Trwa ładowanie...
d49po0d

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 25 października, 17.00

...

d49po0d
d49po0d

25.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych we wrześniu spadła o 1.866,0 mln zł w porównaniu z sierpniem - podał NBP.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d49po0d

Zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły w sierpniu 2010 r. dwa razy mocniej niż się spodziewano - zamówienia wzrosły o 5,3 proc. mdm, po spadku w lipcu o 1,8 proc. - poinformował w poniedziałek w komunikacie urząd statystyczny Eurostat.

Bank centralny na Węgrzech pozostawił w poniedziałek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Magyar Nemzeti Bank (MNB) utrzymał swoją dwutygodniową stopę depozytową na rekordowo niskim poziomie 5,25 proc.- poinformował bank po zakończeniu posiedzenia w poniedziałek.

We wrześniu spadła aktywność w amerykańskiej gospodarce. Indeks NAI (National Activity Index) z Chicago Fed, który uwzględnia 85 wskaźników ekonomicznych, spadł we wrześniu do minus 0,58 pkt z minus 0,49 pkt w sierpniu po korekcie.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA we wrześniu wzrosła do 4,53 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d49po0d

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 52-tygodniowe za 276,20 mln zł przy popycie 861,20 mln zł i średniej rentowności 4,056 proc. - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

WSKAŹNIKI

Październikowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że w porównaniu do września liczba osób oczekujących wzrostu inflacji zmniejszyła się - podał Ipsos w komunikacie.

Wskaźnik rozwoju sektora MSP wzrósł kolejny raz z rzędu we wszystkich grupach firm - wynika z półrocznego badania ministerstwa gospodarki. W I półroczu 2010 roku w stosunku do II półrocza 2009 roku wskaźnik wzrósł z minus 0,43 do minus 0,22 pkt.

d49po0d

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wzrósł w październiku do 2,6 pkt. - poinformował w poniedziałek oddział Fed w Dallas.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,27 proc. i wyniósł 9.401,16 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index wzrósł na zamknięciu o 2,6 proc. i wyniósł 3.051,42 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,46 proc. i wyniósł 2653,94 pkt.

Węgierski indeks BUX na zamknięciu wzrósł o 0,81 proc. do 23.418,03 pkt.

d49po0d

SPÓŁKI

ABC Data spodziewa się, że przed końcem roku sfinalizuje akwizycję spółki w regionie. Dystrybutor IT zdecydowanie podtrzymuje prognozy na 2010 r. Do 5 listopada ABC Data złoży wniosek o konwersję posiadanych warrantów subskrypcyjnych Optimusa na akcje s. C2, gdyż spodziewa się zrealizować zysk na tych akcjach - poinformował PAP Marek Sadowski, prezes ABC Data.

W ostatnich dniach października resort skarbu planuje wysłać zaproszenia do inwestorów zainteresowanych prywatyzacją Grupy Lotos - powiedział dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad.

d49po0d

W ofercie GPW pula akcji dla inwestorów indywidualnych wyniesie 30 proc. Nie przewiduje się jej dalszego zwiększenia - powiedział w poniedziałek minister skarbu Aleksander Grad.

Asseco Poland wygrało przetarg dla Centrali NFZ na dostawę systemu do archiwizacji danych historycznych w środowisku oddziałowych serwerów bazodanowych. Wartość oferty złożonej przez spółkę to 2,13 mln zł netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

MLP Group, deweloper powierzchni magazynowo-przemysłowych, planuje pozyskać netto w ofercie 3.773.595 akcji serii C 95,6 mln zł. Środki uzyskane od inwestorów spółka planuje przeznaczyć na rozbudowę istniejących parków i powiększenie banku ziemi. Zapisy na akcje będą prowadzone w dniach 26 października - 5 listopada - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

d49po0d

MLP Group, deweloper powierzchni magazynowo-przemysłowych, odkłada ofertę akcji, liczy na wzrost giełdowych wycen i powrót do giełdowych planów - poinformował członek zarządu spółki Radosław T. Krochta.

Zarząd Zakładów Azotowych Puławy proponuje wypłatę 19,1 mln zł dywidendy z zysku za rok obrotowy 2009/10, czyli 1 zł na akcję - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Kurs akcji spółki Air Market, działającej w segmencie internetowych usług platform lotniczych, nie zmienił się na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect. Akcje kosztowały 2,9 zł.

Po trzech kwartałach sprzedaż mieszkań Ganta jest powyżej prognozowanej, deweloper jest spokojny o realizację prognoz sprzedaży na poziomie 994 mieszkań w 2010 roku. Spółka rozpoczyna budowę kolejnych projektów, rozważa emisję obligacji zabezpieczonych - poinformował PAP Andrzej Szornak, wiceprezes Ganta.

Robyg przydzielił wszystkie oferowane 39 mln akcji serii F. Stopa redukcji w transzy inwestorów indywidualnych wyniosła 82,1 proc. - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

EBITDA Multikina z działalności kinowej w pierwszym półroczu 2010 wzrosła o 17,2 proc. do 32 mln zł, marża EBITDA zwiększyła się do 23,5 proc. z 20,5 proc. - podał operator multipleksów w komunikacie prasowym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił w poniedziałek kurs złotego do dolara na 2,8119 wobec 2,8616 w piątek, a kurs złotego do euro na 3,9464 wobec 3,9734 w piątek - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4031 USD i 113,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty w poniedziałek umocnił się ze względu na poprawę nastrojów na rynkach światowych. Mocniejszy kurs euro-dolara przyczyni się jednak wkrótce do jego osłabienia - wynika z informacji podanych przez dilerów walutowych. Rentowności nie uległy istotnym zmianom. Rynek długu czeka na decyzję Rady Polityki Pieniężnej.

OPINIA

Zdaniem analityków warszawski parkiet wkrótce może wejść w fazę spadkową, ponieważ rynek jest już wykupiony. Ich zdaniem konsolidacja rynku w najbliższym czasie powinna się zakończyć.

Rynek jest podzielony, jeśli chodzi o termin ewentualnego zacieśnienia polityki pieniężnej w Polsce w tym roku - wynika z najnowszej ankiety PAP. Do podwyżki stóp proc. NBP o 25 pb może dojść, w opinii rynku, w październiku lub w listopadzie.

Banki, jeżeli wyciągnęły lekcję z kryzysu, powinny wycofać się ze sprzedaży kredytów walutowych - powiedział Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP.

Część składki, która jest przez OFE inwestowana w polski dług, powinna pozostać w budżecie państwa, resztę OFE inwestowałoby w akcje - powiedziała Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Gospodarki krajów BRIC mają się dobrze, globalne rynki wschodzące - jeszcze lepiej - ocenia Maarten - Jan Bakkum, starszy strateg ds rynków wschodzących w ING Investment Management.

PROGNOZA

Inflacja średnioroczna w 2011 roku wzrośnie do 2,7 proc. z 2,4 proc. w 2010 r. - wynika z październikowego raportu MFW.

Średnioroczne ceny mleka w zbycie w 2010 roku mogą być o 2,5-3,5 proc. wyższe niż w roku poprzednim, zaś produkcja mleka w 2010 r. zmniejszy się rdr o 0,7 proc. - wynika z prognozy IERiGŻ.

PROGRAMY UE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 52,3 mld zł, a w części dofinansowania UE 38,0 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

Unia Europejska dofinansuje inwestycję Gaz-Systemu służącą poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chodzi o system gazociągów na Dolnym Śląsku i połączenie gazowe na granicy polsko-niemieckiej. Unia przeznaczy na to 14,4 mln euro.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji drożeje z powodu osłabienia się kursu dolara i obaw przed zbliżającym się do Zatoki Meksykańskiej huraganem Richard - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 85 centów do 82,54 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 84,09-84,11 USD za baryłkę.

Ceny miedzi w Londynie rosną podczas tej sesji i ponownie mogą testować 27-miesięczne maksima - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na giełdzie metali w Londynie teraz jest wyceniana na 8.460,00 USD za tonę, po wzroście o 1,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8501,50 USD/t.

Na rynku krajowym, od 11 do 17 października, ceny pszenicy konsumpcyjnej spadły, drożał zaś jęczmień oraz kukurydza - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego. Spadały także ceny mięsa wieprzowego i drobiu, wzrosły ceny żywca wołowego oraz OMP. (PAP)

zdz/ asa/

d49po0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49po0d