Trwa ładowanie...
de1xbks

Przegląd wiadomości gospodarczych, piątek 3 grudnia, 17.00

...

de1xbks
de1xbks

03.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Prezes NBP Marek Belka nie jest zaniepokojony konsekwencjami, jakie mogłoby nieść dla inflacji ożywienie gospodarcze.

Ministerstwo Gospodarki podniosło prognozę wzrostu PKB w 2010 do 3,8 proc. z 3,3 proc. wcześniej - wynika z miesięcznego raportu.

de1xbks

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o finansach publicznych. Przewiduje ona m.in. warunkowe podwyżki VAT, gdyby dług publiczny przekroczył poziom 55 proc. PKB. Wprowadza też tzw. regułę wydatkową ograniczającą wzrost niektórych wydatków państwa.

Podniesienie składki rentowej jest jedną z propozycji jak poprawić sytuację finansów publicznych, ale nie należy jej wprowadzać w życie bez "ewidentnej potrzeby" - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Stopa bezrobocia w USA w listopadzie 2010 r. wyniosła 9,8 proc., wobec 9,6 proc. w październiku - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

de1xbks

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku 2010 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,5 proc., podczas gdy we wrześniu spadła o 0,1 proc., po korekcie - poinformował w piątek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

BUDŻET

Deficyt budżetowy po listopadzie 2010 roku wyniósł ok. 42,5 mld zł - poinformowała Hanna Majszczyk, wiceminister finansów.

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu SPW oraz transferów do OFE w grudniu wyniesie łącznie 4,2 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

de1xbks

Od połowy stycznia do 3 grudnia tego roku Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 26.685,5 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

PODATKI

Sejm znowelizował w piątek ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Nowelizacja przewiduje ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie samochodów "z kratką" i znosi odliczenie VAT od paliwa używanego do takich pojazdów.

DŁUG

Ministerstwo Finansów w poniedziałek odkupi bony o terminie zapadalności od 12 stycznia do 23 lutego 2011 roku i wartości nominalnej 7.680,44 mln zł - podał resort w komunikacie.

de1xbks

W listopadzie 2010 roku poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 496,8 mld zł, tj.10,2 mld zł mniej w stosunku do października oraz 43,9 mld zł więcej w stosunku do początku roku - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 152,20 punktów bazowych.

WSKAŹNIKI

Wskaźnik aktywności w usługach w USA wzrósł w listopadzie i wyniósł 55,0 pkt - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

de1xbks

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku spadły mdm o 0,9 proc. - poinformował w piątek Departament Handlu USA.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2010 r. 55,4 pkt wobec 53,3 pkt w październiku - podały w piątek źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2010 r. 55,5 pkt wobec 53,8 pkt w październiku - podano końcowe wyliczenia na stronach internetowych w piątek.

de1xbks

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2010 roku 59,2 pkt wobec 56,0 pkt na koniec października - podano w piątek w końcowych wyliczeniach.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia nieznacznie wzrósł w październiku, co może oznaczać okresowe wyhamowanie spadku bezrobocia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W listopadzie wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym spadła o 3,2 pkt mdm głównie z przczyn sezonowych, gdyż rdr wskaźnik wzrósł o 16,8 pkt - wynika z raportu Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie zyskał kolejne dwa punkty, osiągając w notowaniu kwartalnym 49 pkt., natomiast indeks roczny poprawił się o jeden punkt do poziomu 44 pkt. - podał w piątkowym komunikacie PKPP Lewiatan.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 2712,09 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,10 proc. i wyniósł 10.178,32 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,04 proc. i wyniósł 2.842,43 pkt.

SPÓŁKI

Getin Holding planuje emisję do 18 mln akcji serii O. Proponowanym dniem prawa poboru jest 21 marca 2011 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Milkiland zadebiutuje w poniedziałek 6 grudnia na warszawskiej giełdzie - podała GPW w komunikacie.

Stanusch Technologies, firma z branży nowych technologii, zadebiutuje na rynku NewConnect 7 grudnia - podała giełda w komunikacie.

Zbigniew Miklewicz zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Zakładów Chemicznych Police. Rezygnacja została przyjęta przez radę nadzorczą - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Rada nadzorcza Zakładów Chemicznych Police powierzyła pełnienie funkcji prezesa Jackowi Głowackiemu, po tym jak z kierowania policką spółką zrezygnował dotychczasowy prezes Zbigniew Miklewicz - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.

Royal Unibrew Polska i Van Pur zdecydowały o połączeniu, w wyniku którego powstanie jeden podmiot, dysponujący pięciama browarami w Polsce o mocy 3,4-3,6 mln hektolitrów rocznie. Spółki spodziewają się po połączeniu 0,5 mld zł łącznej sprzedaży - poinformowały spółki w komunikacie.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w październiku 2010 roku 334.516 sztuk i było o 7,7 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) nadal oczekuje wniosku z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o obniżenie taryf gazowych - poinformował w piątek PAP Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf w URE.

Energa będzie kontynuować przygotowania do budowy nowego bloku o mocy 1000 MW w Ostrołęce, pomimo braku zgody na podniesienie o 2,4 mld zł kapitału w spółce celowej, która ma ten projekt realizować - poinformowała PAP Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Energi.

WZA Energi nie podjęło uchwały w sprawie udzielenia zarządowi zgody na podniesienie o 2,4 mld zł kapitału w spółce celowej, która miała realizować projekt budowy nowej elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce - poinformowała PAP Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Energi.

Fundusze zarządzane przez ING TFI zwiększyły zaangażowanie w spółce Centrum Klima do 5,15 proc. - podała spółka w komunikacie.

Quercus TFI zwiększyło zaangażowanie w akcje BBI Development i ma obecnie 5,52 proc. kapitału i głosów na WZA - podało BBI Development w piątkowym komunikacie.

Cena emisyjna akcji BSC Drukarnia Opakowań została ustalona na 17,50 zł wobec przedziału 17- 23 zł - podała spółka w piątkowym komunikacie prasowym.

Złomrex złożył Cognorowi niewiążącą ofertę nabycia spółek: Złomrex Metal, Ferrostal Łabędy oraz HSW Huta Stali Jakościowych, za łączną cenę 703 mln zł - poinformował Cognor w komunikacie. Propozycja nabycia tych firm zostanie przedstawiona do decyzji WZA, które zwołano na 29 grudnia.

Polnord wyemitował 2-letnie obligacje o wartości 29,6 mln zł oraz 3-letnie o wartości 20,4 mln zł - podała spółka w piątkowym komunikacie.

Inea i Asta-Net zainwestują 60 mln zł w Wielkopolską Sieć Szerokopasmową - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

WALUTY

Po słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy, rynki złotego i długu nie osłabiły się. Zdaniem dilerów, w przyszłym tygodniu złoty może poruszać się w wąskim przedziale 3,98-4,02 za euro, rynek długu z kolei może z opóźnieniem zareagować na dane z USA wystromieniem krzywej.

Narodowy Bank Polski ustalił w piątek kurs złotego do dolara na 3,0172 wobec 3,0282 w czwartek, a kurs złotego do euro na 3,9968 wobec 3,9928 w czwartek - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3246 USD i 110,86 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Urząd Regulacji Energetyki zaakceptuje jednocyfrowy wzrost taryf i daje sprzedawcom na odpowiedź na wezwanie do ponownej korekty czas do 10 grudnia, inaczej nowe taryfy mogą nie wejść od 1 stycznia - powiedział PAP dyrektor departamentu taryf w URE Tomasz Kowalak.

ROLNICTWO

W ubiegłym tygodniu na rynkach rolnych zanotowano wzrosty cen zbóż podstawowych. Taniały za to przetwory zbożowe - wynika z danych zintegrowanego systemu rolniczej informacji rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

POLITYKA

Wybory odbędą się w terminie konstytucyjnym - powiedział dziennikarzom premier Donald Tusk.

Subwencje dla partii politycznych nie będą zawieszone ani od przyszłego roku, ani w latach 2012-2013 - tak zdecydowali posłowie w piątkowym głosowaniu.

OPINIA

Wzrost popytu na ropę na rynkach wschodzących w ciągu najbliższych 2 lat wpłynie na zwiększenie zapotrzebowania na ropę z OPEC, a to spowoduje wzrost cen surowca do 120 USD za baryłkę do końca 2012 r. - oceniają analitycy JPMorgan w opublikowanej w piątek nocie.

Gospodarka USA zmierza donikąd, dopóki utrzymują się głębokie obawy wśród ludzi - ocenił Alan Greenspan, był szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Ewentualni inwestorzy, którzy wyrażą zainteresowanie prywatyzacją Grupy Lotos, mogą nie spełnić oczekiwań resortu skarbu. Problemem może być brak akceptacji politycznej dla potencjalnych kupców z kierunku rosyjskiego. Z drugiej strony barierą mogą okazać się zasygnalizowane przez ministerstwo warunki i oczekiwania odnośnie dodatkowych zobowiązań wobec spółki i MSP.

Zdaniem analityków w nadchodzącym tygodniu sytuacja na warszawskiej GPW może być bardziej nerwowa, z wyraźniejszą presją strony podażowej. WIG 20 może poruszać się w przedziale 2.650 - 2.700 pkt.

PROGNOZA

Bundesbank podwyższył w piątek swoją prognozę wzrostu niemieckiego PKB w 2010 r. Będzie najwyższy wzrost od 1992 r. PKB Niemiec wzrośnie w tym roku o 3,6 proc., a w 2011 r. o 2 proc. - prognozuje Bundesbank.

PALIWA

W okresie świąt ceny benzyny na stacjach detalicznych mogą sięgnąć 4,75-4,80 za litr, co oznaczałoby wzrost o 8-13 gr na litrze w stosunku do początku grudnia - wynika z raportu BM Reflex, monitorującego rynek paliwowy. Olej napędowy także może podrożeć do świąt o 8-13 gr na litrze.

Po ostatnich wzrostach ceny paliw na rynku hurtowym są najwyższe w tym roku i przełoży się to na podwyżki na stacjach detalicznych, rzędu 10-20 gr na litrze - wynika z analizy portalu e-petrol.pl. Z prognozy wynika, że za litr Pb'98 kierowcy będą płacić do 5,09 zł.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 10 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji lekko spadają, ale w tym tygodniu surowiec zdrożał najmocniej od miesiąca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2011, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 6 centów, do 87,94 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na styczeń 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 90,41-90,43 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie podczas tej sesji są niemal bez zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana na 8.723,75 USD za tonę. Wcześniej spadek notowań wynosił 0,8 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8706,50 USD/t.napędowy także może podrożeć do świąt o 8-13 gr na litrze.(PAP)

amp/ jtt/

de1xbks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de1xbks