Trwa ładowanie...
d2jsqey
wydarzenia

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 2 stycznia, 17.00

...

Share
d2jsqey

02.01. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Niezależny bank centralny wspiera politykę gospodarczą rządu, ale nie może go zastępować szczególnie w kwestiach związanych z zarządzaniem długiem publicznym - podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie.

d2jsqey

Nawet przy zerowym wzroście w Europie Zachodniej, Polska może rozwijać się w tempie 3-4 proc. - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Deficyt budżetowy Hiszpanii za 2011 rok prawdopodobnie przekroczy 8 proc. PKB - podał w poniedziałek minister finansów Luis de Guindos. W piątek rząd zapowiedział podniesienie podatków i cięcia, aby zapobiec wzrostowi oprocentowania hiszpańskich obligacji.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotka się 9 stycznia w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby omówić przygotowania do kolejnego szczytu Unii Europejskiej 30 stycznia w Brukseli - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.

d2jsqey

BUDŻET

MSP proponuje weryfikację metodologii naliczania podatku od wydobycia niektórych kopalin, oprócz ceny metali powinno się uwzględnić m.in. koszty wydobycia oraz efektywność produkcji związaną ze złożami - uważa minister skarbu Mikołaj Budzanowski. W ocenie MSP podatek powinien być uznany jako kosztu w rozumieniu podatku dochodowego oraz mieć prostą i przewidywalną strukturę.

Rządowe Centrum Legislacji ma wątpliwości co do terminu wejścia w życie nowego podatku od wydobycia niektórych kopalin, który w projekcie ustawy został określony na 1 marca 2012 roku. W opinii RCL niezbędne jest takie wyznaczenie terminu wejścia w życie projektu, aby zapewnić odpowiednie vacatio legis pozwalające na przygotowanie się przyszłych podatników.

Ministerstwo Finansów, po zapoznaniu się w ramach konsultacji z uwagami, chce aby stały Komitet Rady Ministrów zajął się 5 stycznia br. projektem ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin, w którym nadal zakłada, że podatek przyniesie w 2012 roku budżetowi około 1,8 mld zł, a w kolejnych latach po ok. 2,2 mld zł.

d2jsqey

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 121,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 86,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Łączny koszt dla budżetu kwotowej waloryzacji rent i emerytur, którą rząd zaplanował na 2012 rok, wyniesie 7,2 mld zł wobec wcześniej szacowanych 6,7 mld zł - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Liczba emerytów i rencistów na koniec listopada 2011 r. wzrosła do 7.367,6 tys. osób z 7.349,7 tys. osób w październiku - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na koniec listopada liczba emerytów kapitałowych wyniosła 1,3 tys. osób, wobec 1,2 tys. miesiąc wcześniej - podał ZUS w komunikacie.

d2jsqey

DŁUG

Ministerstwo Finansów na zaplanowanej na środę 4 stycznia aukcji zamiany sprzeda obligacje WZ0115, WZ0121 i DS1021, a w zamian odkupi OK0112, PS0412 i OK0712 - podał resort w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Grudniowe dane HSBC PMI opracowane przez Markit zasygnalizowały dalsze pogorszenie warunków w polskim sektorze przemysłowym - podał HSBC. Najnowszy odczyt wskaźnika PMI wyniósł 48,8 pkt i był najniższym od października 2009 roku. Średnia za ostatni kwartał (50,0) jest najniższa od III kwartału 2009 roku (47,6).

d2jsqey

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2011 roku 48,9 pkt wobec 47,3 pkt na koniec listopada - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2011 roku 48,4 pkt wobec 47,9 pkt na koniec listopada - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 2011 roku 46,9 pkt wobec 46,4 pkt na koniec listopada - podano końcowe wyliczenia.

GIEŁDA

d2jsqey

Indyjskie władze chcą zezwolić zagranicznym inwestorom indywidualnym na handlowanie akcjami na indyjskim rynku akcji - informuje BBC.

SPÓŁKI

Wprowadzenie podatku od wydobycia miedzi i srebra wiąże się z istotnym ryzykiem generowania przez KGHM ujemnych wyników finansowych, gdyby doszło do obniżenia cen metali na światowych rynkach - poinfomował zarząd KGHM.

Grupa Kapitałowa Mennicy Polskiej zakłada, że jej przychody na koniec 2011 roku znacznie przekroczą kwotę 1 mld zł, sprzedaż złota na koniec roku wzrośnie o ponad 100 proc. rdr i powinna wynieść około 2 ton. Spółka planuje akwizycje oraz dalszy rozwój działalności w segmencie płatności elektronicznych oraz zagospodarowanie nieruchomości. Zarząd spółki ze względu na znaczny poziom inwestycji nie będzie rekomendować wypłaty dywidendy za 2011 rok.

Nie spełnił się warunek umowy, w wyniku której spółka JW Construction miała kupić nieruchomość przy ulicy Kasprzaka w Warszawie za blisko 174 mln zł - poinformowała firma w komunikacie. Warunkiem tym było uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego ten teren.

Zelmer, producent drobnego sprzętu AGD, zamierza w tym roku odświeżyć portfolio swoich produktów, na co przeznaczy "rekordowe" nakłady inwestycyjne - poinformował PAP Janusz Płocica, prezes spółki.

Zelmer, producent drobnego sprzętu AGD, nie wypracuje w roku 2011 ponad 10-proc. wzrostu przychodów oraz 10-proc. marży EBITDA, jednak zamierza rok do roku zrealizować te założenia w 2012 r.

Zelmer, spodziewa się, że rok 2012 przyniesie wzrosty rynku drobnego AGD w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, czyli w regionie, w którym spółka prowadzi działalność, jednak będą one o kilka procent mniejsze niż w roku 2011 - poinformował PAP Janusz Płocica, prezes spółki.

Ronson Development ruszy 7 stycznia ze sprzedażą lokali w ramach II etapu Sakury. Warszawski projekt Sakura II to jeden 10-piętrowy budynek ze 136 lokalami o powierzchniach od 32 do 106 m kw. - podał Ronson w komunikacie.

Skonsolidowane przychody NG2 ze sprzedaży w grudniu 2011 roku wyniosły 91,6 mln zł, czyli były o 15,5 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Zakłady Automatyki Polna zakończyły program skupu akcji własnych, w ramach którego nabyły 224.949 akcji własnych, stanowiących 8,702 proc. udziału w kapitale zakładowym i tyle samo w ogólnej liczbie głosów na WZA - poinformowała spółka w komunikacie.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożyła na Polską Telefonię Cyfrową karę w wysokości 21,3 mln zł za nierzetelne informowanie o warunkach loterii - poinformował UOKiK w poniedziałkowym komunikacie.

Budostal-5 złożył do Sądu Rejonowego w Krakowie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki obejmującej możliwość zawarcia układu - poinformowała spółka w komunikacie.

W 2011 roku sądy ogłosiły upadłość 723 polskich firm, co oznacza wzrost o 10,4 proc. w stosunku do roku 2010. 723 bankructwa to o 76 proc. więcej niż w przedkryzysowym roku 2008 (411 upadłości) - podała firma Coface w raporcie.

WALUTY

Pierwszy dzień Nowego Roku upłynął spokojnie, jeśli chodzi o notowania złotego. Polska waluta poruszała się w wąskim przedziale. Podobnie było na rynku długu, na którym panowały niskie obroty, a lekkie umocnienie polskich obligacji, bez udziału inwestorów z zagranicy, miało jedynie techniczny charakter. Większe obroty spodziewane są w kolejnych dniach tygodnia, a dla inwestorów kluczowe może okazać się spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym 9 stycznia w Berlinie, mające na celu przygotowanie się na zbliżający szczyt UE 30 stycznia. Do tego czasu złoty powinien poruszać się w przedziale 4,45-4,50 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,4454 a kurs złotego do euro na 4,4640 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2935 USD i 99,520 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

Inflacja CPI obniży się w IV kwartale 2012 roku do 2,6 proc. z 4,6 proc. w IV kwartale 2011 roku - oceniają ekonomiści z Kredyt Banku. Ich zdaniem do pierwszej obniżki stóp procentowych NBP o 25 pb dojdzie w lipcu, zaś kolejna, także o 25 pb, będzie miała miejsce we wrześniu.

Wzrost PKB w Polsce w 2012 roku wyniesie 2,7 proc., zaś w 2013 roku polska gospodarka wzrośnie o 2,2 proc. - uważają ekonomiści z Polskiego Banku Przedsiębiorczości. W ich opinii inflacja w 2012 roku wyniesie 3,1 proc. oraz 2,8 proc. w 2013, zaś RPP obniży w tym roku stopy procentowe o 50 pb

Strefa euro zacznie się rozpadać w 2012 r. Ryzyko, że w ciągu najbliższych 10 lat upadnie, wynosi 99 proc. - oceniają ekonomiści centrum badań gospodarczych CEBR.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 w piątek 107,80-107,82 USD za baryłkę. W poniedziałek rynek w W.Brytanii jest zamknięty.

(PAP)

pif/ asa/

d2jsqey

Podziel się opinią

Share
d2jsqey
d2jsqey