Trwa ładowanie...
d21ikxj
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 2 kwietnia, 17.00

...

Share
d21ikxj

02.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Bezrobocie w lutym 2012 roku, wg metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 10,2 proc. wobec 10,1 proc. w styczniu - podał Eurostat.

d21ikxj

Zapisany w ustawie budżetowej na 2012 rok wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. jest założeniem konserwatywnym. Może okazać się, że będzie on wyższy - uważa Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze.

59 proc. firm zamierza ubiegać się w 2012 r. o środki finansowe z zewnętrznego źródła, z czego 82 proc. wskazuje, że środki będą pochodzić z banku, 60 proc., że z leasingu, zaś 21 proc. jako źródło finansowania wskazuje środki unijne - wynika z badania Agencji Rozwoju Innowacji.

Premier Donald Tusk spotka się we wtorek o godz. 17.00 z klubem Ruchu Palikota. Tematem rozmowy ma być ewentualna współpraca w parlamencie w sprawie reformy emerytalnej.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d21ikxj

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 10,8 proc., wobec 10,7 proc. w styczniu - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 135,5 mld zł, a w części dofinansowania UE 96,9 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Minister finansów Jacek Rostowski popiera wypracowany w koalicji PO-PSL projekt tzw. emerytur częściowych, podkreśla, że nie rodzą one kosztów dla budżetu państwa.

d21ikxj

WSKAŹNIKI

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w marcu do 53,4 pkt z 52,4 pkt w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Po uwzględnieniu czynników sezonowych, HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego - złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania sytuacji gospodarczej w polskim sektorze przemysłowym - ukształtował się w marcu na poziomie 50.1 pkt. Marcowy odczyt wskaźnika był nieznacznie wyższy niż lutowa wartość 50.0 pkt i wskazał na stagnację w polskim sektorze produkcyjnym - podał w komunikacie HSBC.

Wskaźnik aktywności gospodarczej spadł w lutym 2012 r. do 34,5 pkt w porównaniu do 47,7 pkt w październiku 2011 r. - wynika z najnowszej edycji badania KPMG. Średnia dla wszystkich państwa UE wyniosła 30,5 pkt. Z badania wynika, że 29 proc. polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższego roku.

d21ikxj

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany ogłaszanych w internecie ofert pracy, spadł w marcu w stosunku do ubiegłego miesiąca o 7,4 pkt proc. i przyjął wartość 148,1 proc. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2012 roku 46,7 pkt wobec 50,0 pkt na koniec lutego - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2012 roku 48,4 pkt wobec 50,2 pkt na koniec lutego - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2012 roku 47,7 pkt wobec 49,0 pkt na koniec lutego - podano końcowe wyliczenia.

d21ikxj

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w marcu 2012 roku 52,1 pkt wobec 51,5 pkt w lutym, po korekcie - podano w komunikacie.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,3 proc. i wyniósł 10.109,87 pkt.

SPÓŁKI

d21ikxj

KGHM zrealizował prawo opcji nabycia 29 proc. udziałów w spółce KGHM Ajax Mining Inc za 29,9 mln USD (równowartość 92.765.274,03 PLN) od Abacus Mining & Exploration Corporation - poinformowała spółka w komunikacie. KGHM szacuje nakłady inwestycyjne na projekt realizowany przez KGHM Ajax na 795 mln USD (równowartość 2.466 mln PLN).

Modelowa marża rafineryjna w marcu 2012 roku wzrosła do 2,8 USD na baryłce z 2,4 USD w lutym. Rok wcześniej w marcu marża wynosiła 1,30 USD - poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Zysk netto grupy Energa wzrósł w 2011 roku o 5,8 proc. rdr do 661 mln zł, a EBITDA wzrosła o 4,3 proc. do 1,469 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Energa przewiduje w 2012 roku wzrost przychodów o blisko 3 proc. i EBITDA o ponad 9 proc. rdr. Planowany zysk netto będzie niższy rok do roku o ponad 6 proc. - podała spółka w materiałach prasowych.

Netia zawarła z firmą Tilia SKA z Grupy Ghelamco przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości w Warszawie przy ul. Poleczki, a wartość transakcji zawrze się w przedziale 25,9 mln zł a 32 mln zł. W jednym z biurowców, który zostanie tam zbudowany będzie siedziba Netii, do której spółka planuje się przeprowadzić w połowie 2015 roku - poinformowała Netia na stronie internetowej.

Oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ wzrosła w marcu 2012 roku do 15,5 proc. z 15,4 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronie internetowej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement

Atlantis wezwał do sprzedaży 5.151 akcji Resbudu, stanowiących 0,61 proc. głosów na walnym zgromadzeniu, po 20 zł za akcję. W wyniku wezwania Atlantis wraz z podmiotami zależnymi chce osiągnąć 554.400 akcji, które uprawniają do wykonywania 66 proc. głosów na WZ Resbudu - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w marcu 2012 roku wyniosły ok. 242 mln zł, czyli były o ok. 42 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie. Szacunkowa wartość marży brutto na sprzedaży przekroczyła 61 proc. i była zbliżona do marży zrealizowanej w marcu roku poprzedniego.

Rank Progress kupił 8-hektarową działkę w Olsztynie za 16,5 mln zł netto. Powstanie na niej regionalne centrum handlowe o powierzchni 30 tys. m kw. Prace budowlane ruszą prawdopodobnie jeszcze w tym roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta Mostostalu Warszawa za 729,95 mln zł brutto została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na spalarnię w Krakowie. Na drugim miejscu uplasowała się oferta konsorcjum PBG, na trzecim oferta konsorcjum Budimeksu, a na czwartym Posco - podał zamawiający.

Sygnity podpisało z NBP aneks nr. 1 do umowy z września 2009 r. na świadczenie usług serwisowych dla podsystemów Zintegrowanego Systemu Księgowego. Całkowita wartość wynagrodzenia aneksu nr. 1 nie przekroczy 35,74 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Zarząd notowanej na rynku NewConnect spółki PGS Software rekomenduje wypłatę 11 groszy dywidendy na akcję z zysku netto za 2011 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Qumak-Sekom podpisał umowę z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego w Kielcach na kompleksowe zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie systemu teleinformatycznego. Wartość kontraktu to 26,48 mln zł brutto - poinformowała spółka w komunikacie.

Mondi International podwyższył cenę w wezwaniu na 34 proc. akcji Mondi Świecie do 72 zł z 69 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu UniCredit CAIB.

Akcjonariusze Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka uchwalili skup do 1.570.620 akcji własnych w celu umorzenia za kwotę do 53,5 mln zł - poinformowała Śnieżka w poniedziałkowym komunikacie.

Skonsolidowane przychody NG2 ze sprzedaży w marcu 2012 roku wyniosły 129,4 mln zł, czyli były o 29,1 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Słoweńska firma farmaceutyczna Krka złożyła do GPW wniosek o wprowadzenie jej akcji do obrotu na warszawskim parkiecie - podała Krka w komunikacie.

Grupa Motoricus prognozuje w 2012 roku 0,48 mln zł zysku netto i 66 mln zł przychodów - podała spółka w komunikacie prasowym.

Internet Union, wrocławska spółka inwestycyjna, zadebiutuje na NewConnect 3 kwietnia - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

W końcu tego roku katowicki Węglokoks będzie gotowy do wejścia na warszawską giełdę, nie jest jednak pewne, czy uda się przeprowadzić debiut jeszcze przed końcem roku - ocenił wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Polski sektor bankowy odnotował po dwóch pierwszych miesiącach tego roku zysk netto na poziomie 2,77 mld zł, tj. o 37 proc. większy niż po lutym 2011 r. - wynika z danych udostępnionych przez Narodowy Bank Polski.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1017 a kurs złotego do euro na 4,1428 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3319 USD i 109,95 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

PRYWATYZACJA

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o odstąpieniu od prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Dodano, że MSP planuje aktualizację wyceny spółki i powrót do jej prywatyzacji jeszcze w tym roku. - podało MSP w komunikacie.

BUDOWNICTWO

W II połowie 2011 roku ogłoszono w Polsce 4.990 przetargów wielkogabarytowych o wartości 14,6 mld zł - podała spółka Pressinfo w komunikacie.

Sprzedaż mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu w I kwartale była porównywalna z IV kwartałem 2011 roku - napisano w raporcie firmy REAS.

OPINIA

Oznaki hamowania gospodarki w lutym wraz ze spadkową tendencją inflacyjną (mimo wysokiego odczytu w lutym) i "miękka" kondycja rynku pracy przesądzą o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych bez zmian w środę - oceniają analitycy.

W 2012 r. polska gospodarka wzrośnie o ok. 1,5-2,0 proc - ocenił w rozmowie z PAP Ed Kashmarek, ekonomista amerykańskiego banku Wells Fargo. Jego zdaniem w tym roku niewykluczona jest nieznaczna obniżka stóp procentowych, a złoty w drugiej połowie roku może się osłabiać.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną w reakcji na oznaki poprawy w gospodarce Chin - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 56 centów, do 103,58 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 9.00 123,23-123,25 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, a zakończony I kwartał tego roku jest najlepszy od końca 2010 r. - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.524,00 USD za tonę, po wzroście o 1,0 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8465,50 USD/t.(PAP)

pif/ ana/

d21ikxj

Podziel się opinią

Share
d21ikxj
d21ikxj