Trwa ładowanie...
d3t9b8u

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 2-3 października.

...

Share
d3t9b8u

03.10. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych.

KRAJ

Do 2015 roku PSE Operator chce zainwestować 8,5 mld zł w rozbudowę i modernizację sieci przesyłowej - poinformował PAP rzecznik operatora Dariusz Chomka. Do 2013 r. ma wzrosnąć bezpieczeństwo zasilania wielkich aglomeracji, m.in. Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 3 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 1 zł, a oleju napędowego o 7 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

d3t9b8u

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 4 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Premier Donald Tusk odwiedził w sobotę teren budowy terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w basenie Morza Bałtyckiego. Inwestycja ma być oddana do użytku 30 czerwca 2014 roku; pozwoli na import do 5 mld m sześc. gazu rocznie.

Premier Donald Tusk oświadczył w sobotę, że za sprawą budowy terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu, Polska jest na najlepszej drodze do zrównoważonego systemu dostaw gazu.

Mogę zapewnić, że Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów polityki spójności - powiedział w sobotę w Warszawie unijny komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Na lata 2007-2013 możemy wykorzystać z UE ok. 67,3 mln euro.

d3t9b8u

ZAGRANICA

Bułgaria podejmie w tym miesiącu wydobycie gazu ziemnego z własnych źródeł, które pokryją od 15 do 20 proc. zapotrzebowania kraju - poinformował w piątek minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.

Premier Chin Wen Jiabao podczas wizyty w Grecji zadeklarował w sobotę, że jego kraj kupi greckie obligacje rządowe, kiedy Ateny znów zaczną je emitować. Zapowiedział też, że w ciągu pięciu lat Pekin podwoi wymianę handlową z Grecją.

Premier Chin Wen Jiabao oświadczył w sobotę, że jest gotów poczynić "wspólne wysiłki" z Unią Europejską, by zreformować światowy system finansowy, wzmocnić nad nim kontrolę i pokonać kryzys.

d3t9b8u

Pekin zareaguje na skargi UE związane z przestrzeganiem praw autorskich oraz przepisami dotyczącymi inwestycji w Chinach; w zamian chce, by Europa zminimalizowała bariery handlowe wobec chińskich towarów - powiedział w niedzielę premier Chin Wen Jiabao.

Wielu zamożnych Kanadyjczyków mogło unikać płacenia należnych podatków, lokując swoje pieniądze na 1785 kontach w Szwajcarii, w banku HSBC - ujawniło dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez gazetę "The Globe and Mail" i telewizję CBC.(PAP)

bas/

d3t9b8u

Podziel się opinią

Share
d3t9b8u
d3t9b8u