Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 10‑11 stycznia
KRAJ
- Zwiększono przesył gazu do Polski przez terytorium Białorusi o
35,1 mln metrów sześciennych - poinformowała w sobotę Ambasada
Białorusi w oświadczeniu...
KRAJ
- Zwiększono przesył gazu do Polski przez terytorium Białorusi o 35,1 mln metrów sześciennych - poinformowała w sobotę Ambasada Białorusi w oświadczeniu przesłanym PAP. "Tranzyt Gazociągiem Jamalskim przez Polskę do Niemiec rzeczywiście został zwiększony, natomiast Polska nie odbiera większych ilości gazu z Gazociągu Jamalskiego ponad te wcześniej zakontraktowane" - powiedziała w sobotę PAP rzeczniczka operatora gazociągów przesyłowych Gaz- System Małgorzata Polkowska.
- Polska gospodarka jest bezpieczna, jeśli chodzi o dostawy gazu, a rząd na bieżąco kontroluje sytuację - zapewniał w sobotę wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.
- Rząd pracuje nad planem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu oraz przygotowuje się do opublikowania programu dotyczącego energetyki jądrowej. Uruchomienie terminalu LNG w Świnoujściu w 2014 r. jest realne - powiedział Maciej Woźniak, główny doradca premiera ds. bezpieczeństwa energetycznego.
- SociÚtÚ FÚdÚrale de Participations et 'Investissement wezwał do sprzedaży 0,71 proc. akcji Fortis Bank Polska, oferując za jedną akcję 154,85 zł - poinformował DI BRE Banku, pośredniczący w wezwaniu.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz kolejny zaapelował do premiera Donalda Tuska o zorganizowanie referendum ws. przyjęcia przez Polskę euro. Apel szefa PiS ma związek z piątkowym sondażem TNS OBOP przeprowadzonego dla "Forum" TVP Info. Wynika z niego, że ponad połowa Polaków (60 proc.) uważa, że Polska powinna przyjąć euro "dopiero wtedy, gdy zbliży się pod względem rozwoju gospodarczego do przeciętnej Unii Europejskiej"; 30 proc. badanych uważa - że w 2012 roku, a 10 proc. nie ma zdania na ten temat.
- Szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki to bardzo sprawny menedżer, który bardzo przyspieszył prace, dlatego będzie budował dalej - powiedział w sobotę szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.
- Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że rząd Donalda Tuska - odwrotnie niż czynił to jego gabinet - nie traktuje priorytetowo sprawy bezpieczeństwa energetycznego. Jego zdaniem, niezrozumiałe jest, dlaczego rząd PO-PSL w sprawie bezpieczeństwa energetycznego nie kontynuował "mocno zaawansowanych" działań rządu PiS.
- Podczas sobotniej Wielkiej Gali Business Centre Club (BCC) ogłoszono wyniki osiemnastej edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Tegoroczną Nagrodę Specjalną BCC odebrał Lech Wałęsa.Złote Statuetki Lidera Polskiego Biznesu 2008 otrzymali m.in.: Nordea Bank Polska, Port Lotniczy Gdańsk, Prywatne Przedsiębiorstwo Podróży Sindbad oraz Softem Data.
- Mieczysław Wilczek został tegorocznym laureatem nagrody Super Wektor, przyznawanej przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP). W sobotę w hotelu Hilton odbyła się gala, podczas której wręczono statuetki Wektory 2008 oraz Super Wektora 2008.
ZAGRANICA
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił w niedzielę nowe warunki wznowienia dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy. Jako pierwszy warunek Miedwiediew wymienił "istnienie podpisanego przez wszystkie strony dokumentu, którego tekst będzie zbieżny z dokumentem przygotowanym, uzgodnionym i sygnowanym przez stronę rosyjską".
- Rosja i Unia Europejska podpisały w sobotę protokół o powołaniu wielostronnej komisji, która będzie monitorować tranzyt rosyjskiego gazu ziemnego do UE przez terytorium Ukrainy.
- Ukraina podpisała protokół o komisji monitorującej tranzyt rosyjskiego gazu do państw europejskich - oświadczyła premier Ukrainy Julia Tymoszenko po zakończonych w niedzielę nad ranem rozmowach z Mirkiem Topolankiem, premierem Czech, sprawujących przewodnictwo w UE.
- Po podpisaniu przez Rosję i Ukrainę protokołu o powołaniu komisji monitorującej tranzyt rosyjskiego gazu do państw europejskich, dostawy tego surowca mogą zostać przywrócone jeszcze w niedzielę - powiadomił w nocy z soboty na niedzielę Martin Riman, minister handlu i przemysłu Czech, przewodzących w tym półroczu pracom UE.
- Komisja Europejska wyraziła zadowolenie z porozumienia w sprawie gazu, zawartego w nocy z soboty na niedzielę, i wyraziła nadzieję, że dojdzie do niezwłocznego wznowienia dostaw tego surowca przez Ukrainę do państw Unii.
- Kijów nadal uważa, że za podwyżką cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy powinna iść proporcjonalna podwyżka stawek za jego tranzyt przez Ukrainę do innych państw europejskich - oświadczył w sobotę ukraiński wicepremier Ołeksandr Turczynow.
- Premier Bułgarii Sergiej Staniszew poinformował w niedzielę, że otrzymał od szefa Gazpromu Aleksieja Millera zapewnienie, iż dostawy gazu zostaną wznowione najpierw dla Bałkanów, w tym Bułgarii, uzależnionej w ponad 90 proc. od rosyjskiego surowca.
- Rząd chorwacki podjął w sobotę decyzję o wstrzymaniu dostaw gazu dużym odbiorcom przemysłowym w sytuacji, gdy mrozy spowodowały wzrost konsumpcji tego surowca - podało radio chorwackie.
- Węgierska spółka gazowa EMFESZ złożyła skargę na ukraińską spółkę Naftohaz po całkowitym wstrzymaniu dostaw gazu rosyjskiego - poinformował w sobotę EMFESZ na swojej stronie internetowej.
- W związku brakiem gazu w Mołdawii i Bułgarii Ukraina dostarczy im paliwo z własnych zapasów - podała w sobotę kancelaria prezydenta Wiktora Juszczenki.
- Począwszy od soboty Węgry będą dostarczać gaz nie tylko Serbii, ale także Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji, poważnie dotkniętym wstrzymaniem dostaw gazu rosyjskiego - poinformował w sobotę w Budapeszcie minister ds. energetyki Csaba Molnar.
- W oczekiwaniu na wznowienie dostaw rosyjskiego gazu, Włochy razem z Niemcami pospieszyły na pomoc Chorwacji, wysyłając tam część swych zapasów tego surowca - poinformowały w niedzielę włoskie media.
- Bułgaria liczy na unijne finansowanie realizacji projektów mających na celu niedopuszczenie do powtórzenia się obecnego kryzysu gazowego, spowodowanego uzależnieniem kraju wyłącznie od jednego źródła dostaw - oświadczył premier Sergiej Staniszew na sobotniej konferencji prasowej.
- Słowacki rząd postanowił w sobotę, że z powodu braku dostaw rosyjskiego gazu uruchomi ponownie reaktor w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach, wyłączony pod koniec roku 2008 ze względu na zobowiązania wobec UE.
- Słowacki rząd naruszy unijne przepisy, jeśli wprowadzi w życie swoją sobotnią decyzję o ponownym uruchomieniu reaktora w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach - oświadczył w sobotę wieczorem rzecznik komisarza Unii Europejskiej ds. energii Andrisa Piebalgsa.(PAP)
ana/