Trwa ładowanie...
d3pwiry
d3pwiry

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 31 maja, 17.00

...
Share
d3pwiry

31.05. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w I kwartale 2010 roku o 3,0 proc., wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

d3pwiry

Szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że PKB w 2010 wzrośnie o około 3 proc. lub nieco powyżej.

Ministerstwo finansów po danych PKB o I kwartale podtrzymuje, że wzrost w tym roku wyniesie 3 proc - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

Dane o PKB za I kwartał pozwalają na podtrzymanie całorocznej prognozy wzrostu wynoszącej obecnie ok. 3 proc., w kolejnych kwartałach również należy spodziewać się dynamik rocznych na poziomie ok. 3 proc. - oceniła w rozmowie z PAP Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Średnie oprocentowanie ogółem kredytów w CHF na cele mieszkaniowe wyniosło w kwietniu 3,8 proc. wobec 4,1 proc. w marcu 2010 roku i 3,3 proc. w kwietniu 2009 roku - podał NBP.

d3pwiry

Obecnie trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy polityka pieniężna powinna ulec zaostrzeniu, czy złagodzeniu - uważa Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej. Jego zdaniem z jednej strony istnieje zagrożenie związane ze wzrostem cen regulowanych oraz wzrostem cen żywności. Za łagodniejszą polityką pieniężną mógłby przemawiać spadek inwestycji oraz spadek dynamiki akcji kredytowej. Sytuację komplikują dodatkowo wahania kursu złotego, które z kolei przemawiają za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie.

Jest możliwe, że ze względu na ostrą zimę oraz powódź wielkość produkcji budowlanej w 2010 roku będzie niższa niż w 2009 roku - powiedział PAP Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury. Jego zdaniem, liczba mieszkań oddanych do użytku w bieżącym roku osiągnie 160 tys.

Słabe wyniki budownictwa w I półroczu przyhamują wzrost wartości produkcji sektora budowlanego w 2010 r. do 3-4 proc. rdr - powiedziała PAP Zofia Bolkowska, ekspert rynku budowlanego. Zdaniem Bolkowskiej, w 2010 roku liczba mieszkań oddanych do użytku będzie nieznacznie niższa niż w 2009 roku.

Zdaniem prezesa firmy doradczej REAS Kazimierza Kirejczyka przez najbliższe 3 lata liczba mieszkań oddawanych do użytku będzie spadać - w tym roku oddanych zostanie do użytku wyraźnie poniżej 150 tys. mieszkań, a w 2013 r. ich liczba spadnie do 120 tys. Jego zdaniem, liczba mieszkań rozpoczynanych w 2010 roku wzrośnie o 15-20 proc. rdr, a ceny mieszkań w najbliższych kilkunastu miesiącach będą stabilne.

d3pwiry

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Produkcja przemysłowa Japonii wzrosła w kwietniu 2010 r. o 1,3 proc. mdm, po wzroście w marcu o 1,2 proc. - poinformowało we wstępnych wyliczeniach japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w poniedziałkowym komunikacie.

Inflacja w strefie euro wyniosła w maju 2010 r., w ujęciu rdr, 1,6 proc. - podał w poniedziałek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie we wstępnych wyliczeniach.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł niespodziewanie w maju do 98,4 pkt ze 100,6 pkt w poprzednim miesiącu po korekcie - podała w poniedziałek Komisja Europejska.

d3pwiry

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w maju 2010 r wzrósł o 2,8 pkt., po spadku o 1,5 pkt. w kwietniu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

BANKI CENTRALNE

Pełniący obowiązki prezydenta Bonisław Komorowski zgłosił oficjalnie wniosek o powołanie Marka Belki na prezesa NBP - wynika z druku sejmowego.

d3pwiry

Marek Belka to dobry fachowiec, jednak przed decyzją o poparciu jego kandydatury w SLD muszą odbyć się konsultacje - powiedział w poniedziałek Grzegorz Napieralski, przewodniczący SLD i kandydat tej partii na prezydenta.

Możliwe są szerokie rozmowy na temat kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego - powiedział w poniedziałek w Katowicach wicepremier Waldemar Pawlak, lider koalicyjnego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

BUDŻET

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 31,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 23,1 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

d3pwiry

W tym tygodniu Ministerstwo Finansów przekaże do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekt ustawy, wprowadzający regułę wydatkową zaproponowaną w "Planie rozwoju i konsolidacji finansów publicznych" - poinformował w poniedziałek minister finansów Jacek Rostowski.

DŁUG

Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu bony 52-tygodniowe za 794 mln zł przy popycie 1.518 mln zł - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

MF zaoferuje w środę, 2 czerwca obligacje OK1012 za 3,0-4,5 mld zł - podał resort w poniedziałek w komunikacie.

MF zaoferuje na przetargach w czerwcu obligacje za 4,0-7,5 mld zł oraz bony skarbowe za łączną kwotę 3,3-5,6 mld zł oraz dodatkowo BGK zaoferuje dług za 1,0-2,5 mld zł - podał resort w komunikacie.

Po maju Ministerstwo Finansów sfinansowało 51 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych. Kwiecień i maj przyniósł także znaczny napływ inwestorów zagranicznych na lokalny rynek SPW - poinformował PAP Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego MF. Rezerwa złotowa i walutowa na rachunku resortu na koniec maja wynosi ok. 23 mld zł, dodał.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły na koniec ubiegłego tygodnia 138,61 punktów bazowych.

Inwestorzy zagraniczni na koniec kwietnia 2010 roku zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 98.673,63 mln zł wobec 93.487,93 mln zł na koniec marca - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Pakiet środków oszczędnościowych wprowadzany przez rząd w Hiszpanii jest mocny i idzie w dobrym kierunku - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w hiszpańskim dzienniku ABC.

Przed Europą oraz Europejskim Bankiem Centralnym leży wiele wyzwań. Rządy muszą szybko przeprowadzić konieczne działania w celu naprawy stanu finansów publicznych - powiedział w poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,28 proc. i wyniósł 2433,81 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,06 proc. i wyniósł 9.768,70 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 2,4 proc. i wyniósł 2.592,15 pkt.

SPÓŁKI

Marek Piechocki, prezes i akcjonariusz LPP, zaproponował, by akcjonariusze spółki na WZA zdecydowali o przeznaczeniu z zysku osiągniętego w 2009 roku na dywidendę dla akcjonariuszy 86,4 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Hydrotor planuje, że z zysku osiągniętego w 2009 dywidenda na akcję wyniesie 1 zł lub 2 zł przy opóźnieniu realizacji inwestycji - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Kurs akcji ProxyAd, spółki, która buduje ogólnopolską sieć nadajników wysyłających reklamę na telefony komórkowe z wykorzystaniem technologii bezprzewodowych, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 55 proc. do 0,93 zł.

UNIT4 N.V. wezwał do sprzedaży 11.826.831 akcji Tety, stanowiących 100 proc. głosów na WZA, po 11,75 zł za akcję - poinformował w poniedziałek pośredniczący w wezwaniu ING Securities.

Unit4 ogłosił wezwanie na akcje Tety, trzymając się strategii koncentracji na "atrakcyjnych okazjach". W ocenie Unit4 Teta powinna utrzymać pozycje lidera na polskim rynku oprogramowania ERP i HR, ale musi zaangażować się w konsolidację rynku i zainwestować w rozwój produktów - uważa prezes i dyrektor wykonawczy Unit4 Chris Ouwinga.

Wezwanie ogłoszone na akcje Tety przez Unit4 N.V. ma szansę zakończyć się powodzeniem z uwagi na stosunkowo nisko ustawiony próg jego dojścia do skutku. Poziom ceny w wezwaniu jest interesujący i odpowiada wartości rynkowej spółki - uważa prezes Tety Jerzy Krawczyk. Teta od kilku miesięcy prowadziła rozmowy z wzywającym w zakresie potencjalnej współpracy biznesowej.

TIM wezwał do sprzedaży 2.310.100 akcji własnych, stanowiących 10 proc. kapitału, po 11,10 zł za sztukę. Akcje będą nabywane w celu umorzenia - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM PKO BP.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez Eurocash spółki LuxCo2, z grupy CEDC. UOKiK zgodził się także na przejęcie przez Kopex spółki Ryfama - poinformował UOKiK w komunikacie.

Według Pawła Olechnowicza, prezesa Grupy Lotos, zaktualizowana strategia spółki ma zostać zatwierdzona przez radę nadzorczą po czerwcu tego roku. Wcześniej spółka zapowiadała jej przedstawienie w połowie czerwca.

Cena emisyjna akcji Tauronu zostanie opublikowana prawdopodobnie w środę, 2 czerwca - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

ING TFI zwiększyło zaangażowanie w akcje Wieltonu i ma obecnie 5,2 proc. kapitału i głosów na WZA spółki - podał Wielton w poniedziałkowym komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podejmie we wtorek 1 czerwca decyzję, czy weźmie udział w prywatyzacji Energi - poinformował dziennikarzy prezes PGNiG Michał Szubski.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza niebawem złożyć kolejny wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki, aby nowa taryfa weszła w życie od września - poinformował dziennikarzy Michał Szubski, prezes PGNiG podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Według prezesa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michała Szubskiego, jest szansa na zakończenie w czerwcu rozmów z Policami w sprawie zadłużenia za dostarczony chemicznej spółce gaz.

Polski Holding Farmaceutyczny (PHF) planuje rozesłać zaproszenia do inwestorów na kupno akcji Polfy Tarchomin na przełomie czerwca i lipca, a wyłonienia inwestora można się spodziewać w pierwszym kwartale 2011 roku - poinformował PAP prezes PHF Artur Woźniak. Decyzja ws. Polfy Warszawa może zapaść w drugiej połowie czerwca.

Enea zamierza złożyć ofertę wiążącą w prywatyzacji KWB Adamów, KWB Konin oraz Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - poinformował dziennikarzy prezes Enei Maciej Owczarek.

Echo Investment planuje w 2010 roku rozpocząć budowę projektów biurowych w Poznaniu i Łodzi oraz projektu handlowego w Szczecinie. Spółka potwierdza też wcześniejsze plany uruchomienia w tym roku 12 projektów mieszkaniowych - poinformował w wywiadzie dla PAP Piotr Gromniak, prezes Echa Investment.

Echo Investment planuje sprzedaż dwóch projektów biurowych i dwóch centrów handlowych - poinformował w wywiadzie dla PAP Piotr Gromniak, prezes Echa Investment.

BANKI

BNP Paribas SA i Societe Generale SA są zainteresowane nabyciem pakietu 70 proc. Banku Zachodniego WBK SA od AIB - pisze "La Tribune" powołując się na anonimowe źródła zbliżone do transakcji.

BNP Paribas Fortis, który wprowadza do oferty dwuwalutowy kredyt hipoteczny, planuje, że w 2010 roku sprzedaż kredytów hipotecznych wyniesie 400 mln zł - poinformował Jacek Obłękowski, wiceprezes BNP Paribas Fortis.

WALUTY

Ekonomiści spodziewają się, że złoty w bieżącym tygodniu będzie notowany w przedziale 4,06-4,12 za euro, a wyznacznikiem jego wartości pozostanie sentyment globalny. Dane o PKB za I kwartał były dla złotego neutralne. Spokój panuje także na rynku FI, ale w perspektywie całego tygodnia nie można wykluczyć wzrostu cen papierów dłużnych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3132, a kurs złotego do euro na 4,0770 - poinformował NBP.

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek, że zadaniem wszystkich instytucji państwa, w tym przyszłego prezydenta i obecnego parlamentu, jest wspomagać rząd w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

Obecny kurs euro jest bliski kursowi równowagi. Stworzenie europejskiej agencji ratingowej byłoby korzystne dla krajów strefy euro - uważa Jozef Makuch, przewodniczący słowackiego banku centralnego oraz członek zarządu EBC.

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Liczba emerytów i rencistów na koniec kwietnia spadła do 7.512,0 tys. osób z 7.515,2 tys. osób w marcu - podał ZUS w komunikacie.

ROLNICTWO

Słaby złoty oraz obawy o tegoroczne zbiory windują ceny zbóż - wynika z danych ministerstwa rolnictwa.

Powierzchnia zasiewów zbóż jest mniejsza od ubiegłorocznych o 2 proc. - podał GUS zastrzegając, że są to dane sprzed powodzi.

POLITYKA

Prezydent Niemiec Horst Koehler oświadczył w poniedziałek, że ustępuje w trybie natychmiastowym ze stanowiska. Jako powód rezygnacji podał kontrowersje wokół swej niedawnej wypowiedzi na temat interwencji wojskowej w Afganistanie.

OPINIA

Wzrost polskiego PKB w tym roku może wynieść 3,5 proc., jednak dane o PKB za I kw. 2010 r. wskazują na ryzyka w dół dla tej prognozy - powiedział w wywiadzie dla PAP Anders Svendsen, ekonomista banku Nordea, zajmujący się krajami regionu. Jego zdaniem kierując się danymi z rynku pracy RPP może rozpocząć podwyżki stóp w sierpniu, a Polska może przyjąć euro w 2014 r., wchodząc do ERM2 na przełomie 2011/12 r., z kursem centralnym ok. 3,50 za euro.

Sytuacja w Grecji może stanowić zagrożenie dla globalnej gospodarki, gdyby nastąpiło pogorszenie kłopotów fiskalnych tego kraju - ocenił w poniedziałek szef banku centralnego Japonii Masaaki Shirakawa.

Finanse publiczne krajów rozwiniętych są w najgorszym stanie od ponad 100 lat - ocenia Willem Buiter, główny ekonomista Citigroup.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na lipiec 2010 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 74,59-74,61 USD za baryłkę.(PAP)

mln/ ana/

d3pwiry

Podziel się opinią

Share
d3pwiry
d3pwiry