Trwa ładowanie...
d3o1hcx

Przegląd wiadomości gospodarczych, poniedziałek 5 grudnia, 20.00

...

Share
d3o1hcx

05.12. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Obecnie dla Rady Polityki Pieniężnej najważniejszą kwestią jest inflacja, a o sferze realnej w polityce pieniężnej można będzie myśleć dopiero wtedy, gdy CPI obniży się w okolice górnego pasma odchyleń do celu NBP, czyli 3,5 proc. - uważa członek RPP Andrzej Kaźmierczak.

Analitycy ministerstwa gospodarki podwyższyli prognozę wzrostu w 2011 roku do 4,2 proc. z 4 proc. prognozowanych wcześniej - wynika z comiesięcznego raportu.

d3o1hcx

W dniach od 21 do 27 listopada drożały kukurydza, pszenica, jęczmień, żywce wieprzowy i wołowy oraz odtłuszczone mleko w proszku - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego. W tym czasie taniały żyto, drób oraz pełne mleko w proszku.

W listopadzie 2011 roku, w ramach programu "Rodzina na swoim", udzielono kredytów o wartości 488.545,3 tys. zł wobec 726.034,9 tys. zł w październiku - poinformował w komunikacie Bank Gospodarstwa Krajowego.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku 2011 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,4 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,6 proc., po korekcie - poinformował w poniedziałek Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

d3o1hcx

BUDŻET

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2012 r. - wynika z planu posiedzeń rządu. KPRM poinformowała PAP, że w projekcie skierowanym do kancelarii przez resort finansów założono 2,5 wzrost PKB w 2012 r. i 35 mld zł deficytu.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne, wynikająca ze złożonych wniosków o płatność, wyniosła 113,4 mld zł, a w części dofinansowania UE 81,5 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Liczba emerytów i rencistów na koniec października 2011 r. spadła do 7.349,7 tys. osób z 7.395,9 tys. osób we wrześniu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

d3o1hcx

Na koniec października liczba emerytów kapitałowych wyniosła 1,2 tys. osób, tyle samo co miesiąc wcześniej - podał ZUS w komunikacie.

W listopadzie 2011 r. zarejestrowano w Polsce 24.919 nowych aut osobowych, o 20,13 proc. mniej niż przed rokiem i o 11,13 proc. więcej w porównaniu do października br. - podał instytut Samar na podstawie wstępnych danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W całym 2012 roku liczba zarejestrowanych nowych aut osobowych w Polsce może wynieść około 250 tys. sztuk - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

DŁUG

d3o1hcx

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wspólnie postulują wprowadzenie "nowego traktatu" dla Unii Europejskiej, który zawierałby nowe limity długu dla państw członkowskich UE, ponieważ nie można wprowadzić ich przy zachowaniu bieżącego traktatu - powiedziała Merkel w poniedziałek w Paryżu na wspólnym briefingu prasowym z francuskim prezydentem.

Na 30 miliardów euro oszacował rząd Włoch łączną wartość pakietu antykryzysowego, który przyjął w niedzielę. Premier Mario Monti oświadczył, że program oszczędnościowy ma "uratować i rozwinąć" kraj, pogrążony - jak przyznał - w "bardzo ciężkim kryzysie".

Premier Włoch Mario Monti powiedział w poniedziałek, że bez przedstawionego przez jego rząd programu oszczędnościowego, kraj podzieliłby los Grecji. Podczas spotkania z prasą zagraniczną w Rzymie szef rządu mówił o potrzebie przywrócenia wiarygodności Włoch.

Jest mało prawdopodobne, aby Polska mogła mieć problemy ze sfinansowaniem swoich potrzeb pożyczkowych na rynku - ocenił Mark Allen, szef biura Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Środkową i Państwa Bałtyckie. W jego ocenie stopy procentowe znajdują się obecnie na zrównoważonym poziomie i - o ile wzrost gospodarczy znacznie nie przyspieszy, a presja na osłabienie złotego nie będzie znacząca - nie powinny wzrastać.

d3o1hcx

Wartość środków przekazywanych z budżetu z tytułu wykupu SPW oraz transferów do OFE wyniesie w grudniu łącznie około 1,3 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie. Z tego transfery do OFE wyniosą 1,0 mld zł, a wykup SPW 0,3 mld zł.

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec listopada 2011 roku zgromadzono środki w wysokości 23,9 mld zł, z czego w depozytach terminowych 22,1 mld zł oraz w depozytach typu O/N 1,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według danych na koniec listopada w 2011 roku do wykupu pozostaje dług o wartości 1,1 mld zł - poinformowało w poniedziałek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 260,00 punktów bazowych, wobec 339,62 punktów bazowych na koniec ubiegłego tygodnia.

d3o1hcx

WSKAŹNIKI

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w październiku spadły mdm o 0,4 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

Wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w listopadzie i wyniósł 52,0 pkt. - podał w poniedziałek Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Koniunktura w przemyśle przetwórczym w listopadzie pogorszyła się na skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych - wynika z opublikowanych w poniedziałek badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Wskaźnik koniunktury zmniejszył swoją wartość o 6,6 pkt. do poziomu plus 1,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 47,5 pkt wobec 46,4 pkt w październiku - podały źródła rynkowe w końcowych wyliczeniach.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 50,3 pkt wobec 50,6 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 49,6 pkt wobec 44,6 pkt na koniec października - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2011 roku 52,1 pkt wobec 51,3 pkt na koniec poprzedniego miesiąca - podano w poniedziałek w wyliczeniach.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na grudzień 2011 r. spadł nieoczekiwanie do minus 24,0 pkt z minus 21,2 pkt w październiku - podała w poniedziałek grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Baltic Dry Index w poniedziałek 5 grudnia wyniósł 1.856 pkt. wobec 1.809 pkt w poniedziałek 28 listopada, co oznacza wzrost o 2,6 proc.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,52 proc. i wyniósł 2292,13 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,71 proc. i wyniósł 17.745,74 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,28 proc., do 5.567,96 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,42 proc. i wyniósł 6.106,09 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,15 proc. i wyniósł 3.201,28 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,60 proc. i wyniósł 8.695,98 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 1,2 proc. i wyniósł 2.333,23 pkt.

SPÓŁKI

Bogdanka podpisała aneks do umowy sprzedaży węgla energetycznego do Zakładów Azotowych Puławy, który przedłuża umowę do końca grudnia 2017 roku, a wartość umowy zwiększa się o 597,4 mln zł do 963,26 mln zł netto - poinformowały spółki w komunikatach.

PKN Orlen widzi możliwość zakupu złóż ropy naftowej w Afryce Północnej, głównie w Egipcie i Tunezji - poinformował Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream.

PKN Orlen nie zamierza wprowadzać dużych zmian w części strategii dotyczącej upstream - poinformował prezes Orlen Upstream, Wiesław Prugar.

Grupa Lotos w połowie przyszłego roku chce mieć ponad 400 stacji paliwowych - powiedział PAP Paweł Lisowski, prezes spółki Lotos Paliwa. Średnioroczne nakłady na rozwój sieci prezes szacuje na "dużych kilkadziesiąt milionów złotych". W przyszłym roku mają być one jednak większe.

PGE Obrót będzie przez najbliższe dwa lata dostarczać energię elektryczną na potrzeby dwóch grup zakupowych - poznańskiej i olsztyńskiej - poinformowała PGE w komunikacie.

Tarnów obserwuje ok. 15-proc. spadek zamówień na pliamidy na rynku europejskim - poinformował dziennikarzy prezes Tarnowa Jerzy Marciniak. Przedstawiciele spółki zapewniają, że sprzedaż przesuwana jest na rynki azjatyckie bez straty na marży.

Zakłady Azotowe Tarnów rozważają złożenie oferty odbioru gazu z terminala LNG. W ciągu tygodnia spółka podejmie decyzję czy zdecyduje się na ten krok - poinformował dziennikarzy prezes spółki Jerzy Marciniak.

Grupa Tarnów zamierza wydać na energetykę ponad 1 mld zł - powiedział na poniedziałkowej konferencji Nafta/Chemia Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów Chemicznych Police

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w październiku 2011 roku 296.416 sztuk i było o 11,4 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Pragma Inkaso uważa, że prognozy wyników finansowych spółki za ten rok prawdopodobnie zostaną przekroczone. O podwyższeniu prognoz spółka może poinformować po analizie danych za listopad - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso.

Alstom podpisał kontrakt z Elektrownią Rybnik o wartości około 900 mln euro na dostawę urządzeń dla nowego bloku o mocy 900 MW opalanego węglem kamiennym, który będzie budowany w Rybniku - poinformował Alstom w komunikacie prasowym.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zawarła z Energo-Eko I, spółką zależną BBI Zeneris NFI, umowę o dofinansowanie projektu budowy zakładu przetwórstwa odpadów komunalnych i przemysłowych w Jastrzębiu Zdrój - podał BBI Zeneris NFI w komunikacie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 39,57 mln zł.

Zarząd Komputronika nie zamierza rekomendować za rok obrotowy 2011/2012 dywidendy wyższej niż 20 proc. zysku - poinformował na poniedziałkowej konferencji Wojciech Buczkowski, prezes spółki.

Komputronik osiąga w III kwartale roku obrotowego 2011/2012 marże wyższe niż przeciętnie, co jest wynikiem spadku podaży części komputerowych, na który spółka zareagowała na czas - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

EdF planuje wybudować w Rybniku blok energetyczny o mocy 900 MW, a wartość projektu to 1,8 mld euro - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor ds Europy Kontynentalnej grupy EdF. Początek prac to wiosna 2013.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) szacuje, że stawki MTR za zakańczanie połączeń w sieciach telefonii komórkowej w 2013 roku dla czterech operatorów komórkowych wyniosą około 1 eurocenta za minutę lub mniej, czyli około 2,5-3,5 grosza za minutę - powiedziała PAP prezes UKE Anna Streżyńska.

Biotechnologiczna spółka BioMaxima planuje akwizycje, z których pierwsza może mieć miejsce jeszcze w 2011 roku - poinformował prezes BioMaxima, Henryk Lewczuk.

Igoria Trade, spółka z sektora usług finansowych, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 7 grudnia - poinformowała GPW w komunikacie.

Notowana na rynku NewConnect spółka informatyczna Acreo podniosła prognozę przychodów za 2011 rok do 3,3 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Grupa Nokaut, spółka zajmująca się działalnością na rynku e-commerce, prognozuje 2,01 mln zł zysku netto w 2011 roku. Przychody netto ze sprzedaży mają sięgnąć poziomu 7,84 mln zł, a EBITDA 3,39 mln zł - poinformowała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego.

Przedział cenowy akcji w ofercie publicznej Grupy Nokaut, spółki zajmującej się działalnością na rynku e-commerce, został ustalony na 15,5 - 21,5 zł - poinformowała spółka w aneksie do prospektu emisyjnego.

Kurs akcji Comperia.pl, właściciela portali internetowych o tematyce finansowej, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 49,9 proc., do 12,37 zł.

Comperia.pl, właściciel portali internetowych o tematyce finansowej, rozpatruje akwizycje portali i obecnie przygląda się kilku podmiotom - poinformował PAP Bartosz Michałek, prezes spółki.

WALUTY

Kurs EURPLN może w tym tygodniu kształtować się w przedziale 4,45-4,50 - uważają dilerzy. Dilerzy SPW spodziewają się realizacji zysków na rynku długu w najbliższych dniach, po kilku dniach umocnienia na polskich obligacjach.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3276, a kurs złotego do euro na 4,4773 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3442 USD i 104,81 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

OPINIA

W poniedziałek inwestorom sprzyjały dobre wiadomości po spotkaniu Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozym. Zdaniem analityków, po optymistycznym początku tygodnia, dobre nastroje mogą utrzymać się do piątku, w oczekiwaniu na szczyt Unii Europejskiej. Jeśli spełni on nadzieje inwestorów, w nieco dłuższej perspektywie możliwy jest powrót indeksu WIG 20 do październikowego szczytu.

Oddolna presja, której od pewnego czasu podlega złoty i wywoływana przez jego osłabienie presja inflacyjna jest hamulcem obniżki podstawowych stóp procentowych, mimo oznak hamowania gospodarki - sądzą analitycy banków w Londynie.

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski o poniedziałkowej konferencji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego dotyczącej uzdrowienia strefy euro: "Słowa Merkel i Sarkozy'ego były ładnie +ubrane w obraz+, ale nic nowego nie wnoszą do sprawy. To co zostało zaproponowane przez nich powinno zostać zrobione kilka lat temu - te pomysły mają zapobiegać kolejnym kryzysom. Pytaniem jest, co chcą zrobić z obecnym kryzysem.

POLITYKA

Premier Donald Tusk oświadczył w poniedziałek, że chciałby, aby zimą zostały zakończone prace nad najtrudniejszymi reformami, które zapowiedział w swoim expose, m.in. dotyczącymi wieku emerytalnego i składki rentowej.

Partia Jedna Rosja najprawdopodobniej otrzyma ponad połowę mandatów w nowej Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Federacji Rosyjskiej - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza FR.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną z powodu wzrostu napięcia związanego z Iranem - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 77 centów do 101,73 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,10-111,12 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że gospodarka Chin spowolni, a to spowoduje spadek popytu na metale. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.844,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7873,50 USD/t.(PAP)

pif/ ana/

d3o1hcx

Podziel się opinią

Share
d3o1hcx
d3o1hcx