Trwa ładowanie...
d3fyi38

Przegląd wiadomości gospodarczych, środa 15 czerwca, 17.00

...
Share
d3fyi38

15.06. Warszawa (PAP) - Przegląd wiadomości gospodarczych

MAKROEKONOMIA - KRAJ

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 5,0 proc. w stosunku do maja 2010 roku, a w porównaniu z kwietniem 2011 r. wzrosły o 0,6 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

d3fyi38

Wszystkie prognozy wskazują na to, że z końcem lata inflacja powinna słabnąć - ocenił premier Donald Tusk na konferencji.

Stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie jest zasadna - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem od lipca wskaźnik inflacji powinien zacząć się powoli obniżać, a w perspektywie 12 miesięcy inflacja powinna osiągnąć poziom celu 2,5 proc.

RPP na pewno nie wpadnie w panikę po danych o majowej inflacji, która wyniosła 5,0 proc. rdr i nie zacznie się zachowywać w sposób niewłaściwy dla gospodarki - uważa prezes NBP Marek Belka.

MAKROEKONOMIA - ZAGRANICA

d3fyi38

Produkcja przemysłowa w strefie euro w kwietniu 2011 r. wzrosła o 0,2 proc. mdm, po tym jak w marcu pozostała bez zmian - poinformował w środę w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 10 czerwca o 13,0 proc. - podano w środę w komunikacie.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork spadł w czerwcu do minus 7,79 pkt z plus 11,88 pkt w poprzednim miesiącu - podała w środę nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York).

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w maju wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w środę amerykański Departament Pracy w komunikacie.

d3fyi38

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w kwietniu posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 30,6 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w środę w swoim comiesięcznym raporcie.

Produkcja przemysłowa w USA w maju 2011 r. wzrosła o 0,1 proc., wobec braku zmian w kwietniu - podała we środę Rezerwa Federalna (Fed).

BUDŻET

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu nie przekazał otwartym funduszom emerytalnym składek z powodu przerwy technicznej - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

d3fyi38

Polska powinna w najbliższych latach utrzymać wydatki publiczne w relacji do PKB na poziomie 43-46 proc. - uważa minister Michał Boni, szef Zespołu Doradców Strategicznych premiera.

Stan środków walutowych w dyspozycji Ministra Finansów na koniec maja 2011 r. wyniósł łącznie 3.965,5 mln euro, czyli 15.690,9 mln złotych - podał resort finansów w komunikacie.

DŁUG

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w czerwcu i w trzecim kwartale tego roku resort finansów nie wyemituje bonów skarbowych - poinformował PAP dyrektor departamentu długu w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

d3fyi38

MF sprzedało obligacje WZ0121 za 3,000,0 mln zł przy popycie 6.663,0 mln zł oraz IZ0823 za 125,0 mln zł przy popycie 242,0 mln zł i średniej rentowności 3,013 proc. - podał resort w środę w komunikacie.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie, aby wyrokować, czy uda się utrzymać niższe wykonanie wydatków w tym roku, czy nawet w kolejnych miesiącach, jak po maju, czyli o ok. 3 mld zł - ocenia wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Ministerstwo Finansów zapłaciło w maju 2011 roku równowartość 68,4 mln euro kapitału od długu zagranicznego oraz równowartość 131,1 mln euro odsetek - podał resort finansów w komunikacie.

Deficyt budżetu państwa po maju 2011 roku wyniósł 23.723,7 mln zł, co daje 59,0 proc. deficytu planowanego na poziomie 40,2 mld zł - podało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

d3fyi38

WSKAŹNIKI

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w czerwcu 2011 r. spadł o 0,8 pkt, co może oznaczać, że od kilku miesięcy tendencje sprzyjające wolniejszemu wzrostowi cen utrwalają się i okres nasilającej się inflacji gospodarka prawdopodobnie ma już za sobą - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) spadł w czerwcu do 13 punktów z 16 punktów zanotowanych w maju - poinformowała NAHB w komunikacie w środę.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,28 proc. i wyniósł 9.574,32 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 2.705,43 pkt.

SPÓŁKI

Akcjonariusze Eurocashu zdecydowali o wypłacie 37 gr dywidendy z zysku za 2010 rok, który wyniósł 63,1 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Trion planuje emisję 85,3 mln akcji serii T4. Emisja zostanie zaoferowana wierzycielom spółki i inwestorom zainteresowanym jej gotówkowym dofinansowaniem - podał Trion w komunikacie. Cena emisyjna wynosi 0,20 zł za akcję.

Konsorcjum spółek realizujących budowę Stadionu Narodowego w Warszawie podpisało we wtorek ugodę z Narodowym Centrum Sportu - poinformował PBG w komunikacie. Ugoda zakłada nowy termin zakończenia prac - 29 listopada 2011 roku.

Gaz-System podpisał z Elektrociepłownią Stalowa Wola umowę na przyłączenie instalacji gazowej obiektu do sieci przesyłowej - podał Gaz-System w komunikacie.

DnB Nord rozważa możliwość wycofania się z biznesu w Polsce, gdyż uważa, że ekspansja w naszym kraju nie mieści się w obecnej strategii banku - poinformował Bloomberg, powołując się na komunikat DnB Nord.

Grupa Lotos i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej budowy podziemnych zbiorników ropy naftowej i paliw płynnych. Według planów zbiorniki powstaną na Pomorzu - poinformował Lotos w komunikacie prasowym.

Comarch, w ramach realizacji strategii rozwoju biznesu w krajach Beneluksu, otworzył spółkę zależną w Luksemburgu. Comarch Luxembourg S.a.R.L zajmować się ma przede wszystkim dostarczaniem rozwiązań dla sektora finansowego - poinformował Comarch w komunikacie prasowym.

Akcje spółki Westa Isic, ukraińskiego producenta akumulatorów, wzrosły na otwarciu w pierwszym dniu notowań na warszawskiej giełdzie o 2,1 proc., do 12 zł.

Westa Isic, ukraiński producent akumulatorów, który w środę zadebiutował na warszawskiej giełdzie, spodziewa się w tym roku wzrostu przychodów i zysku. Spółka chce w bieżącym roku podwoić swój udział w polskim rynku, do 15 proc. Z kolei udział na rynkach wspólnoty niepodległych państw ma w ciągu półtora roku-dwóch lat wzrosnąć do 30-35 proc.

Spółka One-2-One dostała od Naczelnika Urzędu Celnego w Poznaniu karę w wysokości 7,9 mln zł za urządzenie gry hazardowej bez zezwolenia. Zarząd spółki nie zgadza się z interpretacją i decyzją Urzędu Celnego w Poznaniu i złoży odwołanie do Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu - poinformowała spółka w komunikacie.

Gaz-System podpisze w lipcu umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym o wartości 600 mln zł - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadaj.

Budimex w wyniku wygrania przetargu organizowanego przez miasto Katowice zdobył kontrakt o wartości 53,2 mln zł brutto. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlanych pn.: Układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - etap I i II faza 1 - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

DM BZ WBK, który był oferującym przy ofercie publicznej ukraińskiego producenta akumulatorów, spółki Westa, może w tym roku wprowadzić na warszawską giełdę kilka kolejnych spółek z Ukrainy - powiedział PAP Piotr Wiła, dyrektor obszaru rynków kapitałowych BZ WBK.

KGHM Polska Miedź chce, aby przychody z branży energetycznej stanowiły 30 proc. całości przychodów spółki - poinformował podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy prezes spółki Herbert Wirth.

KGHM Polska Miedź będzie mogła w 2011 roku zrealizować opcję kupna 29 proc. projektu Ajax - poinformował podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy prezes spółki Herbert Wirth.

Trzy podmioty złożyły oferty wiążące na kupno akcji Polkomtela od polskich akcjonariuszy spółki - poinformował w środę dziennikarzy prezes KGHM Herbert Wirth.

Zwyczajne walne zgromadzenie KGHM Polska Miedź zdecydowało w środę o wypłacie 14,90 zł dywidendy na akcję, czyli o 6,90 zł więcej niż proponował wcześniej zarząd spółki.

Zygmunt Solorz-Żak złożył ofertę na kupno Polkomtela sam, ale finansowanie ma zapewnione - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

BRE Bank szacuje, że sprzedaż kredytów mBanku w II kwartale będzie wyższa niż w I kwartale, głównie dzięki wzrostowi sprzedaży kredytów pozahipotecznych. Liczba klientów mBanku wzrośnie w tempie podobnym do I kwartału - poinformował PAP dyrektor w BRE Banku.

Dahliamatic, spółka z grupy giełdowego Infovide-Matrix, w wyniku wygrania przetargu zdobyła kontrakt w Ministerstwie Finansów na dostawę 72 licencji trwałych na oprogramowanie Oracle Enterprise Edition. Wartość zlecenia to 11,8 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Oferty wstępne na realizację bloku gazowo-parowego o mocy około 400 MW w należącej do Tauronu Elektrociepłowni Stalowa Wola złożyły wszystkie zaproszone wcześniej do składania ofert konsorcja - poinformował PAP Julian Piotr Koza, prezes Elektrociepłowni Stalowa Wola. Wśród nich jest konsorcjum, którego liderem jest PBG oraz konsorcjum pod przewodnictwem Polimeksu-Mostostalu.

W wezwaniu na akcje Energomontażu Południe ogłoszonym przez PBG do końca dnia 14 czerwca złożono zapisy na sprzedaż 7.056.554 akcji spółki, które uprawniają do wykonywania 9,9 proc. głosów na WZA. Tym samym została przekroczona minimalna liczba akcji objętych zapisami tj. 5.748.732, po osiągnięciu której PBG zobowiązało się do nabycia akcji w wezwaniu - poinformowało PBG w komunikacie.

Akcjonariusze Towarzystwa Ubezpieczeń Europa zdecydowali o upoważnieniu zarządu spółki do skupu akcji własnych, których wartość nominalna nie może przekroczyć łącznie 20 proc. kapitału zakładowego spółki - poinformowała spółka w uchwałach NWZA.

WZA spółki Berling zdecydowało o wypłacie 0,09 zł na akcję dywidendy z zysku netto za 2010 rok - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Wyższy niż spodziewany odczyt inflacji za maj sprawił, że mimo nie najlepszych nastrojów globalnych, złoty umocnił się względem euro. Ekonomiści spodziewają się, że do końca tygodnia złoty już nie będzie zyskiwał względem euro i możliwy jest powrót notowań pary EUR/PLN w okolice poziomu 3,95. Dane o inflacji spowodowały przesunięcie poziomów na rynku długu - spadły ceny, szczególnie na papierach 2-letnich.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 2,7499 a kurs złotego do euro na 3,9433 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,4292 USD i 115,54 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Nie ma potrzeby wprowadzania regulacji dotyczących spreadów walutowych przy spłacie walutowych kredytów hipotecznych - powiedział w środę Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem w średniej lub długiej perspektywie mogłyby one zagrozić stabilności sektora bankowego w Polsce.

FUNDUSZE

Zaangażowanie funduszy na rynku NewConnect wzrosło w 2010 czterokrotnie. Na koniec 2010 w portfelach funduszy znajdowały się akcje 37 spółek warte łącznie ponad 216 mln zł, czyli ponad 4 proc. kapitalizacji tego rynku - poinformował w komunikacie portal Analizy Online.

Sprzedaż netto w TFI wyniosła w maju 2,4 mln zł. Od początku roku bilans sprzedaży nie przekroczył 1 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po osiągnięciu trzydniowego szczytu, ponieważ obawy związane z kryzysem zadłużenia w Europie przeważyły nad lepszymi od oczekiwań danymi o sprzedaży detalicznej w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, tanieje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 31 centów do 99,06 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na lipiec 2011 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 119,91-119,93 USD za baryłkę

Miedź tanieje na giełdzie metali w Londynie, ponieważ inwestorzy realizują zyski po tym, jak cena tego metalu odnotowała największy wzrost od miesiąca w reakcji na dobre dane o produkcji przemysłowej w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 9.132, 25 USD za tonę, po spadku notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 9155,50 USD/t.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,4 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 365,55 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE). (PAP)

pif/ ana/

d3fyi38

Podziel się opinią

Share
d3fyi38
d3fyi38