Trwa ładowanie...
d4jx3vs

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 11 kwietnia, 17.00

...
Share
d4jx3vs

11.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Deficyt handlu zagranicznego w okresie styczeń-luty 2011 roku wyniósł 901,1 mln euro - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

d4jx3vs

W kolejnych miesiącach stopa bezrobocia będzie się obniżać, co jest podyktowane trendami sezonowymi - powiedziała PAP wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Na przełomie marca i kwietnia rosły ceny pszenicy, żyta i wieprzowiny, a wzrosty cen żywca wołowego i odtłuszczonego mleka w proszku zahamowały - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. W omawianym okresie taniał drób, jęczmień i kukurydza.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła w lutym 2011 r. o 0,4 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,7 proc. po korekcie - podał w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny Insee.

d4jx3vs

Produkcja przemysłowa we Włoszech w lutym 2011 r. wzrosła o 1,4 proc., po spadku w styczniu o 1,7 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek w komunikacie Państwowy Instytut Statystyczny (Istat) w Rzymie.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrośnie w 2011 i 2012 r. po 4,0 proc. - wynika z najnowszej prognozy resortu finansów Estonii, opublikowanej w poniedziałek.

Nie rozpoczęły się jeszcze negocjacje w sprawie pomocy finansowej dla Portugalii - poinformował w poniedziałek Amadeu Altafaj, rzecznik prasowy Komisarza UE ds. Gospodarczych i Monetarnych Olli Rehna.

DŁUG

d4jx3vs

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 50-tygodniowe za 444,20 mln zł przy popycie 1.535,70 mln zł i średniej rentowności 4,503 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

W środę 13 kwietnia Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje OK0713 za 3,5-5,5 mld zł - podał resort finansów w poniedziałek w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,50 proc. i wyniósł 9.719,70 pkt.

d4jx3vs

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,2 proc. i wyniósł 3.022,75 pkt.

SPÓŁKI

CP Energia i KRI spodziewają się w tym roku wzrostu wolumenu sprzedanego gazu o kilkanaście procent. W ślad za tym będą rosły przychody. W 2010 roku łączna sprzedaż wolumenowa surowca wyniosła 70 mln m sześc., a przychody ponad 125 mln zł. Efekty synergii po połączeniu firm szacowane są na 5-6 mln zł rocznie i przełożą się na wyniki grupy w 2012 roku.

Grupa Recykl, notowana od stycznia na rynku NewConnect, planuje w 2012 roku przenieść się na rynek główny. Przenosinom będzie prawdopodobnie towarzyszyła emisja akcji. Spółka zajmująca się odzyskiem i recyklingiem zużytych opon jest zainteresowana akwizycjami. Chce kupić firmę z branży oraz producenta wyrobów gumowych.

d4jx3vs

Ceny węgla koksującego NWR wzrosną w II kw. o 35 proc. kdk, koksu o 19 proc. kdk - podał NWR w komunikacie prasowym.

NWR oczekuje dalszego silnego popytu na węgiel koksujący - powiedział Marek Jelinek, wiceprezes NWR.

New World Resources chce przenieść miejsce rejestracji do Wielkiej Brytanii z Holandii. Spółka oferuje zamianę istniejących akcji na akcje nowo utworzonej spółki brytyjskiej - podał NWR w poniedziałkowym komunikacie.

Industrial Milk Company, spółka działająca w sektorze rolniczym na Ukrainie, planuje z emisji akcji na GPW pozyskać około 226 mln zł brutto. Cenę maksymalną jednej akcji ustalono na 21 zł - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

d4jx3vs

Industrial Milk Company, spółka działająca w sektorze rolniczym na Ukrainie, spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów ze sprzedaży o 40-50 proc. oraz zwiększenia EBITDA - poinformował na konferencji prezes spółki, Ievgen Osypov. Grupa chce w ciągu 3-4 lat wydać na inwestycje ok. 100 mln USD. Część środków będzie pochodziła z IPO. Debiut na GPW zaplanowano w okolicy 4 maja.

BRE Bank będzie wyłącznym właścicielem spółek faktoringowych Polfactor i Transfinance i sprzeda swoje udziały w spółce Intermarket Bank AG - poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

Boryszew złożył niewiążącą ofertę przejęcia 100 proc. udziałów Meteor Group, niemieckiego producenta uszczelek i wyrobów gumowych dla przemysłu samochodowego - poinformował Boryszew w komunikacie.

Wartość portfela kredytów hipotecznych banku DnB NORD na koniec I kwartału wzrosła do 2,4 mld zł. Bank szacuje, że na koniec 2011 roku wartość tego portfela przekroczy 3,7 mld zł - poinformował bank w poniedziałkowym komunikacie.

Fundusz Allianz FIO zwiększył zaangażowanie w One-2-One do 5,04 proc. akcji i głosów na WZA - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Przedział cenowy w publicznej ofercie 1.400.000 akcji serii C spółki PBO Anioła został ustalony na 10,50-12,50 zł - podał AmerBrokers, oferujący akcje PBO Anioła.

Kurs akcji EasyCall, spółki oferującej bezpłatny program do dzwonienia przez internet, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 50 proc. do 5,85 zł.

Kurs akcji spółki Fluid, zajmującej się dostarczaniem ekologicznych technologii dla ciepłownictwa i energetyki, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 43,07 proc. do 1,96 zł.

Widok Energia, spółka z branży energii odnawialnej, pozyskała w ramach oferty publicznej 1 mln zł i w maju planuje zadebiutować na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Kino Polska TV zadebiutuje na warszawskim parkiecie we wtorek, 12 kwietnia - poinformowała GPW w komunikacie.

Grupa ADV, której akcje obecnie notowane są na NewConnect, w środę 13 kwietnia zadebiutuje na rynku regulowanym GPW - poinformowała spółka w komunikacie.

Do MSP wpłynęło pięć ofert na zakup 204.000 udziałów stanowiących 85 proc. kapitału Bielskich Zakładów Obuwia Befado, wśród zainteresowanych jest giełdowy Protektor - poinformowało MSP w poniedziałkowym komunikacie.

Sygnity wspólnie z firmą Sputnik Software(grupa kapitałowa ATM) podpisało umowę na utrzymanie systemów BeSti@ i SJO BeSTi@ w Ministerstwie Finansów. Wartość zlecenia to ponad 5 mln zł - podało Sygnity w komunikacie prasowym.

Zarząd PGS Software nie podjął jeszcze decyzji o podziale zysku za 2010 r., ale nie wyklucza możliwości wypłaty dywidendy. Spółka, która w I kw. miała według wstępnych danych około 3,48 mln zł przychodów, spodziewa się, że rentowność w minionym kwartale nie była niższa niż w poprzednich kwartałach - poinformował PAP prezes PGS Software Wojciech Gurgul.

Przedział cenowy dla oferowanych w IPO akcji spółki Libet został ustalony na od 4,65 zł do 5,50 zł za akcję. Oznacza to, że z emisji spółka może pozyskać maksymalnie 136,1 mln zł - podał Libet w poniedziałkowym komunikacie prasowym.

Około 60 mln zł przeznaczy w tym roku na inwestycje Grupa Maspex Wadowice, jeden z największych producentów branży spożywczej w kraju. Planowana jest m.in. budowa zakładu przetwórstwa owoców południowych w Rumunii.

Dziesięciu oferentów, w tym Torpol z grupy Polimeksu-Mostostalu, Budimex i konsorcjum Mostostalu Warszawa złożyło oferty na rewitalizację i modernizację helskiego korytarza kolejowego, czyli linii Reda-Hel. Najniższą ofertę, o wartości 114 mln zł, złożyło konsorcjum, którego liderem jest włoskie Salcef Construzioni Edili e Ferroviarie - poinformowało PAP PKP PLK.

Zarząd firmy bukmacherskiej Fortuna Entertainment Group zarekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,3 euro za akcję z zysku osiągniętego w 2010 roku - podała spółka w komunikacie.

BZ WBK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych ma 5,13 proc. akcji Open Finance - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta Energopolu Południe o wartości brutto 17,2 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę i modernizację systemu gospodarki wodno-ściekowej w gminie Andrychów - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,7501 a kurs złotego do euro na 3,9758 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4434 USD i 122,26 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty w poniedziałek lekko się osłabił wobec euro i dolara, jednak inwestorzy wstrzymują się z poważniejszymi decyzjami do czasu wyjaśnienia się sytuacji w Portugalii i Hiszpanii. Dług natomiast czeka na przetarg obligacji oraz dane GUS o CPI w marcu.

ENERGETYKA

Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii w UE tak, by uzależnić wysokość podatku m.in. od emisji CO2. Nie wiadomo jeszcze, czy na tzw. podatek węglowy zgodzą się wszystkie kraje Unii. KE ogłosi propozycję w środę.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w marcu 2011 r. o 2,4 proc. rdr i wyniosło 13.947 GWh - wynika z danych PSE Operator.

PROGNOZA

Wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 3,8 proc., a w przyszłym spowolni do 3,6 proc. - wynika z opublikowanego w poniedziałek kwietniowego raportu World Economic Outlook (WEO). Fundusz prognozuje, że średnioroczna inflacja w 2011 r. wyniesie 4,1 proc., a w 2012 r. 2,9 proc.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 73,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 53,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i znów są blisko poziomów najwyższych od 30 miesięcy z powodu zakłóceń w wydobyciu ropy w Libii i zwiększenia przez inwestorów zakupów surowców, aby zabezpieczyć się przed spadkiem kursu dolara - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 19 centów do 112,98 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na maj 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 126,26-126,28 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną i są najwyższe od 5 tygodni - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.930 USD za tonę, po wzroście notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 9813,75 USD/t.

(PAP)

pif/ asa/

d4jx3vs

Podziel się opinią

Share
d4jx3vs
d4jx3vs