes PKN Orlen Sławomir Jędrzejczyk.

PKN Orlen spodziewa się, że za akcje Polkomtela otrzyma kwotę, dla której benchmarkiem będzie wartość transakcji pod koniec 2008 roku, kiedy TDC sprzedał 19,6 proc. Polkomtela pozostałym jego akcjonariuszom - poinformował w piątek dziennikarzy prezes PKN Orlen, Jacek Krawiec.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w trzecim kwartale 2011 roku uruchomi produkcję na złożu Skarv w Norwegii. Również w przyszłym roku spodziewane jest rozpoczęcie wydobycia w Pakistanie - powiedział w wywiadzie dla PAP Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

PGNiG w 2011 roku zamierza zainwestować około 1,3 mld zł w segment dystrybucji. Około 1,2 mld zł planuje wydać na poszukiwania, a pozostałe 3 mld zł na utrzymanie i zwiększenie mocy wydobywczych, magazyny i projekty energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP wiceprezes spółki, Sławomir Hinc.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ocenia, że sprzedaż gazu w tym roku powróci do poziomów sprzed spowolnienia.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spodziewa się, że w przyszłym roku zostanie zakończony proces przekazywania dywidendy rzeczowej.

Do emisji pierwszej transzy euroobligacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dojdzie po publikacji sprawozdań rocznych spółki za 2010 rok, być może na przełomie marca i kwietnia - powiedział PAP wiceprezes spółki Sławomir Hinc.

Ministerstwo Skarbu Państwa podtrzymuje, że chce sprywatyzować Zespół Elektrowni PAK jeszcze w 2010 roku. Resort oczekuje podniesienia ceny przez Rafako, które ma wyłączność na negocjacje - powiedział dziennikarzom Jan Bury, wiceminister skarbu.

Aplisens chce w najbliższych miesiącach dokonać akwizycji, choć szacuje, że o przejęciu już raczej nie poinformuje w 2010 roku. Spółka planuje przeznaczyć na przejęcie firmy o rocznych obrotach 10-50 mln zł środki własne, w tym z tegorocznego zysku, co będzie przeszkodą dla wypłaty dywidendy za 2010 - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Aplisens Adam Żurawski.

Comp wygrał przetarg organizowany przez Komendę Główną Policji na dostawę i instalację urządzeń do elektronicznego daktyloskopowania. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 10,85 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Ferrum planuje skupić z rynku 20 proc. akcji własnych w celu ich umorzenia lub dalszej odsprzedaży, a zarząd będzie mógł skupować akcje przez pięć lat od podjęcia uchwały - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne zgromadzenie, które odbędzie się 25 listopada.

Emperia Holding kupiła spółkę Drogerie Koliber Sp. z o.o, organizatora franczyzowej sieci sklepów detalicznych branży drogeryjno-chemicznej - poinformowała Emperia w piątkowym komunikacie.

W ocenie Novitusa cena zaproponowana za akcje Elzabu w wezwaniu jest atrakcyjna i nie ma żadnego powodu, który mógłby skłonić spółkę do jej zmiany - poinformował PAP Robert Tomaszewski, członek zarządu Novitusa.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,8873 a kurs złotego do euro na 3,9944 - poinformował NBP. (PAP)

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3857 USD i 111,87 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Katowicki Holding Węglowy (KHW) podniesie w przyszłym roku cenę węgla dla energetyki o wskaźnik inflacji, czyli ok. 3 proc. Przedstawiciele spółki tłumaczą, że jest to uzgodniona z kontrahentami korekta cen, wynikająca z inflacji.

ROLNICTWO

Na rynkach rolnych, w okresie od 17 do 24 października, drożej handlowano żywcem wołowym i pszenicą, natomiast spadki cen zanotowano w przypadku wieprzowiny oraz żyta - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Droższe w analizowanym tygodniu były także mąka i OMP.

PALIWA

Wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali w piątek w Warszawie międzyrządowe porozumienie ws. zwiększenia dostaw gazu do Polski. Zapewnili, że jest ono zgodne z prawem rosyjskim, polskim oraz europejskim.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 5 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

PROGNOZA

Wzrost PKB w Polsce w 2010 roku wyniesie ok. 3,5 proc., a w 2011 od 3,75 do 4,00 proc., - wynika z prognoz MFW. Ryzyka zewnętrzne wskazują jednak, że może być on niższy.

Wzrost PKB w Polsce w 2010 roku wyniesie ok. 3,5 proc., a w 2011 od 3,75 do 4,00 proc., - wynika z prognoz MFW. Ryzyka zewnętrzne wskazują jednak, że może być on niższy.

OPINIA

Luźna polityka monetarna wielu banków centralnych na świecie oraz niestabilny rynek walutowy będą sprzyjały dalszemu umocnieniu się złota, którego cena może wzrosnąć do 1500 dolarów za uncję - uważa Erik Wytenus, kierujący departamentem FX i surowców w JPMorgan Private Bank.

Kierowcy szykujący się do wyjazdów związanych z Dniem Wszystkich Świętych nie powinni obawiać się szczególnych podwyżek na stacjach paliw - wynika z cotygodniowej analizy portalu e-petrol.pl. Kilkugroszowe zmiany cen w handlu detalicznym mogą się pojawić dopiero w drugiej części przyszłego tygodnia.

Podczas najbliższego weekendu ceny nie powinny się zmieniać, z kolei po weekendzie niewykluczone, że na części stacji ceny ponownie wzrosną, choć skala wzrostów może być nieznaczna - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

POLITYKA

Poparcie dla PO wzrosło w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 3 pkt. proc., do 50 proc. Poparcie dla PiS wzrosło o 3 pkt proc. i wyniosło 35 proc. - wynika z najnowszego sondażu partyjnego przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji tanieje, w reakcji na umocnienie się dolara i mocne spadki indeksów na giełdach w Azji - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 55 centów do 81,63 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 83,11-83,13 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie podczas tej sesji spadają z powodu spadku popytu na metal w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.237,00 USD za tonę, po spadku o 1,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8219,50 USD/t.(PAP)

osz/

d1s4jmg

Podziel się opinią

Share
d1s4jmg
d1s4jmg