Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela 4‑5 lipca

...

KRAJ

- Będę ustalał z prezydentem i opozycją kształt przyszłorocznych podatków - zapowiedział w sobotę w Bytowie (Pomorskie) premier Donald Tusk.

- Spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z ministrem finansów Jackiem Rostowskim w sprawie nowelizacji tegorocznego budżetu jest prawdopodobne, mogłoby do niego dojść w najbliższy wtorek lub środę - powiedział w sobotę PAP szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

- Prezydent Lech Kaczyński z pewnością pozytywnie odpowie na inicjatywę spotkania w sprawie przyszłorocznych podatków - powiedział w niedzielę minister w kancelarii prezydenta Andrzej Duda.

- Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak powiedziała w sobotę, że zmiana zakresu obowiązków jej zastępczyni Agnieszki Chłoń-Domińczak wynika z polityki i zadań, jakie realizuje jej resort. Fedak podkreśla, że wiceminister zajmuje się bardzo ważnymi sprawami dotyczącymi działań antykryzysowch.

- PKN Orlen obniża od soboty, 4 lipca, hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego o 23 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern. O korekcie cen detalicznych paliw zdecydują ostatecznie właściciele stacji - zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego może to być spadek o 2 gr na litrze.

- Od poniedziałku będzie można przenosić numer telefonu komórkowego do innej sieci w ciągu jednego dnia, bezpłatnie. W przypadku telefonii stacjonarnej będzie to również darmowe, ale potrwa maksymalnie dwa tygodnie. Jeśli operatorzy nie dostosują się do nowych przepisów, będą karani - zapowiada Urząd Komunikacji Elektronicznej.

ZAGRANICA

- Linie British Airways (BA) potwierdziły, że redukują potencjał operacyjny i po raz kolejny zmniejszają zatrudnienie, by wyjść ze strat i powstrzymać odpływ gotówki - podaje sobotni "Financial Times".

- Poważny deficyt w budżecie Państwa Watykańskiego w wysokości ponad 15 milionów euro zanotowano w roku ubiegłym - wynika z raportu kardynałów ogłoszonego w sobotę. W komunikacie podkreślono, że jest to rezultat "światowego kryzysu gospodarczo- finansowego".

- Niemiecki koncern prasowy Axel Springer planuje uruchomienie angielskojęzycznej tygodnikowej mutacji swego opiniotwórczego dziennika "Die Welt" - poinformował w sobotę rzecznik koncernu, potwierdzając wcześniejsze doniesienia internetowego portalu branży mediów "Der Kontakter".

- Brytyjski koncern telekomunikacyjny BT (British Telecommunications) przestawia się na elastyczne warunki pracy, widząc w nich alternatywę dla grupowych zwolnień - podaje w sobotnim serwisie Press Association.

- Liczba osób po 65. roku życia uznanych za finansowo niewypłacalne w Anglii i Walii zwiększyła się w ostatnich pięciu latach blisko trzykrotnie - wynika z ogłoszonych w sobotę danych firmy rachunkowej Wilkins Kennedy. (PAP)

map/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)