Trwa ładowanie...
d97bvh1

Przegląd wiadomości gospodarczych, sobota-niedziela, 9-10 kwietnia

...
Share
d97bvh1

10.04. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych.

KRAJ

Jeśli nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, kryteria z Maastricht w całości Polska spełni w 2015 r., ale nie jest to data wstąpienia do strefy euro - poinformował premier Donald Tusk w wywiadzie opublikowanym w sobotniej "Gazecie Wyborczej", udzielonym jednocześnie pięciu europejskim gazetom.

d97bvh1

Trzy czwarte z ponad 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej wzięło udział w referendum, zorganizowanym przez związki zawodowe; górnicy poparli postulaty w sprawie podwyżki płac, ewentualnego protestu na tym tle, a także prywatyzacji firmy.

Producenci energii elektrycznej domagają się od państwa zwrotu 6,5 mld zł akcyzy - poinformowało PAP biuro prasowego Ministerstwa Finansów. Do końca ubiegłego roku elektrownie złożyły 733 wnioski o zwrot tego podatku.

W ocenie Jutrzenki, skupowanie akcji spółki Odra przez Colian Investment, której jedynym wspólnikiem jest prezes Jutrzenki, Jan Kolański, ma na celu powiększenie grupy kapitałowej Jutrzenka - poinformowała Jutrzenka w komunikacie.

Grupa Lotos od soboty 9 kwietnia obniża cenę hurtową benzyny bezołowiowej 95 o 15 zł na tysiąc litrów i benzyny 98 o 6 zł, a także podwyższa cenę oleju napędowego grzewczego o 3 zł, a oleju napędowego grzewczego o 6 zł - poinformowało biuro prasowe spółki.

d97bvh1

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 9 zł i podnosi hurtowe ceny oleju napędowego o 3 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 6 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

ZAGRANICA

Demokraci i Republikanie w Kongresie USA porozumieli się w ostatniej chwili w sprawie budżetu na resztę obecnego roku finansowego kończącego się 30 września. Zażegnali tym samym groźbę częściowego wstrzymania pracy rządu federalnego.

d97bvh1

Dyrektor generalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn potwierdził w piątek, że kierowana przez niego instytucja otrzymała prośbę Portugalii o udzielenie pomocy finansowej. Zapowiedział, że prośba zostanie rozpatrzona "niezwłocznie".

Firma Toshiba, która zaopatrywała cztery z sześciu reaktorów w elektrowni Fukushima I, opracowała plan likwidacji uszkodzonej siłowni. Przewiduje on, że uda się ją zakończyć w około 10 lat. Koszt przedsięwzięcia może znacznie przekroczyć miliard dolarów.

Chiny wstrzymają import towarów rolnych, w tym żywności i pasz z 12 rejonów Japonii - poinformowała w sobotę chińska agencja prasowa Xinhua.

63 pracowników firmy Statoil zostało w sobotę rano ewakuowanych z norweskiej platformy wiertnicznej Visund, znajdującej się na Morzu Północnym, 150 kilometrów od miasta Bergen. Powodem był wyciek gazu. Nikt nie został ranny. Po południu Statoil potwierdził, że wyciek z platformy został wstrzymany, a ewakuowani pracownicy przewiezieni z powrotem. (PAP)

jtt/

d97bvh1

Podziel się opinią

Share
d97bvh1
d97bvh1